Očkovanie proti chrípke môže pri smrtiacom víruse 2019-nCoV pomôcť

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Gimono
DALITO -

Už sme vás informovali, že svet si už priznal, na čele s Medzinárodnou zdravotníckou organizáciou (WHO), že má problém. A ním je nový koronavírus 2019-nCoV.

Na základe vyjadrení WHO už jednotlivé štáty prijímajú opatrenie proti zavlečeniu vírusu do jednotlivých krajín, vrátane Slovenska.

Dalito.sk sa s otázkou, ohľadom vplyvu očkovania proti chrípke aj na vírus, obrátilo na Úrad verejného zdravotníctva SR, či obyvatelia, ktorí sú očkovaní proti chrípke majú väčšiu šancu novému smrtiacemu vírusu odolať.

Vzhľadom na v súčasnosti vysokú aktivitu sezónnej epidémie chrípky v Číne je vhodné, aby cestujúci do Číny absolvovali očkovanie proti sezónnej chrípke najmenej dva týždne pred cestou. Ide o to, aby sa predišlo závažnej chrípkovej chorobe, a teda nedošlo ku koincidencii ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného 2019-nCoV a chrípky. Prípadne, aby chrípkové ochorenie nevytvorilo vhodné podmienky pre infekciu ťažkým respiračným syndrómom vyvolaným 2019-nCoV u danej osoby. Vakcína proti sezónnej chrípke nechráni pred ochoreniami vyvolanými koronavírusmi,“ uviedla pre Dalito.sk Daša Račková, hovorkyňa Úrad verejného zdravotníctva SR.

Nový vírus si zatiaľ vyžiadal 25 obetí, viac ako 830 ľudí sa nakazilo. Deň predtým to bolo 18 a 664 nakazených. Nový smrtiaci vírus sa tak evidentne šíri rýchlo ďalej. Miestne úrady v Číne už vyhlásili karanténu pre osem regionálnych  oblastí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opätovne, tesnou väčšinou pri hlasovaní, neoznačila šírenie vírusu v Číne za epidémiu, ani za „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru”.

Na nedeľu 26. januára 2019 zvolalo už pražské letisko aj mimoriadnu tlačovú konferenciu:

“V neděli 26. ledna 2020 proběhne tisková konference v prostorách Letiště Praha za účasti ministra zdravotnictví, ředitele Letiště Praha, vedoucího české Kanceláře WHO, hlavní hygieničky, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ a zástupce lékařů a hasičů k aktuální situaci a plánovanému postupu ohledně výskytu onemocnění koronaviru v Evropě. Na tiskové konferenci budou prezentována jednotlivá opatření a připravenost České republiky v souvislosti se šířením tohoto onemocnění.”