3 odpovede

Odborníci už verejne spochybňujú spôsob, akým Slovensko počíta COVID úmrtia

Ministerstvo zdravotníctva SR včera informovalo o ďalšom úmrtí na COVID-19. Slovensko od začiatku šírenia nového koronavírusu počíta úmrtia inak, ako drvivá väčšina sveta. Aj v Českej republike medzi COVID úmrtia počítajú všetkých pacientov, ktorý zomreli a mali COVID-19, na Slovensku je to inak. V ČR nemusí priamu príčinu COVID určiť až pitva, na COVID-19 musí určiť až pitva s „rozkladom COVID pľúc.

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová aj včera o úmrtí pacientky informovala média takto:

„ Pribudlo úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom. Ide o 38. úmrtie človeka v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. Zosnulý je 65-ročný muž, ktorý skonal 5. septembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre, následne pitva potvrdila úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19,“ uviedla hovorkyňa.


Na Slovensku zomrel prvý pacient s COVID-19 ešte 18. marca 2020. O úmrtí vtedy informoval bývalý predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD). Už vtedy zdôraznil, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti mala určiť pitva. Politici a hygienici ju nakoniec medzi obete koronavírusu nepočítali, rovnako ako všetkých pozitívne testovaných zomrelých, ktorým pitva nepreukázala „zlyhanie pľúc“. Vedecké štúdie pritom už na jar potvrdili, že COVID-19 nenapadá len pľúca, ale aj srdce, mozog, kožu, pečeň… Slovensko na rozdiel od iných krajín dodnes počíta medzi obete COVID-19 iba tie, so zlyhaním pľúc.

Elitný a mimoriadne rešpektovaný český odborník prof. Prymula, ktorého v Česku volajú aj „Pán anticovid“ vo štvrtok v relácii ČT Máte Slovo takéto „rozdeľovanie“ spochybnil. V Českej republike totiž medzi obete počítajú všetkých, ktorí mali pozitívny test a je jedno, akú priamu príčinu ukázala pitva. Profesor Prymula uviedol, že iba minulý rok na sezónnu chrípku v ČR zomrelo do dvetisíc ľudí, tak nech si každý nahlas povie, či zomreli „S“ alebo „NA“ chrípku. Ako príklad uviedol aj najnovší výskum nemeckých vedcov, ktorý zistili, že COVID-19 obetiam preukázateľne skrátil život o 10 rokov.

Na „iné“ zaraďovanie úmrtí medzi COVID-19 upozornili aj vedci. Redaktor a moderátor vedeckej redakcie ČT 24 Daniel Stach patrí medzi najrešpektovanejších vedeckých novinárov nielen v Českej republike. Jeho vyjadrenia sa opierajú výlučne o vedecké dôkazy a fakty, ktoré mu aj osobne poskytujú najrenomovanejší vedci a profesori z celého sveta, často nositelia Nobelovej ceny za vedu a výskum. Bol to práve on, ktorý ako prvý a zatiaľ jediný moderátor na svete kládol z Prahy otázky v živom vysielaní priamo do vesmíru.  


Ako zasvätený človek, ktorý pandémiu sleduje od prepuknutia v Európe, ma reálne obavy z dvoch potenciálnych vecí.

„Prvá je, že sa zmenia štatistiky. Že sa z ničoho nič, nenápadne, možno zmení počítanie obetí. Že to zrazu do štatistík nebudeme počítať tak, že komu preukázali covid-19, tak bude v štatistikách, ale bude to napríklad, len v úvodzovkách, ak to bude hlavná príčina daného úmrtia.  A k týmto zmenám už došlo v niektorých krajinách. Druhá vec je trasovanie a analýza rizikových kontaktov. Pretože niekto sa môže ľahko pomýliť a uviesť človeka ako rizikového, napriek tomu, že rizikovým kontaktom vôbec nie je. Jednoducho sa pomýli a hygienikom povie, že s ním stráviť ďaleko viac času, ako to bolo reálne. A ten označený človek za rizikový kontakt musí na desať dní do izolácie a to samozrejme zasiahne do života človeka,“ prezradil obavy vedecký redaktor ČT24 Daniel Stach.

Dalito.sk 11. augusta 2020 ráno požiadalo tlačové oddelenie MZ SR o vysvetlenie spôsobu a metodiky počítania smrtnosti na COVID-19 na Slovensku. Tri otázky tlačové oddelenie MZ SR posunulo na Úrad verejného zdravotníctva SR.


OTÁZKY DALITO.SK

1, Koľko pacientov zomrelo celkovo s covid-19 na Slovensku, teda S covid, nie iba podľa oficiálnych, slovenských štatistík, ktoré uvádzajú úmrtia iba NA?

2, Prečo aj štatistiku úmrtnosti na sezónnu chrípku nerozdeľuje SR na S a NA? Prečo teda slovenskí odborníci hovoria, že zomrel NA chrípku a nie S chrípkou (sezónnou)?


3, Prečo Slovensko pristúpilo k tomuto „rozpoznávaniu“, keďže vedci už dávno potvrdili, že nový koronavírus nenapáda iba pľúca, ale všetky orgány v tele, len si vyberie ktorý?

Na odpovede stále čakáme. Zverejníme ich po zaslaní.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *