Odborníci už verejne spochybňujú spôsob, akým Slovensko počíta COVID úmrtia

Ministerstvo zdravotníctva SR včera informovalo o ďalšom úmrtí na COVID-19. Slovensko od začiatku šírenia nového koronavírusu počíta úmrtia inak, ako drvivá väčšina sveta. Aj v Českej republike medzi COVID úmrtia počítajú všetkých pacientov, ktorý zomreli a mali COVID-19, na Slovensku je to inak. V ČR nemusí priamu príčinu COVID určiť až pitva, na COVID-19 musí určiť až pitva s “rozkladom COVID pľúc.
Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová aj včera o úmrtí pacientky informovala média takto:
„ Pribudlo úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom. Ide o 38. úmrtie človeka v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. Zosnulý je 65-ročný muž, ktorý skonal 5. septembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre, následne pitva potvrdila úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19,” uviedla hovorkyňa.
Na Slovensku zomrel prvý pacient s COVID-19 ešte 18. marca 2020. O úmrtí vtedy informoval bývalý predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD). Už vtedy zdôraznil, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti mala určiť pitva. Politici a hygienici ju nakoniec medzi obete koronavírusu nepočítali, rovnako ako všetkých pozitívne testovaných zomrelých, ktorým pitva nepreukázala “zlyhanie pľúc”. Vedecké štúdie pritom už na jar potvrdili, že COVID-19 nenapadá len pľúca, ale aj srdce, mozog, kožu, pečeň… Slovensko na rozdiel od iných krajín dodnes počíta medzi obete COVID-19 iba tie, so zlyhaním pľúc.
Elitný a mimoriadne rešpektovaný český odborník prof. Prymula, ktorého v Česku volajú aj “Pán anticovid” vo štvrtok v relácii ČT Máte Slovo takéto “rozdeľovanie” spochybnil. V Českej republike totiž medzi obete počítajú všetkých, ktorí mali pozitívny test a je jedno, akú priamu príčinu ukázala pitva. Profesor Prymula uviedol, že iba minulý rok na sezónnu chrípku v ČR zomrelo do dvetisíc ľudí, tak nech si každý nahlas povie, či zomreli “S” alebo “NA” chrípku. Ako príklad uviedol aj najnovší výskum nemeckých vedcov, ktorý zistili, že COVID-19 obetiam preukázateľne skrátil život o 10 rokov.
Na “iné” zaraďovanie úmrtí medzi COVID-19 upozornili aj vedci. Redaktor a moderátor vedeckej redakcie ČT 24 Daniel Stach patrí medzi najrešpektovanejších vedeckých novinárov nielen v Českej republike. Jeho vyjadrenia sa opierajú výlučne o vedecké dôkazy a fakty, ktoré mu aj osobne poskytujú najrenomovanejší vedci a profesori z celého sveta, často nositelia Nobelovej ceny za vedu a výskum. Bol to práve on, ktorý ako prvý a zatiaľ jediný moderátor na svete kládol z Prahy otázky v živom vysielaní priamo do vesmíru.
Ako zasvätený človek, ktorý pandémiu sleduje od prepuknutia v Európe, ma reálne obavy z dvoch potenciálnych vecí.
„Prvá je, že sa zmenia štatistiky. Že sa z ničoho nič, nenápadne, možno zmení počítanie obetí. Že to zrazu do štatistík nebudeme počítať tak, že komu preukázali covid-19, tak bude v štatistikách, ale bude to napríklad, len v úvodzovkách, ak to bude hlavná príčina daného úmrtia. A k týmto zmenám už došlo v niektorých krajinách. Druhá vec je trasovanie a analýza rizikových kontaktov. Pretože niekto sa môže ľahko pomýliť a uviesť človeka ako rizikového, napriek tomu, že rizikovým kontaktom vôbec nie je. Jednoducho sa pomýli a hygienikom povie, že s ním stráviť ďaleko viac času, ako to bolo reálne. A ten označený človek za rizikový kontakt musí na desať dní do izolácie a to samozrejme zasiahne do života človeka,“ prezradil obavy vedecký redaktor ČT24 Daniel Stach.
Dalito.sk 11. augusta 2020 ráno požiadalo tlačové oddelenie MZ SR o vysvetlenie spôsobu a metodiky počítania smrtnosti na COVID-19 na Slovensku. Tri otázky tlačové oddelenie MZ SR posunulo na Úrad verejného zdravotníctva SR.
OTÁZKY DALITO.SK
1, Koľko pacientov zomrelo celkovo s covid-19 na Slovensku, teda S covid, nie iba podľa oficiálnych, slovenských štatistík, ktoré uvádzajú úmrtia iba NA?
2, Prečo aj štatistiku úmrtnosti na sezónnu chrípku nerozdeľuje SR na S a NA? Prečo teda slovenskí odborníci hovoria, že zomrel NA chrípku a nie S chrípkou (sezónnou)?
3, Prečo Slovensko pristúpilo k tomuto “rozpoznávaniu”, keďže vedci už dávno potvrdili, že nový koronavírus nenapáda iba pľúca, ale všetky orgány v tele, len si vyberie ktorý?
Na odpovede stále čakáme. Zverejníme ich po zaslaní.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)