Odborníkom na alkohol: Máme to v národnej DNA

Dalito.sk/ilustračné foto:archív Dalito

Po mimoriadne tragickom nešťastí v Bratislave, kde opitý vodič zavraždil na zástavke autobusu 5 ľudí a ďalší skončili v nemocnici, sa vyrojilo na Slovensku toľko odborníkov na alkohol za volantom, ako to už býva po mnohých iných tragických udalostiach. Minister financií Matovič (OĽaNO) navrhol, aby sa takýmto ožranom odoberalo aj auto. Je to na diskusiu, ale za úplne zlý nápad to nepovažujem. Ale ako navrhol iný odborník, trestať aj predajcov alkoholu???

Tak teda, aj toto nižšie by mohol dať na papier minister financií SR Matovič. Čo vy na to?

V sobotu sme museli v Nórsku do obchodu, lebo sme si v nedeľu večer chceli pochutiť na vyprážaných rezňoch, ktoré si bez dúška piva neviem predstaviť. A v Nórsku si teda alkohol nekúpite kdekoľvek a už vôbec nie kedykoľvek. V nedeľu jednoducho nikde. Okrem toho si alkohol, akýkoľvek, kúpite len v presne určené dni, hodiny a presne určený alkohol. A len v špeciálnych štátnych obchodoch. Pivo jediné predávajú aj v potravinách, ale aj to iba v určené dni a hodiny. Ale to by sa už asi nepáčilo ani tým samozvaným slovenským odborníkom.

Najkvalitnejšia demokracia na svete

Ale toto by sa zasa páčiť mohlo (wikipédia): Nórsko ako parlamentná monarchia (vybrali si to obyvatelia v referende) má 4. najvyššie HDP na obyvateľa na svete (v parite kúpnej sily). Od roku 2009 sa Nórsko umiestňuje na prvej priečke rebríčka Indexu ľudského rozvoja, ktorý zostavuje OSN. Nórsko sa umiestnilo na prvom mieste i v správe o svetovom šťastí OSN v roku 2017. Podľa indexu demokracie vytvoreného časopisom The Economist má Nórsko najkvalitnejšiu demokraciu na svete. Rovnako má jednu z najnižších úrovní kriminality na svete. Aj preto tam policajti chodia neozbrojení, čo sa po posledných udalostiach pred barom, kde vraždila nenávisť, asi zmení.

Slovenská národná DNA

Podľa svedkov, opitý vodič-vrah sa po zadržaní vyhrážal policajtom, že ich vyzlečie z uniforiem.  Do poslednej chvíle som chcela veriť, že to bolo pod vplyvom alkoholu. Po zistení, za akú koalíciu kandidoval do komunálnych volieb 2010 („Naši ľudia“) si dovolím tvrdiť, že to tak nebolo. Ako reagovala známa Eva Babitz: „Alkohol zabíja a všetci sa tu predháňajú, čo s tým. Lenže na Zoške zabíjal pocit bohorovnosti a našich ľudí, kočnerovská arogancia. A s tým nevieme pohnúť. Prehnité to tu je.“

Na záver si pomôže komentárom jej priateľa na sociálnych sieťach. „“V roku 1997 spôsobil olympionik Michal Martikán nehodu – išiel rýchlo a chodec, ktorého zrazil, zomrel. Nehody sú smutné, ale stávajú sa. Dostal podmienku a zákaz šoférovať. O pár mesiacov ho však policajti chytili za volantom napriek zákazu šoférovania. To už nebola nehoda, ale arogancia. Porušil podmienku a mal ísť sedieť. Nešiel, prezident Rudolf Schuster mu udelil amnestiu, lebo úspešne reprezentoval Slovensko. Takže, ak si kladiete otázku, prečo si niektorí myslia, že ich zábavky sú cennejšie ako ľudský život, odpoveď je, máme to v národnej DNA…”

Porovnanie s najlepšími

A ako sa teda pije v Nórsku, v krajine najkvalitnejšej demokracie na svete? Opitého Nóra cez týždeň musíte v uliciach hľadať. Za posledných päť rokov som osobne videla jediného.  Konzumácia alkoholu tu je totiž spojená  predovšetkým s oslavami a víkendami. Nóri dnes pijú radšej menej často, ale keď už, tak veľa ( odriekanie si alkoholu v strednom veku môže zvýšiť riziko demencie rovnako ako prílišné pitie). Teda opačne, ako v kontinentálnej Európe, kde častejšie, ale menej. Viem, že sú na tom niektoré štáty aj horšie, ja sa však vždy porovnávam a aj budem s najlepšími.

V praxi si alkohol kúpite len v štátnych obchodoch, ktoré sa volajú Vinmonopolet. Ak vám dôjde počas oslavy či návštevy máte smolu. Nikde inde ho po určitej hodine, dokonca aj dňoch, nekúpite. Otváracie hodiny sú jasné. Niektoré dni je obchod s alkoholom nad 4,75% otvorený len do 15,00 hod. Nóri veľmi prísne obmedzili aj reklamu alkoholu (vrátane liekov). Dostupnosť obmedzili aj mimoriadne vysokými cenami. Za 1,5 dcl vína bežne vonku zaplatíte aj 17 eur a za točené pivo 7 až 9 eur. A verte, cena je nekresťanská aj pre domácich. A zabudnite na konzumáciu na verejnosti. Inak vás pokutujú tak, že sa už nebudete mať ani za čo vrátiť domov.

Medzi najhoršími

Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie vypijú priemerne cez rok Nóri do 6 l čistého alkoholu, priemerný Slovák  12 litrov, priemerný Čech len zopár desatín viac. Pritom susedia v roku 2012 vypili až 14,97 l alkoholu. Najviac vypijú Bielorusi. „Slovensko má pritom v prípade alkoholických nápojov ceny na úrovni 75,3 percenta, to znamená, že sú celkovo o zhruba štvrtinu lacnejšie než priemer celej únie. V priemere ročne na alkohol dáme viac ako 400 eur,“ spresnila v roku 2020 analytička Lenka Buchláková  pre webnoviny.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)