Odísť z takého konzília nie je hanba. Hanba je tam ešte zostávať

Dalito.sk/Konzílium odborníkov na ÚV SR 1. júna 2020/foto: ÚV SR

Počas pandémie máme počúvať iba odborníkov. Však aj počúvam, ale už nie tých slovenských. Našťastie, vo svete je špičkových odborníkov na pandémiu naozaj dosť a to čo povedia má hlavu aj pätu a ich odporúčaniam porozumie každý amatér, vrátane mňa. Nikdy nestáli vedľa politikov a nepritakávali, že covid je iba soplík.

Tak, ako 11. marca 2020 hlavný hygienik SR Ján Mikas vedľa Petra Pellegriniho, keď na úrade vlády hovoril o „soplíku“, kým v iných krajinách už zomierali ľudia a odborníci bili na poplach. Odvtedy pri označení „elitní (špičkoví) slovenskí odborníci“ spozorniem a doma ich volám už iba esenciálni. Nespochybňujem ich odbornosť, ale ich esenciálny prístup úcty k sebe samým. Najmä potom, čo aj ich niektoré vyhlášky (s výnimkami pre vyvolených papalášov) označil Ústavný súd SR za protiústavné, či dokonca porušujúce základné ľudské práva. Ján Mikas je pre mňa viac štátny úradník ako odborník, ktorý za plat urobil čokoľvek nielen počas Ficovej vlády, ale aj Pellegriniho, Matoviča, robí aj za Hegera a bude bez hanby aj za ďalších. Podpisovať aj nezmysly, o ktorých nakoniec neodborne rozhodnú politici.

Odborníci aj klamári

Moja nedôvera k odbornému konzíliu sa spustila nielen pri násilnom miešaní zdravých s chorými pri protiústavných, štátnych, zberných, karanténnych zariadeniach, ale aj pri vyjadreniach členky konzília, ktorá hystericky vykrikovala do éteru, že rúška už možno budeme nosiť do konca života. Počúvala som ju v Škandinávii, kde ich dodnes nezačali ani poriadne nosiť a to ja bez respirátoru nevstúpim ani do spoločných chodieb v dome. Nemôžem si už vážiť ani prof. Krčméryho, ktorý podľa TIS prideľoval titul na základe politickej príslušnosti a pre Smer-SD a svoj zisk urobil naozaj všetko. A hlavne, na jar 2020 na úrade vlády klamal tak, až jeho vyjadrenia ešte počas tlačovky rovno dementovali až v Prahe.

Naozaj to za to stojí?

Vraj si odborníkov z konzília máme vážiť, lebo ich odporúčania proti šíreniu koronavírusu sú správne, len im to dlhodobo kazia politici. Ak to tak naozaj je a naozaj si konzílium odborníkov stojí za svojimi odbornými odporúčaniami, nie je náhodou načase sa z takého konzília porúčať?

Nie je načase, aby aj konzílium dalo rázne najavo, že si vážia v prvom rade seba a tým ostatných a že to čo hovoria myslia naozaj vážne?  Že im teda naozaj ide len a len o verejné zdravie? Odísť z takého konzília, ktoré si nevážia ani politici nie je predsa hanba, hanba je tam ešte zostávať. Aj mne je už pri slove “elitní” smiešne a nezavinila som to ja a iní, ale spôsobilo si to konzílium samé. Naozaj im to za tie peniaze a iné finančné výhody stojí? Naozaj to necítia? To verejné ponižovanie ich dôstojnosti aj odbornosti? Naozaj by na znak úcty (aspoň ku kolegom v nemocniciach) nemohli urobiť aspoň jedno silné gesto a na znak nesúhlasu so správaním sa politikov, ktorí ich odporúčania aj tak nerešpektujú, konzílium opustiť?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)