Odmena za očkovanie? To vážne?

Dalito.sk/ilustračné foto: Adam Cvrčok
DALITO -

Práve som sa dopočula, že  slovenskí penzisti a občania od 60 rokov dostanú pod stromček finančný darček. Darček ako odmenu za to, že sa dali zaočkovať, alebo za to, že sa snáď, možno dajú zaočkovať.

Vŕta mi to v hlave. Mám to chápať tak, že dôvod, prečo sa očkujeme je, aby sme si finančne prilepšili a nie, aby sme seba a svoje okolie chránili pred vírusom? Myslí si slovenská vláda, že toto je naozaj tá správna cesta?

Úplatkárstvo

Smrdí mi to. Čudujem sa, ako sa bude na tento bonus pozerať napríklad taký 59 ročný 3 x očkovaný občan. Môže mať predsa pocit ukrátenia. Ale aj niekto, pre ktorého je táto finančná injekcia priamo urážkou a vníma to ako úplatok od vlády, aby boli všetci ticho a aby sa nepozeralo na skutočné štrukturálne problémy.

Úplatkárstvo a čierna ekonomika pochádzajú z čias komunizmu, ktoré po viac ako tridsiatich rokoch stále na Slovensku nevymizli.

Potrebuješ novy kĺb, tak zaplať pod stolom, potrebuješ opraviť starý spotrebič, tak zaplať menej bez faktúry, zastaví ťa policajt za prekročenie rýchlosti… je tisíce takýchto prípadov a my občania sme súčasťou tohto problému.  Je to ako začarovaný kruh, z ktorého nevie nikto nájsť cestu von.

V tejto krajine nebudú nikdy peniaze, ak sa poriadne neinvestuje tam kam sa má, ak sa nebudú platiť poriadne dane, ak sa budú rozkrádať a rozdávať kade tade verejné prostriedky, ak sa budú ľudia obohacovať na úkor druhých.

To vážne?

Treba poriadne zaplatiť zdravotníkov, lebo tí nám zachraňujú životy. Treba poriadne zaplatiť učiteľov, lebo tí nám vychovávajú a vzdelávajú deti. A tie deti sa majú neskôr postarať aj o svoju budúcnosť, presne tak aj o budúcnosť nás všetkých.

Tak som zvedavá čo presne zachráni očkovací bonus.  Naozaj sa nedali tieto peniaze minút inými spôsobom? To vážne?

Autorka: Janette Havelská, pedagogička a Slovenka žijúca v Holandsku

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)