Odpovedajú elitní slovenskí epidemiológovia na rozdeľovanie občanov SR do množstva kategórií, napríklad podľa vzdelania, veku…

Slovenskí špičkoví a elitní epidemiológovia odpovedajú na otázky Dalito ohľadom množstva výnimiek pri prekročení, napríklad slovensko-českej alebo slovensko-rakúskej hranice. Reagujú na množstvo výnimiek, aj na to, aký je rozdiel medzi občanom SR, ktorý môže za hranice bez hrozby deportovania do povinnej slovenskej štátnej karantény, ak sa vráti do 24 hodín a občanom SR, ktorý je za hranicami dlhšie, ale pred deportáciou ho neochráni ani negatívny test na koronavírus zo zahraničia.
Na otázky odpovedá hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.
Aký je rozdiel medzi študentom a sezónnym robotníkom, ktorí do ČR a späť môže bez hrozby karantény pri návrate, inteligentnej aplikácie a slovenským občanom, ktorý ostal napríklad uviaznutý v Prahe a pre nezvládnutú štátnu karanténu sa bojí vrátiť domov na Slovensko od marca a ešte má aj negatívny test?
Vo Vami uvedenom prípade môže osoba žiadať o výnimku z karantény v zmysle bodu 6 opatrenia OLP 3992/2020 zo dňa 15.05.2020.
Aký je rozdiel medzi výnimkami, ktoré ste udelili pre množstvo občanov SR pre vstup do ČR a tým späť do SR a slovenským občanom, ktorý sa domov nemôže vrátiť za rovnakých podmienok ako výnimky a má ešte aj negatívny test na koronavírus?
Vo Vami uvedenom prípade môže osoba žiadať o výnimku z karantény v zmysle bodu 6 opatrenia OLP 3992/2020 zo dňa 15.05.2020.
Aký je rozdiel medzi slovenským občanom a napríklad hráčom NHL (Marko Daňo dostal výnimku vo vrchole pandémie, na Slovensko prišiel 12. apríla, kedy ešte výnimky ani poriadne neplatili), ktorý ostal uväznený za hranicami SR, ale majetok, dane, odvody, celú rodinu má v SR, prípadne je manažérom firmy na Slovensku, ale výnimku nedostane?
Každý občan môže požiadať o udelenie výnimky v zmysle bodu 6 opatrenia 3992/2020 zo dňa 15.05.2020.
Na základe akého zákona takto rozdeľujete občanov?
Opatrenie OLP 3992/2020 zo dňa 15.05.2020 bolo vydané na základe ustanovení zákona 355/2007 Z.z., čo je uvedené priamo v úvodnej časti predmetného opatrenia.
Pri poslednom opatrení ÚVZ SR píšete, že to platí do 30, októbra 2020, to znamená, že slovenský občan uväznený za hranicami tam bude do 30. októbra 2020, napríklad aj bez liekov, ktoré musí užívať do konca života či osobných vecí? Podľa akého zákona rozdeľujete občanov SR podľa veku, zdravotného stavu, vzdelania, zamestnania…?
Každý občan môže požiadať o udelenie výnimky v zmysle bodu 6 opatrenia 3992/2020 zo dňa 15.05.2020. V prípade zabezpečenia liečby na území SR je možné žiadať o schválenie ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v zmysle bodu 4 predmetného opatrenia.
O reakciu sme požiadali aj ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré od 15. mája na otázky nereagovalo.
Úradu verejného zdravotníctva sme zaslali aj doplňujúce otázky, na odpovede stále čakáme:
- To znamená, že keď niekto denne bude chodiť napríklad na obed do Viedne na viedenský rezeň týždne aj každý deň, nebude musieť ísť do karantény, lebo sa vždy vrátil do 24 hodín a nie je tak nebezpečný a ten, čo je za hranicami už mesiace a ešte má aj negatívny test, tak nebezpečný pre Slovensko je, že ho až bude strážiť armáda?
- Aký je rozdiel v nakazení (hrozbe) na koronavírus u človeka, ktorý strávi 24 hodín v cudzej krajine a u človeka, ktorý sa z tejto krajiny chce vrátiť aj s negatívnym testom na COVID-19?
- Prečo človek, ktorý bol za hranicami 24 hodín už nie je nebezpečný pre šírenie koronavírusu doma v SR a nemusí tak ísť ani na test a ani do karantény a prečo človek, ktorý tam je dlhšie ako 24 hodín a má aj negatívny test je nebezpečný? Koronavírus do 24 hodín neútočí?