Okúpte sa v krajine piva v pive! Tuhľa za hranicami

dalito.sk/foto: ČCCR – CzechTourism Slovensko
DALITO -

Pivné zážitky v Českej republike! Nie nadarmo sa o Česku hovorí, že je krajinou piva. Jeho výrobe sa v tejto krajine venujú už od roku 970, a tak nečudo, že je v Českej republike aj veľa ďalších možností, ako s pivom naložiť. Príďte si na vlastnej koži vyskúšať, čo všetko v Česku s pivom dokážu.

Kurz čapovania piva

Ako si pivo správne načapovať, sa môžete naučiť priamo od majstra sveta v čapovaní Lukáša Slobodu v Prahe. A že je spôsobov čapovania hneď niekoľko! Koľko druhov vlastne existuje a ako na ne, vám vysvetlia aj v ďalších pivovaroch , kde vás zaučí skúsený výčapný a za odmenu si okrem certifikátu o absolvovaní kurzu odnesiete domov aj polliter s vlastným menom.

Pivné kúpele

Do piva sa môžete priamo ponoriť v pivných kúpeľoch, ktoré sa prevádzkujú v rôznych častiach Českej republiky.

Medzi najpopulárnejšie patria napríklad kúpele v moravskom Štramberku, ktoré sa pýšia skvelým prepojením s tradičným českým a moravským folklórom. Hneď vedľa kúpeľov sa nachádza aj Mestský pivovar, kde sa varí miestne pivo.

Aj v Rožnove sa pýšia svojím vlastným pivovarom, kde sa varí napríklad aj medové alebo čerešňové pivo. V rožnovských pivných kúpeľoch si tiež zakladajú na netradičnom prepojení s alternatívnou medicínou.

Veľkej priazni sa tešia aj pivné kúpele v rodinnom pivovare v Chodovej Planej, kde okrem pivného kúpeľa ponúkajú aj kúpeľ chmeľový, ktorý pomáha napríklad pri nespavosti alebo zmierňovaní stresu.

Minipivovary

Hoci sa vo svete preslávilo predovšetkým plzenské pivo , môže sa Česká republika pochváliť takmer 400 ďalšími pivovarmi a tie najmenšie z nich, minipivovary, sa stávajú čoraz populárnejšími.

Pozrieť sa môžete napríklad do Dalešíc, kde sa pivo varí už od konca 16. storočia. Rovnaká receptúra však získava rôzne ocenenia aj dnes – medzi najčerstvejšie patrí titul Pivo Českej republiky z roku 2016. Pivovar je tiež známy z kultového českého filmu Postřižiny, ktorý sa nakrúcal v jeho areáli.

Za jeden z najlepšie hodnotených minipivovarov sa považuje aj pivovar v mestečku Varnsdorf neďaleko národného parku České Švajčiarsko, ktorý sa môže pochváliť aj svojou vlastnou železničnou zastávkou.

Za zmienku stojí určite aj nový pražský minipivovar , ktorý sa nachádza priamo uprostred rieky Vltava v podpalubí jednej z lodí. Originálne pivo si tak môžete vychutnať s krásnym výhľadom na Prahu priamo z hladiny rieky Vltava.

A v harrachovskom pivovare môžete okrem ochutnávky kvasnicového piva navštíviť aj jednu z najstarších sklární v Česku, múzeum skla, a hlavne pivné kúpele. A ak budete mať šťastie, možno sa vám podarí pri prehliadke sklárne vyfúknuť aj pivný pohár.