OĽaNO má opäť dvojaký meter. Pokrytecký

Dalito.sk/Predseda OĽaNO a minister financií SR Igor Matovič v NR SR/foto: ÚV SR

Líder „obyčajných“ nemá dôveru k ministerke Kolíkovej a chcel, aby na svojom poste skončila. Lebo – vraj – konflikt záujmov. Avšak konflikt záujmov v prípade štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Kamila Száza, ktorý prevádzkuje mobilné odberové miesta, a teda robí biznis s antigénovými testami, mu neprekáža.

Száz má ako štátny tajomník ministerstva zdravotníctva dosah na stratégiu testovania a aktuálne aj na tvorbu nových pravidiel pre mobilné odberové miesta. To znamená, že zo svojej pozície má vplyv na to, aký biznis z toho bude mať.

V prípade Kolíkovej nestačilo Matovičovi, že neporušila zákon o konflikte záujmov a chcel jej odchod. No v prípade Száza, človeka OĽaNO, ministrovi financií stačí, ak nebude porušovať zákon.

Rodinné, podnikateľské, pracovné alebo majetkové vzťahy môžu mať v istej situácii za následok konflikt záujmov. Niekedy sa mu ani nemožno vyhnúť. Sám osebe nie je nezákonný. Preto existujú pravidlá, ktoré pomáhajú takýto konflikt náležite zvládnuť, zabezpečiť nestrannosť a plnenie verejnej funkcie a z nej vyplývajúcich úloh bez zreteľa na vlastných prospech.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz je v situácii, keď by súkromné záujmy verejného činiteľa (v tomto prípade prevádzkovanie mobilných odberových miest, kde sa robia antigénové testy) mohli neprimerane ovplyvniť jeho konanie vo verejnej funkcii a plnenie pracovných úloh či povinností. Podľa usmernenia OECD z roku 2003 to spadá do kategórie skutočného konfliktu záujmov.

„Obyčajní“ mali pochybnosti, otázky či výhrady iba voči Kolíkovej. Száz pre nich problém nie je. To je pokrytecké. Zopakujme: Száz zo svojej pozície môže priamo ovplyvniť testovaciu stratégiu, rozhodnutia a pravidlá týkajúce sa testovania vrátane financovania. Z verejnej funkcie, ktorú zastáva, má priamy vplyv na efektivitu svojho súkromného biznisu. Aj keby sa vzdal konateľstva vo svojej firme, môže zostať jej vlastníkom, čím sa v zásade veľa nemení, podozrenia z konfliktu záujmov zostanú.

Teraz nejde o to, či Száz napokon problém konfliktu záujmov vyrieši, respektíve, ako ho bude riešiť. Teraz ide o to, že postoj lídra OĽaNO a jeho najvernejších z tohto klubu je pokrytecký. Opäť merajú dvojakým metrom.

Celá táto situácia je evidentne o obyčajnej pomste ministra financií za postoje ministerky Kolíkovej v čase vládnej krízy. Šéf „obyčajných“ sa môže spoľahnúť, že jeho najvernejší s ním zahrajú akúkoľvek perfídnu hru. Nech nás nemýli, že tentoraz prehrali. Živiť konflikty a otráviť atmosféru im celkom postačí.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)