Rozhovory

Olympionici dodriemali, hľadajú kolegov, aby im pomohli

Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi menšie olympijské krajiny, ich počet tomu nenasvedčuje. Mnohí však zapadli do zabudnutia. Pritom je to približne 750 športových osobnosti, ktoré bojovali pod tým športovo najcennejším, pod piatimi olympijskými kruhmi. Niektorí úspešne, niektorí menej. To však ešte neznamená, že ich výkon si nezaslúži pozornosť, pretože už len schopnosť kvalifikovať sa na olympiádu si zaslúži úctu celej spoločnosti. Športovcom, ktorí kus svojho života venovali olympionizmu. Jednou z nich je aj bývalá slovenská reprezentantka v biatlone, dnes trénerka Martina Halinárová, účastníčka piatich Zimných olympijských hier, ktorá hľadá ďalších olympionikov.

Na vašom FB patríte medzi najaktívnejších olympionikov, ktorí si servítku pred ústa nedávajú a poukazujú aj na nelichotivé postavenie slovenského reprezentanta. Naposledy ste upozornili aj na to, že na Slovensku  vznikla nová organizácia olympionikov SAO. O čo ide?

Ide o Slovenskú asociáciu olympionikov (SAO). 13. mája 2019 bolo v Bratislave valné zhromaždenie, kde si olympionici zvolil nový výkonný  výbor (VV). Predsedu a podpredsedu. Predsedom sa stal Michal Martikán OLY, podpredsedom Dominik Hrbatý OLY a tajomníkom Roman Hanzel. Medzi deviatimi členmi výboru sú aj Slavomír Kňazovický OLY, Zuzana Žirková OLY, Marianna Gogolová (Kohlová) OLY, Juraj Tarr OLY, Matej Beňuš OLY, Samuel Piasecký OLY, René Pucher OLY. No a medzi nimi aj moja maličkosť. Veľmi si to cením. Nejde však o úplne novú organizáciu. SAO doteraz akoby trošku na  Slovenskom olympijskom a športovom výbore (SOŠV) driemkala. Práve šéf SOŠV Anton Siekel navrhol jej oživenie a   jeden z jej členov sa postaral o celý proces . Ide o Jozefa Gönciho OLY, terajšieho tajomníka na MŠVVaŠ SR.


zdroj: Slovenský olympijský výbor/foto: Ján Súkup

No, asi ste sa vo výbore neobjavili náhodou, niekto za vás musel hlasovať. Nemyslím si, že pri vašom mene je skromnosť na mieste.

Ďakujem. Hlasovalo 45 delegátov-olympionikov a do VV vyberali z 29 kandidátov. Každý delegát mohol zakrúžkovať 9 osôb. Hlasy sa spočítali a bola som milo prekvapená, že som skončila druhá, hneď za Dominikom Hrbatým.

Čiže úplné prebudenie a nová mladá krv pre  SAO?


Veríme, že áno. Aj keď neviem, či moja krv patrí medzi najmladšie?. V SAO sme sa stretli vekovo dve-tri generácie úspešných športovcov. Určite si budeme načúvať a navzájom sa podporovať a motivovať v našej spoločnej práci.

Čo znamená OLY za vašimi menami?

Je to titul uznaný Svetovou asociáciou olympionikov každému olympionikovi na svete.


Je to skratka, ktorú môžete používať aj v oficiálnom styku?

Možno to nie je také dôležité, ale je to česť, hrdosť a prestíž osoby, ktorá na OH bola. Titul OLY môžeme používať aj v oficiálnom styku, akurát sa budú asi viacerí čudovať, keď uvidia za menom OLY. Ale verím, že osveta urobí svoje, a keď nejaký úradník zbadá za menom OLY bude vedieť, že má tú česť s olympionikom.

Ak tu SAO bola už dlhšie, prečo nebola aktívna? Na verejnosti nebolo o nej počuť. Či mi niečo ušlo?


Správne, nič vám neušlo. Neviem sa vyjadriť prečo tomu tak bolo. Myslím si, že je to aj zbytočné už rozoberať, pretože teraz sme tu my a chceme fungovať, pomáhať a byť prospešní pre šport a olympionizmus na Slovensku. Áno, treba povedať, že nie sme nejaká nová organizácia, lebo SAO trošku driemkala na SOŠV. Práve šéf SOŠV pán Anton Siekel navrhol jej oživenie a jeden z členov sa postaral aj o oživovací proces . Ide o Jozefa Gönciho, terajšieho tajomníka na MŠVVaŠ SR.

Čo plánujete zmeniť?

Sme len na začiatku, ale jedno vieme, že chceme robiť to, čo robí šport. Spájať ľudí, my konkrétne chceme spájať olympionikov. Všetci tí, čo boli aktívni športovci na OH sa môžu prihlásiť. Stačí kliknúť na www.olympic.sk/prihlaska-sao

Čo to konkrétne znamená spájať?

My športovci sme veľmi nároční na seba, a keď sa do niečoho pustíme, chceme to dotiahnuť do cieľa. Najskôr si dávame malé ciele a budeme určite pridávať. Postupnosť je dôležitá aj pri športe. Verím, že bude o nás ešte počuť. Nerada by som zatiaľ prezradila viac, ale určite ešte o SAO bude počuť.

Aký ste si dali na začiatok teda cieľ? Nie celkom rozumiem, čomu sa v asociácii chcete reálne venovať a kto vás bude financovať. 

Myslím si,  že cieľ som už spomenula a aj to, čomu sa chceme venovať. A kto nás bude financovať? Máme spoluprácu s MŠVVaŠ SR aj so SOŠV. Dostali sme dotáciu z MŠVVaŠ SR. Ale nechceme len naťahovať ruky, ale aj zháňať financie pre naše projekty aj vďaka našim olympionikom.

Ide o platené funkcie alebo je to čisté dobrovoľníctvo?

Ide čisto o dobrovoľnícke funkcie. Milujeme šport, sme srdciari. Veľa ľudí si povie, že by to zadarmo nerobili, ale my chceme robiť.

Robila som rozhovor so Samom Piaseckým, ktorý poukázal na katastrofálny stav, keď olympionik skončí so športom a ostane vlastne na ulici. Nie v každom športe môže reprezentant zarábať milióny, ktoré potom, po skončení kariéry, investuje do svojej budúcnosti. Budete sa venovať aj tomuto problému?

Je to pravda a je to smutné. Dokonca aj  ja som z generácie, kedy som si mala vybrať, buď športovec, alebo študent. Tí, ktorí to nezažili nevedia. Išla som si tvrdo za svojim cieľom a musím povedať, že som mala aj oporu v riaditeľovi Dukly I. Čiernom.  Už vtedy mi síce niektorí dali nálepku „konfliktná-problémová“, ale vedela som čo robím. Myslela som aj na zadné dvierka a popri olympiádach, MS, ME som sa aj vzdelávala na Pedagogickej fakulte v BB. Veľmi ma mrzelo, že po mojej športovej kariére ukázali na mňa prstom tí, ktorí žili z úspechov mojej generácie a snažili sa mi dať nálepku neodborníka. A to len preto, že som chcela veci zmeniť k lepšiemu a hlavne robiť. Mnohým končiacim športovcom, a podotýkam študovaným, nie je umožnené sa realizovať tam, kde sú najlepší a v tom, v čom sú najlepší. Mnohí radšej odídu do zahraničia. No my sme tu ostali a chceme robiť a veci meniť k lepšiemu. Chceme štátu vrátiť to, čo do nás investoval.

Čo by ste si priali vy?

Osobne by som si priala väčšiu osvetu olympionizmu a športu na Slovensku. Niekedy mám pocit, že na Slovensku máme len 3-4 olympionikov, ktorí sú všade. Treba však poznať aj skôr narodených. Tých, ktorí otvorili bránu a vyšľapali cestu nejednému úspešnému športu na Slovensku. Práve títo ľudia a ich životné príbehy majú čo povedať nie jednej generácii. Nie je fér, že sa na nich zabúda. Bola by som veľmi rada, keby ľudia a hlavne tí hore konečne pochopili, že v zdravom tele je zdravý duch. Zdravý národ=úspešný národ. Že naša mládež je naša budúcnosť!

Nie je to však aj tým, že sa samotní olympionici stiahnu z verejnosti? 21. storočie je storočím PR a možno by mohli byť aj oni trochu aktívnejší, nie za všetko môžu novinári, že o nich nepíšu…

Osobne mám dobrú skúsenosť s novinármi? Dokonca aj s tými z bulváru. Moja skúsenosť je taká, že mnohí skúšajú, lebo sú to športovci-bojovníci, ale každému raz kalich trpezlivosti pretečie. Mnohí odídu do súkromného sektoru a viac sa k štátnemu športu nehlásia, nevrátia.

Možno by na ich propagácii mohol viac popracovať aj SOŠV a nevenovať sa len tým, ktorí sú práve v „kurze“ vo výsledkových listinách…

Ale aj o tých „kurzových“ sa treba starať. Tým, že štát podporuje šport na Slovensku a zase šport je najlepšia reklama vo svete. Bývalé SOV hlavne zabezpečovalo OH výpravy a všetko čo k tomu patrilo. Na Slovensku po zrušení ČSTV chýbala strešná športová organizácia a nie je to dlho, čo sa SOV zmenilo na SOŠV. Verím, že bude fungovať ako správna strešná športová organizácia. Nie všetko za socializmu bolo zlé. Šport fungoval! SAO rada preberie kus zodpovednosti na seba a odbremení SOŠV.

Vo Výkonnom výbore SAO sú aj aktívni športovci. Ako sa chcete stretávať, keď budú mať sezónu?

Áno, Michal Martikán aj Matej Buňuš bojujú akurát na ME a verím, že ich uvidíme aj na OH. Doba je však moderná a využívame aj videohovory. Denne sme v kontakte cez sociálne siete, aj keď osobný kontakt je osobný kontakt, hlavne pre mňa.

Slovenský vodný slalomár Michal Martikán počas finále kanoe jednotlivcov na olympijskom turnaji v pekingskom areáli Šunji 12. augusta 2008. FOTO TASR/SINCHUA

Znamená to, že tí, ktorí ste už mimo aktívnej činnosti ste pripravení v asociáci potiahnuť viac za tých, ktorí sú ešte na športoviskách?

No, musím povedať, že máme veľmi aktívneho predsedu, ktorý ak bude v SAO taký aktívny ako vo vodnom koryte, nebudeme ho musieť ničím a nikým zaskakovať ?. Verím, že sa budeme dopĺňať a pracovať ako tím.

Myslíte si, že vaša asociácia má reálnu šancu vrátiť našim reprezentantom-olympionikom piedestál, ktorý si zaslúžia, o ktorý postupne desaťročiami prichádzajú?

Budeme robiť všetko pre to!

Olympionik Piasecký: „Dnes už chápem športovcov, ktorí si po kariére siahli na život.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *