Správy

Ombudsmanka o Matovičovi, že sa nemá starať do vecí, ktorým nerozumie

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) dnes na Úrade vlády SR počas tlačovej konferencie odkázal verejnej ochrankyni práv na Slovensku Márii Patakyovej, aby sa nevyjadrovala k veciam, ktorým nerozumie.

Ombudsmanka pred dvomi dňami oslovila premiéra Matoviča listom, že realizácia obmedzenia v povinnej štátnej karanténe sprevádzaná zásahom do ľudskej dôstojnosti či dokonca ponižujúcim zaobchádzaním podľa verejnej ochrankyne nie je primeraná. Takýto zásah podľa nej nie je v demokratickej spoločnosti akceptovateľný ani v tak zložitej situácii, v akej sa Slovenská republika v súčasnosti nachádza. List spolu s odporúčaniami poslala na vedomie aj vláde SR, ústrednému krízovému štábu a permanentnému krízovému štábu.

Reakcia ombudsmanky, ktorá Igorovi Matovičovi navrhla pred dvoma dňami aj riešenia ohľadom štátnej karantény.


OMBUDSMANKA NEŽIADA ZRUŠENIE POVINNEJ ŠTÁTNEJ KARANTÉNY,
ALE PREHODNOTENIE SYSTÉMU

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v záujme zachovania jednoznačnosti jej odporúčaní vo veci povinnej štátnej karantény považuje za potrebné uviesť, nežiada o zrušenie povinnej štátnej karantény, ale o prehodnotenie systému tak, aby počas jej výkonu boli v maximálnej možnej miere dodržiavané základné práva a slobody. Zároveň navrhuje, aby povinnosť vykonať karanténu v štátnom zariadení nebola uložená všeobecne (len s úzko vymedzenými výnimkami), ale bola ukladaná len osobám, u ktorých existuje podozrenie z nákazy ochorením COVID-19 a nedokážu si zabezpečiť domácu karanténu. Taktiež navrhla v tomto prípade vytvoriť účinný kontrolný mechanizmus pre dodržiavanie nariadenia vykonať domácu karanténu.

Verejná ochrankyňa práv taktiež dodáva, že opatrenia v núdzovom stave, musia byť prísne dočasné, čo najmenej invazívne a musia obsahovať ustanovenia o priebežnom prehodnocovaní.


Verejná ochrankyňa práv rešpektuje kroky vlády a víta opatrenia, ktoré majú cieľ chrániť zdravie život obyvateľov Slovenskej republiky, zároveň však dodáva, že je pri ich prijímaní potrebné zohľadňovať proporcionálnosť.

Viac informácií o návrhoch a odporúčaniach verejnej ochrankyne práv sme informovali tento týždeň v tlačovej správe zo dňa 28. apríla.“

Dalito.sk poskytla vyhlásenie hovorkyňa úradu verejnej ochrankyne práv Michaela Pavelková.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *