Opäť riešime nezmyselné nápady. Že sa nehanbíte, pán minister

Dalito.sk/Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na rokovanie vlády SR/foto: ÚV SR
MARIÁN BALÁZS -

Poukážky pre seniorov za očkovanie by mohli mať jednu podobu, ktorá by bola akceptovateľná a aj autor tohto textu by za to ministra financií pochválil.

Totiž, ak by to boli poukážky (adresné a na ďalšie osoby neprenosné) na úhradu doplatkov za lieky či liečebné pomôcky, či všeobecne na nákup v lekárňach. Takto by boli poukážky omnoho viac motivujúce, navyše motivujúce okamžite a zároveň by boli vítanou finančnou pomocou pre seniorov.

Čítajte ten cynizmus medzi riadkami

Po kolosálnom fiasku so zbabranou lotériou Matovič prichádza s ďalším nápadom, ktorý bude v predloženej podobe neefektívny. Navyše tvrdí, že nevidí nijaký návrh, „že by tu mal niekto za cieľ chrániť životy tých najslabších“ (rozumej dôchodcov).

To je ďalšia arogantná urážka všetkých, ktorý na základe odborných skúseností a poznatkov upozorňujú, čo môže byť efektívne a čo nie, čo by mohlo pomôcť a čo nie. Všetkých, ktorí sa namáhajú, lebo majú za cieľ chrániť životy (aj) seniorov. Že sa nehanbíte, pán minister.

„Ak má ktokoľvek iný, lepší nápad, čarovný prútik ako to urobiť, sem s tým,“ hovorí Matovič. Čítajte medzi riadkami. Okrem iného aj tú skrytú urážku odborníkov, ktorí opakovane prízvukujú, čo môže reálne pomôcť a čo je neefektívne. No nik z nich nevraví, že má čarovný prútik.

Mimochodom, minister nemá čo vyhlasovať, že ak má niekto lepší nápad, sem s ním. Čo je to za prístup? Má komunikovať s expertmi, spolu s nimi nájsť to aktuálne najlepšie riešenie a spolu s nimi ho komunikovať verejnosti.

Iniciatíva Veda pomáha vypočula ministrovo volanie a navrhla lepšie riešenie: zaviesť povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. Tipnite si, či Matovič stiahne svoj návrh a postaví sa za ten lepší.

Na prahu humanitárnej katastrofy

Poukážky za očkovanie podľa ministra financií môžu pomôcť zachrániť životy tisíckam dôchodcov, vyprázdniť nemocnice od pacientov a zachrániť podnikanie v dotknutých segmentoch. To vážne?

Ak je spôsob, ako chrániť kasu a zároveň tiež zachrániť životy a vyprázdniť nemocnice, tak v tejto kritickej situácii je to najmä povinné očkovanie rizikových skupín a niektorých profesií. Kým by sa čakalo na spustenie, nech si tí, ktorí odmietajú očkovanie, hradia liečbu z vlastného vrecka. Ak je spôsob, ako zachrániť podnikanie v dotknutých segmentoch, tak je to rýchla, priama a efektívna finančná kompenzácia.

Overeným motivujúcim faktorom je napríklad aj politika zvýhodňovanie očkovaných. To je férové a zároveň motivujúce. Štátnu kasu nestojí ani cent a efekt môže byť mnohonásobne vyšší než pri nezmysloch s lotériou a poukážkami. Aj to je už overený nástroj.

Ako minister a šéf koaličnej strany má možnosť denne komunikovať s odborníkmi a navrhnúť overené a efektívnejšie riešenia.

Naozaj to takto dáme? Veď zásadné a lepšie nápady a riešenia sú známe a otvorene sa o nich hovorí. No my tu riešime pochybné nápady, zavádzame polovičaté riešenia, dodržiavanie opatrení dostatočne nekontrolujeme a nevymáhame (pozdravujeme, pán Mikulec) a dívame sa na prichádzajúci kolaps. Pojem humanitárna katastrofa sa už tlačí na jazyk.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)