Stĺpčeky

Opäť som vybehla na balkón a videla slobodu v oblakoch

Milujem spoznávať, milujem cestovať, milujem si rozširovať obzory, milujem lietať. Lietanie sa stalo mojou bežnou súčasťou života a aj ostane bez ohľadu na ceny, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Aj preto, že za najmilovanejšími potrebujem lietať.

Práve som vybehla na balkón. Bývame totiž neďaleko letiska a nad našimi oknami pristávajú lietadlá. Obrovské stroje sú už tak nízko, že im celkom detailne vidím vysunuté podvozky. Niekedy mám pocit, že vidím aj klapky, ktoré im pomáhajú pri pristávaní. Milujem tento pohľad aj zvuk.

Kým pre niekoho je to neznesiteľné, pre nás doma je to pohľad a zvuk pre bohov. Niekedy si len tak sadneme na balkón, zoberieme pohár vína do ruky a hádame, čo je to za lietadlo, aká letecká spoločnosť, odkiaľ pravidelná linka a tak. Veľmi radi takto relaxujeme a mudrujeme o letectve, o cestovaní, o letiskách…


Toto bolo pred koronou. Chýbalo nám to dlhé mesiace. Ohlušujúci zvuk z pristávania strojov utíchol takmer zo dňa na deň ešte v marci, neostalo z neho nič.

Ak mám vo všetkom zlom nájsť aj dobré, tak vďaka korone sme sa ale vylepšili v rozlišovaní zvukov najväčších dopravných lietadiel sveta, ktoré pravidelne dovážali ochranné pomôcky do Česka, alebo len natankovali a leteli ďalej.

To, že sa ukrajinský Antonov približuje k pražskému letisku som počula vždy oveľa skôr, ako pri iných lietadlách. vybehla som na balkón a pozrela sa hore. Chvíľu čakala a potom sa nad mojou hlavou objavilo niečo tak nádherné až prenádherné, že som sa toho chcela dotknúť. Úžasný stoj, ktorý mi pripomína akéhosi pomysleného delfína v nebi.

Vybehla som aj teraz, pred pár minútami a jasne som sa pozerala na nádherné lietadlo spoločnosti KLM. Pozerala som hore a do bytu som manželovi kričala KLM, KLM už lieta! Manžel sa pridal, áno, to teraz prilieta z Amsterdamu!

Ten zvuk počujem už denne čoraz viac, počas dňa čoraz častejšie a mne dáva nádej. Obrovskú nádej, že život sa krok za krokom dostáva do normálu, a že už aj my uvidíme naše deti. Už čoskoro. Možno až o mesiac, ale pre nás je to už čoskoro, lebo sme dostali nádej. Aj česká a aj nórska vláda nám denne dávajú nádej, že už čoskoro. Slovenská nie, tam sme už nádej stratili a už ju vlastne ani neočakávame. Však pre slovenskú vládu sú jej občania uviaznutí za hranicami už iba štekajúci psi. Nevadí, prežijeme aj to a zariadime sa podľa toho tak, ako celý život. Preventívne a pragmaticky dopredu.

Milujem ten zvuk lietadiel, milujem tie zvuky pristávania a brzdenia. Pre mňa sú to totiž zvuky nádeje k návratu slobody. Lebo demokracia je sloboda, sloboda znamená možnosť a možnosť znamená zodpovednosť, ktorá nepotrebuje zákazy a reštrikcie, pre rozumných stačia odporúčania.


Rodiny v Európe sa začínajú spájať aj vďaka Prahe a ja sa na tú moju už nesmierne teším, nesmierne, pretože žije tam, kde platia skutočné hodnoty, rozumné pravidlá aj počas korony a najmä sloboda a dôvera v obyvateľov. A tú si tam mienim užiť najdlhšie, ako len budem vedieť a môcť.

Lebo nie, nie je pre mňa na prvom miestne zdravie. Radšej zomriem na COVID-19, ako na rakovinu, ktorú si privodím z trápenia a úzkosti z totálnej bezmocnosti. Na prvom mieste je u mňa rodina a sloboda.

Utekám na balkón, pristáva ďalšie lietadlo!


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *