Oplatí sa zomrieť pre vlajku?!

Farby Arábie, Vlajky strachu, Vlajky slobody, Vlajky revolúcie, Kríž a križiacke výpravy.
To je len pár kapitol z novinky Zomrieť pre vlajku.
Každá vlajka na svete je súčasne jedinečná a podobná, tvrdí Tim. Všetky niečo hovoria a niekedy možno až príliš. Ako povedal Johann Wolfgang Goethe tvorcovi venezuelskej vlajky Franciscovi de Mirandovi: „Krajina sa začína názvom a vlajkou a potom sa nimi stáva, tak ako človek napĺňa svoj osud.“
Tim Marshall je už dobre známy aj pre slovenských čitateľov. Najmä vďaka knihám V zajatí geografie, ktorá sa stala bestsellerom, a následne knihe Rozdelený svet.
Tim sa vyše tridsať rokov venoval vojnovým reportážam a medzinárodnej politike. Pracoval napríklad pre britskú BBC, kde sa zameriaval na spravodajstvo a analýzy konfliktov v bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku, Libanone, Sýrii a v Izraeli.
Teraz sa v novinke Zomrieť pre vlajku zameral na kusy zafarbenej látky, ktorými sa dajú vyjadriť neuveriteľné emócie, posolstvá, odkazy a názory.
Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí.
Od Číny a jej staronového nacionalizmu, cez mozaikovú identitu Európy a Spojených štátov až po desivý vzostup Islamského štátu, je náš komplikovaný svet plný starých i nových symbolov, ktorým by sme mali rozumieť. Podľa Tima Marshalla by sme porozumieť moci vlajok, významom a historicko-politickým súvislostiam.
Preto v knihe Zomrieť pre vlajku skúma v deviatich kapitolách systém vlajok ako symbolov reprezentujúcich štáty, politické zoskupenia či spoločenské organizácie. Kombinuje pritom zasvätenú analýzu aktuálnych udalostí so svetovými dejinami. Do toho zasadzuje symboliku vlajok a ako nás táto symbolika spája, ale aj rozdeľuje.