Stĺpčeky

Ospravedlňujem sa, že som sa ešte nestala matkou!

Kedy chceš mať dieťa? Nechceš bábätko? Máš partnera a dieťa spolu nechcete? Toto je len pár otázok, ktoré pravidelne dostávajú ženy po tridsiatke. Sú podľa mňa veľmi hlúpe, pretože žena nikdy s istotou nevie povedať, kedy dieťa reálne mať bude. A môže mať kvalitnú maternicu a milujúceho partnera. Ak mám byť úprimná, tiež sa nepýtam ľudí, kedy to robili naposledy…

Netušila som, že sa po tridsiatke ocitnem pod paľbou netaktných otázok. Všetkých totiž extrémne zaujíma práve tá najcitlivejšia, kedy budem mať dieťa? Niekedy mám pocit, že sa mám cítiť menejcenná len preto, že ho ešte nemám.

Na takúto otázku nemôže predsa nikto adekvátne a správne odpovedať. Môžete totiž deti milovať, túžiť po nich, môžete ich chcieť a takisto môžete mať milujúceho partnera, no presný termín neviete uviesť. Táto otázka je extrémne citlivá. Nikto totiž nevie, čo sa odohráva vo vašej hlave a vo vašom súkromnom živote.


Zoberme si napríklad model, že dvojica dieťa chce. Nemusí sa jej to podariť. Medicína je už síce vyspelá, ale niektorým párom sa to skrátka nedarí. Mohli o bábätko aj prísť.  A čo ak žena nemá šťastie na partnerov, ktorí by dieťa chceli?

Navyše existujú ženy, ktoré sa matkami stať nechcú. Len stále nechápem, komu je čo do toho! Viem vám povedať, kedy pôjdem na dovolenku alebo kedy si kúpim nový bicykel. Ale kedy budem mať dieťa? Na to vám skrátka odpovedať neviem. Na druhej strane… Ani ja sa vás nepýtam, kedy ste to robili naposledy.

Mať dieťa je skrátka zázrak. Mať milujúceho partnera a plánovať s ním potomka takisto. Ak má dieťa milujúcich rodičov, tak už väčšia nádhera neexistuje. Nikdy som nepovedala, že deti nemám rada alebo by som ich nechcela. No na hlúpe otázky sa mi už odpovedať nechce. Dieťa je totiž výsostne osobná vec.

Posledné roky sa snažím starať predovšetkým sama o seba. Sústreďujem sa na svoj život, svoju prácu a na svoje súkromie. Naozaj nemám najmenší dôvod konzultovať svoje prípadné tehotenstvo s celou Bratislavou.

Mňa až tak netrápia problémy ostatných, pokiaľ to nie sú moji najbližší a blízki priatelia. Každý nech si žije podľa seba. Dieťa sa však nedá ideálne naplánovať.

Zvykne sa hovoriť, že dieťa príde v správny čas. No kým sa tak stane, rada by som si zachovala svoje súkromie a intimitu. Niektoré veci vieme naplánovať a iné nie. Keď raz budem tehotná, tak to budú vedieť len moji najbližší. To je pre zmenu zase moja voľba.


Môže vás zaujať: 

Problémy tridsiatničiek alebo nedráždime Bridgete Jonesové!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *