Ostala som v tom sama. Politikom je úplne jedno, že sa nemôžem dať očkovať proti covid. Pritom medzi NEMÔCŤ a NECHCIEŤ je obrovský rozdiel

Dalito.sk/Marcela počas hospitalizácie ešte pred pandémiou covid/foto: archív autorka
DALITO -

Údajne je ľudí, ktorí skutočne nemôžu byť očkovaní proti covid približne 1 percento. Rada by som napísala presné číslo, avšak Ministerstvo zdravotníctva SR od 20. septembra 2021 nereaguje na žiadnu moju otázku a prosbu. Aj na pomoc.  

Na tlačovkách minister zdravotníctva hovoril o počte do 10 %. Netuším, koľko nás teda je, ani to, ako nás chcú chrániť. Ani, ako chce zabezpečiť kolektívnu imunitu, aby chránili aj nás, ktorí sa nemôžu zaočkovať. Minister Lengvarský (nom. OĽaNO) nereaguje ani na to, prečo občania, ktorí nemôžu byť očkovaní, musia platiť poplatok (5 eur vyššie) za antigénový test, ktorý potrebujú pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia, na pracovisko, vlastne všade aj 3x do týždňa. Vyhláška, ktorá myslí na túto rizikovú skupinu neexistuje. Hádže nás do jedného vreca s tými, ktorí sa očkovať nechcú.  Akosi zabudli na to, že je obrovský rozdiel NEMÔCŤ sa očkovať a NECHCIEŤ sa.

Bojím sa

Verte mi, je mi ťažko, keď musím niekam ísť. A viem, že je nás takých viac. Pohybovať sa medzi ľuďmi a nevedieť, či očkovaní sú, alebo nie. Pre môj zdravotný stav je nesmierne dôležité, aby boli očkovaní všetci, ktorí sa očkovať môžu. Len tak môžu ochrániť nás – tých, ktorí takú možnosť nemajú. Vedci už dávno dokázali, že len očkovanie zabezpečí ochranu proti ťažkému priebehu covid a aj jeho výrazné šírenie. A tým ochranu aj najrizikovejších skupín. Veď aj my túžime po návrate do normálneho života. Aj my chceme žiť.

Ale aj vďaka politikom sa spoločnosť rozdelila na vakcinovaných, antivaxerov a ďalších.  Ako sa však máme cítiť my, ktorí sa očkovať chcú, ale nemôžu? Ako nás chránia spoluobčania a ako sa k nám stavia ministerstvo zdravotníctva?

Môj covid príbeh

Rozhodnutie, že sa dám zaočkovať som urobila dávno predtým, než na Slovensko prišli prvé vakcíny. Od začiatku pandémie som sledovala odborné diskusie, zúčastnila sa niekoľkých konferencií k téme, absolvovala rozhovory so špecialistami, ku ktorým pre svoje ťažké zdravotné znevýhodnenie chodím už roky. Bolo to na jeseň minulého roka. V čase, keď nebolo jasné, ktoré očkovacie látky to budú ako prvé. „Porozprávame sa o tom, keď to bude aktuálne, keď aj my obdržíme viac informácií“, znela odpoveď lekárov, keď som sa začala pýtať, či budem môcť byť očkovaná. A tak som čakala…

Náhle sa mi zmenil zdravotný stav. Opakovane som ochorela, pridružili sa nové ochorenia a časť starých sa vrátila. Vyústilo to v štyri zákroky a zmenu dlhoročnej liečby, ktoré tému môjho očkovania presunuli na neurčito. „Túto tému otvoríme potom, keď vás stabilizujeme“, počúvala som mesiace, kým som žila v strese, kedy a kde ma dostihne covid. Bude to v nemocnici, či až na ulici?

Výrazne som obmedzila stretnutia s rodinou, s priateľmi i s kolegami. Vzhľadom na moju diagnózu ešte viac ako pred pandémiou, pretože už vtedy ma ohrozovalo každé jedno kýchnutie, zakašlanie či soplík. Viem, čo je to nemôcť sa nadýchnuť napojená aj na kyslík a bojovať o holý život. Písala som o tom aj v mojej knihe   

Úplne zbytočný papier

Od začiatku vakcinácie na Slovensku prešlo takmer 11 mesiacov. Až začiatkom septembra sa ošetrujúci lekári vrátili k téme môjho očkovania. Kým jeden špecialista za prísnych pravidiel očkovanie odporučil, obrátil sa ešte na kolegu. A ten dal môjmu očkovaniu definitívne STOP! S Potvrdením o kontraindikácií očkovania proti ochoreniu COVID-19 som opustila nemocnicu.  Zrazu som držala v rukách papier, ktorý rozhodol, že som odkázaná na iných, ktorých ani nepoznám. Je to hrozný pocit keď viete, že tento papier ma pred takými ani covid neochráni.

Kde hľadať pomoc

A tak prosím tých, ktorí ešte váhajú. Možno sa len boja, lebo trpia viacerými ochoreniami, možno sa ešte neopýtali lekára, možno…

Možno ešte nezachytili odporúčania odbornej verejnosti. Stanovisko odbornej spoločnosti , Vedemécum očkovania proti COVID-19, stanovisko k očkovaniu pacientov so zápalovými reumatickými ochoreniami proti SARS-CoV-2.

Ministerstvo zdravotníctva SR zasa v každom kraji zriadilo špecializované pracoviská – Očkovanie centrá pre deti a dospelých s kontraindikáciami, reakciami po očkovaní proti COVID-19.

A možno by nám najrizikovejším pomohlo aj to, keby sa ministerstvo vyjadrilo k tomu, ako majú postupovať napríklad pacienti, ktorí dostanú od lekárov rozdielne vyjadrenia a ktoré z nich majú považovať za relevantné a dôveryhodné. Alebo by nás, nezaočkovaných nie z vlastnej vôle, politici mohli aspoň reálne aj začať chrániť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)