Blogy

Otvorený list Igorovi Matovičovi: „Otvorte oči a vzhliadnite k susedným štátom. Okrem toho, aj Slováci za hranicami sme jednou zo skupín, ktorá na Slovensko prináša pomerne značné finančné zdroje.“

Milý pán premiér,

veľmi pozorne som si vypočul Vaše slová, sledoval Vaše kroky a činy v nedávnej dobe, kedže som bol napätý a plný očakávaní, ako sa popasujete s novou funkciou. Tentokrát už ako premiér samostatného suverenného štátu. Vo voľbách ste dostali od občanov obrovskú dôveru. Konečne ste sa dočkali a a tým pre Vás skončila dlhá doba v opozícii. Nastala pre Vás nová doba obrovskej zodpovednosti. Určite ste si toho vedomý.

Hneď na úvod mi dovoľte pomerne dve jednoduché otázky, aj keď neočakávam Vaše odpovede. Ako ste sa cítili v tú noc, keď na základe sčítania vačšiny odovzdaných hlasov ľudí ste už vedeli, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanete premiérom Slovenska? A pamätáte si na deň, keď ste vo svojom videu, myslím niekedy v januári (držali ste v ruke A4 s nápisom Slovensko volá SOS), žiadali nás, Slovákov za hranicami, aby sme podporili vaše OĽANO a pomohli Vám a Vašej strane nastoliť poriadok po dlhej dobe? Áno, bol to od Vás správny marketingový ťah.


Medzitým ubehlo pár mesiacov a nikto z nás netušil, že za tak krátku dobu sa tak dramaticky zmení náš život. My všetci sme sa bez akéhoľvek zavinenia ocitli v komplikovanej situácii, našu krajinu a celú planétu postihla pandémia koronaviru. Všetci sa snažíme chrániť seba a našich blízkých najlepšie ako vieme. Od každého z nás sa očakáva osobná, ale i kolektívna zodpovednosť.

Vaše poslanie bolo spravovať štát s už nastavenými opatreniami voči postupujúcemu koronaviru, Vaša nová vláda úspešne pokračovala v uplatňovaní veľmi efektivních dištančných opatrení. Na Slovensku všetci upierali pozornosť na Vaše kroky a predovšetkým každý dúfal, že sa nakoniec podarí poraziť koronavirus. Dovolím si smelo napísať, že národ Vám v tejto ťažkej chvíli dôveroval. A skutočne, ako čas postupoval, tak bolo zrejmé, že Vaša vláda s celým tímom odborníkov bude úspěšná.

Bohužiaľ, po nejakom čase a v určitom smere ste si to veľmi rýchlo pokazili. Vlastným konaním ste veľmi rýchle stratili dôveru tej časti slovenského národa, ktorá Vám vo voľbách paradoxne dala svoje hlasy. Prečo si to myslím?

Áno, celý Vy

Nedávno som Vás opäť počul v jednom rozhovore v nemenovanom rádiu a v ňom ste veľmi srdečne, od pľúc, vyriekli celkom znepokojivú myšlienku. Áno, myslím na Vaše nešťastné vyjadrenie o Slovákoch žijúcich v zahraničí, prirovnali ste ich k štekajúcím psom za plotom. A ja som jedným z nich.

Už viac ako 22 rokov som preč a stále som hrdý Slovák. Vaše slová, ako premiéra Slovenskej republiky zaskočili obrovské množstvo ľudí práve v dobe, keď už všetko bolo na relatívne dobrej ceste. Oh, tak toto nebol dobrý marketing z Vašej strany. A priznám sa Vám, že vtedy som Vás opäť spoznal.


Áno, celý Vy, ako starý známy opozičný politik, zase ste sa vrátili v čase naspäť, pán premiér. Prečo? Komu to prospelo? Pokorný a úctivý človek by nikdy nedokázal uraziť svojho partnera v diskusii alebo tak veľkú skupinu na diaľku s takou ľahkosťou, ako to robievate dosť často Vy. Ale Vy ste v tejto disciplíne stále vynikali, že? Možno by ste tento moment dnes rád vrátili naspäť, neviem. Predpokladám, že od inkriminovanej doby ste stratili pomerne veľkú časť svojich priaznivcov a voličov.

Nezávidím vám…

Inak verím, určite si niekedy pre seba hovoríte, že nebyť tej prekliatej koronavírovej krízy, tak by nikdy k podobnej neštastnej události asi nedošlo. Ale život nás niekedy postaví bez akejkoľvek prípravy pred veľké výzvy a málokoho zaujíma, ako si s daným problémom poradíme.

A o to viac, ak ste premiér krajiny, najvyššie postavený politik. Nezávidím Vám súčasnú situáciu a ľuďom okolo Vás, samozrejme mám na mysli, zastavenie šírenia koronavírusu SARS-Cov-2 tak, aby celý zdravotný systém neskolaboval a v tejto situácii musíte riadiť upadajúcu ekonomiku.

K tomu všetci vieme, že slovenské zdravotníctvo nie je práve v dobrej kondícii. Ako bývalý manažer práve v zdravotníckom segmente si dokážem velmi živo predstaviť ten enormný tlak, v ktorom musíte žiť. Aj keď na Vašich častých tlačovkách to nie je práve vidieť. To všetko o čom píšem, sa zdá, že ste so svojim tímom odborníkov zvládli úplne bravúrne. Úprimne blahoželám. Je nesporné, že Slovensko zo všetkých štátov v EÚ, má najmenšiu úmrtnosť a nákaza koronavirusom sa na území SR skoro eliminovala, aj keď by ste určite namietli, že ešte nie je vyhrané. Áno, ja sám a mnohí iní by súhlasili.

Vďaka môjmu vzdelaniu (prírodovedecká fakulta UPJŠ) sa dokážem veľmi detailne oboznámiť s odborným pozadím COVIDu-19, a tak viem, že s týmto vírusom sa budeme musieť „naučiť žiť“. Je takmer nereálne, že v blízkej dobe budeme mať bezpečnú vakcínu, alebo že ho dokážeme nejako eradikovať. Snáď sa dočkáme efektivného lieku.

Nebudem Vás ďalej unavovať medicínskou časťou. Spomenul som to len preto, aby som poukázal, že náš život sa asi nadlho nevrátí do úplne bežných koľají. Moja posledná veta može trocha zaváňať tvorbou paniky pre laikov, ale odborníci sú radšej opatrní a doporučujú, aby sme naďalej niekde v zadnej časti našeho mozgu mysleli na to, že musíme byť pripravení na ďalšie vlny.


Škoda

Takže, bol som naozaj veľmi rád, keď minister zdravotníctva Krejčí verejne deklaroval, že koronavírová epidémia na Slovensku je pod kontrolou. Skvelé! Všetci Slováci si konečne aspoň zatiaľ možu vydýchnuť. Podarilo sa spoločnými silami. Ale tu sa dostáváme k bodu, ktorý ste evidentne podcenili. Zabudli na nešťastnú skupinu našich občanov v zahraničí. Škoda.

A blížím sa k podstate prečo Vám píšem.

Milý pán premiér, hovorím za seba a určite so sebou strhnem oveľa viac ľudí s podobným názorom, že nie je akceptovateľné, aby ste zo slovenského národa vytvárali 2 kategórie občanov práve tým, že jedných chránite pred druhými. Nikdy sa nezmierim s postojom, aby som sa každý deň dozvedával od mojich spoluobčanov, že som pre nich hrozba a preto nám je bránené slobodne navštevovať naše rodiny. Tieto slová si tá prvá časť národa prisvojila práve od Vás, Vašej vlády a týmto v nich živíte prehnaný strach a paniku, ktorá je veľmi škodlivá. Opäť ste zneužili svoju dôveru voči svojim občanom, je to môj názor a názor velkého množstva Slovákov.

Ďalej neviem, či si plne uvedomujete, ale ako premiér máte pred celým národom zodpovednosť, že i v núdzovom stave máte zabezpečiť, aby ľudia neprišli o svoje ústavné práva.

Ste spoluzodpovedný za spustenie systému veľmi kontroverznej štátnej karantény, v ktorej bola dehonestujícím spôsobom porušená sloboda veľkého počtu občanov. Tímto ľuďom bol obmedzený návrat domov. Očakávam, že poniektorí voči postupu štátu podajú žalobu. V prípade, že spor vyhrajú, zase všetko zaplatia daňoví poplatníci, občania Slovenska. A nebodaj by sa v štátnej karanténe niekto zdravý nakazil od iného občana a tým mu bola spôsobená ťažká ujma na zdraví alebo smrť. Ak by to následne preukázal pred súdom, v takomto prípade môžeme smelo hovoriť o trestnom čine (§327 Marenie úlohy verejným činiteľom).

Kde ste boli?


Následne, po veľkom tlaku verejnosti, dokonca po upozorneniach verejnej ochrankyne práv, stávajúci systém bol poupravený, bohužiaľ naďalej funguje. Celý projekt e-karantény ste s Vaším tímom opäť nezvládli spustiť bez problémov. A takto ste vyhrotili celú situáciu do pomyselného olympu arogancie moci a nerešpektovania ľudských práv občanov Slovenska na hraniciach SR.

Kde ste boli, keď príchádzajúcí Slováci čakali nekonečné hodiny pred vstupom do republiky? Len pred niekoľkými dňami ste verejne oznamovali, že Slovensko sa zaradí medzi konštruktívne štáty v boji proti koronavírusu a aplikácia e-karantény bude vzorom pre iné európske štáty. No, v reálnom živote to vyzeralo opačne, úplne fiasko, pán premiér. To už ani nie je zlý marketing, to je hotová katastrofa!

S dovolením by som Vám chcel pripomenúť jedno staré pravidlo, o ktorom už učili filozofovia v Starovekom Grécku. My volíme politikov, ktorí majú spravovať štát v prospech svojich občanov. Bola by škoda, ak by ste tak krátko po veľmi jasnom víťazstve vo voľbách stratili svoju pozíciu, nemyslíte?

V dnešnom demokratickom zriadení v EÚ sa od každej vlády, teda aj od Vašej, očakáva, že vlastným občanom zaručí slobodu pohybu spolu so slobodou názoru a myslenia i v dobe epidémie koronavírusu, tj. v núdzovom alebo mimoriadnom stave.

Otvorte oči

Ak si myslíte, že nemám pravdu, tak prosím, otvorte svoje oči a vzhliadnite k susedným štátom, kde k podobným udalostiam nedochádza. Ako občan Slovenska dlhodobo žijúci v Českej republike Vám možem potvrdiť, že Česi (myslením veľmi slobodný národ) tieto opatrenia na Slovensku vnímajú ako hrubé porušenie práv a zásah do slobody.

Veľmi dobre viete, že ako bratský národ so vzájomnými väzbami v rodinách sledujú celú vyhrotenú situáciu. Ja osobne nikdy nebudem súhlasiť s praktikami ako sú zastrašovanie a maskovanie s nutnosťou, že musíte chránit domácích občanov pred vírusom z cudziny.

My, ktorí žijeme za hranicami si nenecháme brať slobodu a verím, že postupne sa k nám pripojí i tá časť občanov, ktorí pochopia, že zavreté hranice bránia v normálnom živote nám všetkým. A taktiež sa nemôžete donekonečna vyhovárať na skupinu odborníkov, ktorá rozhoduje o uvoľňovaní opatrení.

Je zatiaľ koniec

Zo štatistiky nových prípadov je evidentné, že epidémia v SR, ČR a taktiež v Rakúsku pominula. A preto je dosť zásadná otázka otvorenia hranic. Slovensko bude opäť pozadu oproti svojim susedom.

Naviac Slovákom, ako jedinému národu vo vyspelej Európe, robí vlastný štát problémy v návrate domov. Myslíte si, že okolité štáty ako Česko, Rakúsko, Maďarsko nevidia ako sa s nami zaobchádza? Inak, naši susedia nás Slovákov púšťajú cez tie isté hranice na ich územie bez problémov, samozrejme, ak spĺňame nimi nastavené pravidlá. Oni sa nás, cudzincov neobávajú?

Ekonomická smrť

Nastal čas, keď veľa Slovákov prichádza o prácu a po takmer dvoch mesiacoch treba veľmi rýchlo zachraňovat pracovné miesta zamestnancov, podporovať živnostníkov a malých podnikateľov. Všade ekonómovia varujú, že v prípade nedostatočnej podpory vlád nastane ekonomická smrť niektorých občanov, ktorá zďaleka prevýši smrť spôsobenú koronavírusom, pán premiér. Prosím, majte na pamäti, že i my, Slováci za hranicami, sme jednou zo skupín, ktorá na Slovensko prináša pomerne značné finančné zdroje.

Pred voľbami ste všetkým Slovákom sľubovali, že dáte po SMERáckej potope tento štát dokopy. Myslím, že to počulo i veľké množstvo Slovákov žijúcich a pracujúcich mimo Slovenska, a tých ste si teraz postavili proti sebe. Pribudlo k nim veľa i doma.

My sme Slováci, všetci, tvoríme jeden národ a nikomu, ani Vám, ani iným štátnym činiteľom nedovolíme aby nás niekto rozdeľoval a bral nám naše práva. Už nikdy!

Niektorí z nás si veľmi dobré pamätáme doby minulé a rozhodne sa tam vraciať nehodláme. Ak máte podobné tendencie a chcete nám, Slovákom, osekať našu slobodu, chcete vládnuť tvrdou rukou, prosím, neuvažujte o tom. Ak nedokážete akceptovať iný názor a robiť kompromisy s inými, tak odíďte. Slováci nepotrebujú ďalšiu neschopnú vládu, ale efektívnych správcov štátu.

Všetko je len na Vás. My, Slováci, Vás budeme pozorovať. Len už budeme oveľa pozornejší.

V mene mojom a v mene skupiny Slovákov pracujúcich a žijúcich mimo našeho štátu.

Mgr. Jozef Kalavský

V Prahe, 29. 5. 2020


Komentáre (1)
 1. Avatar Ten čo robil na jeho diplom píše:

  Poprosil by som autora, aby sa neschovával za skupinu zahraničných slovákov, ale písal za seba.
  Konkrétne :
  Ak si 22 rokov za hranicami, koľko (čo) si pre toto Slovensko urobil od ukončenia štúdia?
  Aký je prínos takýchto „hej Slovákov“, čo prevezmú diplom a maj sa Slovensko.
  Napíš koľko rokov si z tých 22 rokov aj reálne pracoval, kde, ale pravdivo…..rok po roku.

  Tak asi…………………………………………………….zatiaľ

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *