Otvorený list Igorovi Matovičovi

Dalito.sk/Tlačová konferencia na Úrade vlády SR/foto: ÚV SR

Dobrý deň pán premiér Matovič.

Nemám inú možnosť, ako Vás osloviť inak, ako otvoreným listom s mojou prosbou a otázkou.

Momentálne sa nachádzam v krajine, kde je obmedzený pohyb osôb, v Českej republike. Odtiaľto riadim celý portál aj kolegov zo Slovenska. Denne zverejňujeme správy o šírení koronavírusu v dvoch krajinách naraz, v Českej republike a aj na Slovensku. Občas dokonca z Nórska, odkiaľ sa naozaj môžeme veľmi inšpirovať ohľadom preventívnych krokov proti šíreniu ochorenia COVID-19.  

Kým tlačové oddelenia českých štátnych inštitúcii pracujú na plné obrátky a už týždne odpovedajú všetkým novinárom, dokonca na tlačových konferenciách v živom vysielaní predseda vlády aj ministri aj na otázky zaslané mailom, či dokonca prostredníctvom videokonferencie, na Slovensku toto vaše staronové tlačové oddelenie nerobí. Ani predtým za čias SMERU a ani teraz.

Na otázky, ktoré sme ohľadom zlyhávania testovania posielali ešte začiatkom marca, vrátane Úradu verejného zdravotníctva SR, sme odpovede nedostali dodnes. A verte, mali a máme vzhľadom na osobné skúsenosti v zahraničí s čím porovnávať. Mnohé štátne inštitúcie dodnes ignorujú legitímne otázky redakcií, ktoré sa aj z objektívnych dôvodov nemôžu zúčastniť na tlačových konferenciách na Slovensku.

Aj my, občania Slovenskej republiky a novinári, ktorí sme ostali za hranicami, platíme dane na Slovensku, aj my platíme odvody do Sociálnej poisťovne a aj naši čitatelia hľadajú odpovede na otázky, ktoré možno na vašich tlačových konferenciách kolegovia nepoložia.

Už aj vaše staronové tlačové oddelenie na otázku ohľadom možnosti posielať Vám otázky aj online na tlačové konferencie, rovnako ako v ČR, opäť doteraz nereagovalo.  

Chcem Vás touto cestou poprosiť, aj vzhľadom na vaše záverečné vyjadrenie z tlačovej konferencie po ukončená zasadnutia vlády 25. marca 2020 doobeda, že chcete odpovedať na všetky novinárske otázky, umožnite sa prosím verejne pýtať aj nám, novinárom spoza hraníc, ktorých vaše tlačové oddelenie už celé týždne, v týchto najťažších časoch ignoruje. Prosím, umožnite tak, ako česká vláda, odpovedať verejne na novinárske otázky aj online. Verte, máme s čím a kým porovnávať kroky a opatrenia, aj my vieme na základe skúsenosti z daných krajín inšpirovať.  Lebo sme v tom spoločne.

Ďakujem Vám veľmi pekne za ochotu prejaviť váš úprimný záujem zodpovedať všetky novinárske otázky verejne, tak, ako ste to povedali dnes.

S úctou a prianím, nech Slovensko všetko zlé obchádza želá

Lucia Tomečková, šéfredaktorka Dalito.sk

Dalito.sk stále čaká na odpovede na tieto otázky, na ktoré tlačové oddelenia, ani ÚV SR nereagujú:

1, Prehodnotíte úmrtie starej pani v Košiciach, ktorá zomrela vraj na infarkt a mala koronavírus, tak ako to robia iné krajiny a dôveruje ešte predseda vlády hlavnému hygienikovi Mikasovi, ktorý situáciu na Slovensku aj ohľadom nutnosti testovania, prezentuje inak až od nástupu novej vlády?

2, Prečo dodnes Slovenská pošta vyberá poplatky za poštovné za rúška, ktoré šijú ľudia zadarmo a posielajú po celej krajine? Česká pošta už poplatky nevyberá 6 dní.

3, V Nórsku za odchod na chalupu hrozí už väzenie, v ČR tiež vyzývajú, aby to ľudia nerobili aj pre roznášanie vírusu.  Aký postoj k tomu zaujme SR vláda? Nemocnice v menších mestách totiž nie sú pripravené aj na veľký presun obyvateľstva a nemusel by ich mať kto ošetriť.

4, Kedy vláda umožní, tak ako česká, klásť novinárske otázky verejne aj online? Mnohé tlačové totiž na otázky novinárov nereagujú.

https://www.dalito.sk/ceska-posta-rozposiela-rusky-zadarmo-a-slovenska/