Otvorený list publicistu Mariána Balázsa veľvyslancovi Ruskej federácie

Dalito.sk/Mariupoľ/Ukrajinskí predstavitelia oznámili, že ruské jednotky sa dostali do krajiny zo severu, východu a juhu. FOTO TASR/AP

Vážený pán veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov,

Vaša krajina dnes bezprecedentným spôsobom zaútočila na Ukrajinu, ktorá je suverénnou krajinou s právom slobodne sa rozhodovať o svojej prítomnosti i budúcnosti. Reprezentujete krajinu, ktorá porušila medzinárodné právo a medzinárodné dohovory. To všetko je sprevádzané opakovaným šírením lží a dezinformácií najvyššími predstaviteľmi krajiny, ktorú u nás na Slovensku reprezentujete a zastupujete.

Je hanbou, že niečo také sa môže diať v 21. storočí po mnohých skúsenostiach vojen a nepokojov a po množstve obetí, ktoré táto odvrátená strana našich dejín v minulosti priniesla. Ostro protestujem proti agresii Ruskej federácie voči Ukrajine. Po anexii Krymu a okupovaní východných oblastí Ukrajiny je to ďalší bezprecedentný útok, ktorý ukazuje vrcholne militantnú a nehumánnu politiku Ruskej federácie a jej predstaviteľov.

Ukrajina ja našim susedom. Útok Vašej krajiny na nášho suseda je preto ohrozením aj našej krajiny a našich občanov. Keď pred časom bieloruský prezident Alexander Lukašenko bezprecedentným spôsobom zaútočil proti opozícii a kritikom jeho autoritárskych spôsobov, vtedajší bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa to odsúdil a postavil sa na stranu občanov.

Vážený pán veľvyslanec! Vyzývam Vás, aby ste podobne aj Vy našli odvahu nahlas a jednoznačne odsúdiť vojenský útok Ruskej federácie proti Ukrajine a inváziu ruských vojsk. Skutočnosť, že Igor Leščeňa bol pre svoje vyjadrenia napokon v Bielorusku zatknutý nech nie je pre Vás odrádzajúca, ale naopak, inšpirujúca k odvahe a statočnosti, ktorú od Vás v tejto chvíli bezpochyby všetci slušní a mierumilovní občania očakávajú.

Marián Balázs, publicista, moderátor a vysokoškolský pedagóg

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu

TITULNÁ FOTOGRAFIA: 24.02.2022 08:50 Dym stúpa z poškodeného radarového poľa, ktoré sa nachádza v priestoroch ukrajinskej vojenskej jednotky na predmestí Mariupoľu v Doneckej oblasti na juhovýchode Ukrajiny vo štvrtok 24. februára 2022. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Rusko spustilo na Ukrajinu letecké a raketové útoky. Ukrajinskí predstavitelia oznámili, že ruské jednotky sa dostali do krajiny zo severu, východu a juhu. FOTO TASR/AP