Pán Kohút, klobúk dole!

Dalito.sk/Víťazi 1. ligy dorastu a chlapci, ktorí si vybojovali návrat do extraligy, zatiaľ bez medailí/foto: FB HL Gladiators Trnava

Včera sa udiala na zimnom štadióne v Ružinove veľká krivda deťom.  Preveliká, vyhral síce najlepší, HK Trnava, ale kým chlapci bojovali o postup do extraligy dorastu, niekto v útrobách štadióna rozhodol inak. Niekto rozhodol za deti, o nich bez nich, bez ich výkonu, bez ohľadu na výsledok, „nejaký dospelý“ zo SZĽH na základe „nejakého mailu od dospelého“.

Vlastne ešte ani nestihol rozhodnúť, ale na FB HK Ružinov už visel oznam, že tretí zápas sa od istého bodu bude opakovať. (zaujímavé, že o tom vedeli skôr, ako ktokoľvek vydal oficiálne stanovisko)

Videla som na vlastné oči nechápavé pohľady hráčov a otázky detí, prečo po víťaznom poslednom zápase nedostali medaily, prečo nedostali pohár….

Smutný pohľad aj pre novinárku, ktorá síce nikdy hokejistu nevychovala a už ani nevychová, ale tejto krajine, kde ešte aj 30 rokov od revolúcie dokážu dospelí kaziť budúcnosť deťom, jednu reprezentantku predsa len do tabuliek zapísala.

Takže som sa veľmi reálne vedela vcítiť do bezmocnosti mladého športovca, ktorý nič nechápe a medzi dospelými zistí, že vyhrať v športe-hokeji nestačí, lebo svoje predĺženie majú ešte niekde inde, v kancelárii aj dospelí.

Pred hodinou som zo SZĽH dostala oficiálne rozhodnutie o tom, že dorastenci HK Trnava postúpili do extraligy a nič sa opakovať nebude. S tým, že SZĽH sa mladíkom za to, čo včera prežili bude verejne revanšovať na najvyššej úrovni.

Overila som si to, vymyslel to a rozhodol o tom prezident SZĽH Martin Kohút.

„Hráči HK Trnava budú slávnostne dekorovaní a odmenení tak, ako to víťazom prináleží. Slovenský zväz ľadového hokeja ich bude dekorovať pred zaplnenými tribúnami na jednom z prípravných zápasov hokejovej reprezentácie proti Českej republike,” uvádza sa v oficiálnom stanovisku, ktoré Dalito poskytol hovorca SZĽH Peter Jánošík.

Šport sú emócie a tak budem emotívna aj ja, lebo včera sa na štadióne HK Ružinov udiala deťom z Trnavy veľká krivda.

Podporte serióznu nezávislú žurnalistiku

Klobúk dole pán Kohút, vďaka Vám, že ste deťom, ktoré to ešte dnes doobeda stále celé nechápali ukázali, že ryba nemusí vždy automaticky smrdieť od hlavy, ako som napísala včera. Ospravedlňujem sa Vám!

Vďaka Vám za decká, ktoré dnes ráno nevládali ísť do školy, nie pre únavu z playoff, ale preto, že boli mentálne zlomené a nešťastné. Len preto, že niekto „možno“ urobil chybu. Možno píšem aj preto, že disciplinárna komisia nakoniec možno zistí, že chybu urobil práve človek zo SZĽH, ktorý má dozerať na regulárnosť súťaží  a nie rozhodcovia, ale to bude potom možno ešte horšie.  Ak takéto závažné chyby robí človek, ktorý rozhoduje o budúcnosti detí, je na zváženie, či nejde o systémovú chybu. Ale dnes už viem, že ju budete na SZĽH hľadať a pýtať sa.  A mám z toho naozaj dobrý pocit. A možno o desať rokov Vám to potom osobne a nám fanúšikom na ľade v rámci hokejovej reprezentácie vráti niekto práve z Trnavy.

A vy ostatní, ktorí ste pri mládeži a najradšej by ste niekoho utopili v lyžičke vody, je to vaše rozhodnutie žiť v nenávisti, ale neťahajte do toho deti! Je to nechutné, zbabelé a zvrhlé. Slovenské deti majú právo, rovnako ako tie vo Švédsku či Fínsku, vyrastať a športovať v otvorenej a spravodlivej spoločnosti.

Mám už veľkú dcéru, ktorá aj kvôli skazeným ľuďom v tejto krajine žije v Nórsku. Takže mám dosť času na to, aby som počas svojho osobného voľna bola na tribúnach mládeže a aj budem. Nebude ma vidieť, ale budem tam, budem kdekoľvek a budem písať o všetkom skazenom, čo tam uvidím. Aj o podnetoch, ktoré mi začali posielať rodičia o tom, čo sa kde deje. Aby SZĽH o tom vedelo a mohlo konať a ja sa budem pýtať. Tak, ako som sa začala už včera po polnoci k ďalším skazeným veciam, za ktoré však nemôže slovenský hokej, ale ani naše deti. Lebo naše, vaše a ich deti si to zaslúžia. Konečne slušnú spoločnosť, ktorá má nastavené svoje hodnoty morálky tak, aby sa našim deťom nediala krivda. A verím, že to SZĽH bude aj reálne riešiť. Po dnešku naozaj verím.

Malo by tu medzi nami byť ešte dosť dospelých, ktorí  rozhodnú spravodlivo, ospravedlnia sa aj deťom a krivdu napravia. Lebo tak je to správne!

Takže, ďakujem aj ja, pán Kohút, za deti, že vyhral zdravý rozum! Ďakujem za detská z Trnavy a aj tie ďalšie, ktoré dostali nádej, že aj na Slovensku predsa len môže vyhrať najlepší!

Hokejisti Trnavčania, užite si počas medzinárodného hokejového zápasu „s veľkými“ reprezentantmi SR v hokeji tú vlastnú svoju slávu, zaslúžite si to. Zaslúžite si naše prepáčte. Ak Vám ešte niekto bude hovoriť, že ryba smrdí od hlavy, tak by ste mali po dnešku vedieť, že to predsa len na tom našom divnom Slovensku nemusí vždy platiť.  Je tu stále zopár, dosť, množstvo-to ukáže až čas koľko dospelých, ktorí chybu vedia priznať a ju aj napraviť.

Pán Kohút, slovenský hokej je ďaleko skazenejší, ako som si dokázala predstaviť. Niekde hlboko v útrobách štadiónov sa podľa toho, čo mi píšu rodičia dejú divné veci. Potom, čo ste dnes pre napravenie krivdy urobili, evidentne to cítite a o tom viete. Ďakujem za všetky deti, ktoré vlastne ani nepoznám, ale to čo ste urobili, ako ste rozhodli, je naozaj športové, spravodlivé a správne. Takže vďaka Vám! Za deti, za tie deti.

Prosím, nezabudnite však aj na to, že niekto to spôsobil, niekto za to nesie zodpovednosť a niekto by mal byť za to potrestaný.  Určite sa na to ešte budem pýtať.

Ak pre mňa včera slovenský hokej prerazil dno, dnes tvrdím, že sa od neho opäť odrazil. Verím, že na tej ceste hore sa po víťazstvách už nebudú naťahovať tí  najskazenejší dospelí bez hodnôt a citu vo férovosť, spravodlivosť a otvorenosť.

Áno, lebo iba otvorená spoločnosť, ako napríklad v hokejovom Švédsku a Fínsku, dokáže vychovať takých reprezentantov, akých má, najlepších!

Nemôžem sa však aj naďalej zbaviť pachuti a básnickej otázky, naozaj pri tých všetkých chybných rozhodnutiach nielen na ľade, ale už aj v útrobách štadiónov,  ide ešte stále len o nevedomosť, lajdáckosť a náhodu?

Dorastenci z Trnavy, takže ruka hore a veľká preveliká gratulácia už aj od Dalito! Nebudem vás síce vidieť, keď vám na medzinárodnom stretnutí SR-ČR budú slávnostne odovzdávať medaily pred vypredaným štadiónom, ale budem s VAMI. Lebo ste boli už včera najlepší! A prepáčte, my dospelí vieme niekedy urobiť strašné chyby, pokaziť čo sa dá, ale sú medzi nami naozaj aj takí, ktorí ich ešte stále vedia pomenovať a naprávať. Trnava do teho!

Dnes vyhral zdravý rozum a šport, takže treba vedieť aj poďakovať a zobrať niektoré myšlienky späť. Slovenský hokej sa dnes odrazil od dna a dostal nádej.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Tiež reprezentant SR, za ktorého sa hanbím. Jó napot Andrej Danko!

1 reakcie na Pán Kohút, klobúk dole!

  1. Obrovská vďaka Vám, šéfke klubu p. Hosťoveckej ako aj všetkým ktorí neváhali pobiť sa za našich chalanov. Po odznení radosti že zvíťazil zdravý rozum sa vo mne ale začali motať myšlienky že chalani mali v podstate veľké šťastie. Keď dám dokopy malý výsek hokejovej reality ktorú som zachytil za posledných 9 rokov na zimákoch a stále prežívajúcu feudálnu mentalitu v našich končinách – vynára sa myšlienka koľko funkcionárov by dnes reagovalo práve opačne. Za nič nemôžeme, nič sa nedá robiť, to na zväze rozhodli – keď nepostúpia teraz tak snáď na budúce veď nič strašné sa nestane, možno nám to nejak vykompenzujú…
    Ešte raz vďaka za túto partiu chalanov ako aj za všetkých ostatných ktorý sa možno vďaka tomu že sa prelomí feudálny prístup – my sme tu na to aby sme rozhodovali, vy aby ste poslúchali a platili – sa už s niečím podobným nestretnú.