Blogy

Pán minister Krajčí, upratovanie v liekovej politike ako obyčajne, nič pre (ne)obyčajných pacientov

Vraj od jesene (s účinnosťou od januára 2021) budú upratané doplatky za lieky tak, aby mal pacient pri každej diagnóze liek bez doplatku alebo so sociálne akceptovateľným doplatkom. Aj keď je pravdou, že sa „uprace“ sila lieku, prax už teraz ukazuje, že zmenu v peňaženke nepocítia všetci tak, ako o tom hovorí aj nové vedenie ministerstva zdravotníctva. Mnohých sa zmena vôbec nedotkne. Aj keby sa, podľa ohlásenej zmeny, mala… Ako obyčajne.

Nie je to tak dávno, čo kategorizácia liekov vyvolala významnú vlnu nevôle pacientov, čo malo za následok, že pacienti miesto toho, aby sa liečili, museli zháňať financie od rodiny a sponzorov na nevyhnutné lieky. Bolo to v čase zmien v liekovej politike, o ktorej DALITO informovalo, a pod ktoré sa v polovici októbra 2019 podpísala vtedajšia ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nom. SMER-SD).

Liečba sa tak pre mnohých stala nedostupná, alebo boli vystavení novej, pri ktorej nikto nevedel, ako ich organizmus zareaguje. Neraz sa tak hazardovalo so zdravím.


„silu lieku“ a doplatku

V súčasnosti Ministerstvo zdravotníctva pokračuje vo veľkom upratovaní liekovej politiky a nastavuje pravidlá tak, aby vraj mal pacient pri každej diagnóze liek bez doplatku alebo so sociálne akceptovateľným doplatkom. Po novom sa tak odstránia vyššie doplatky za rozdielne množstvo liečiva v lieku, tzv. „silu lieku“. 

Ako príklad uvádzame liek na mnohopočetný myelóm, čo je druh rakoviny, ktorá útočí na určitý druh bielych krviniek. Na trhu dnes existuje v troch rôznych „silách lieku“, 10, 15 a 25 mg, pričom iba najsilnejší 25 mg bol plne hradený.


Po novom budú plne hradené aj 10mg a 15mg balenia. 

„Táto zmena zabezpečí dostupnosť liečby pre pacientov s rovnakou diagnózou, bez ohľadu na ich individuálne potreby dávkovania,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Na Slovensku máme k 1. júlu kategorizovaných 4 291 liekov, teda tých, ktoré sú pre pacientov k dispozícii po predpísaní lekárom z verejného zdravotného poistenia v plnej alebo čiastočnej úhrade. Nové referenčné skupiny budú nastavené v praxi od najbližšej jesene.


(ne)revízia

Upratovanie v referenčných skupinách liekov bude mať pozitívny dopad aj na revízie úhrad v oblasti liekovej politiky.

 „Revíziami sa tak nastavia pravidlá na rozumné a efektívne narábanie so zdrojmi verejného zdravotného poistenia, po uprataní v referenčných skupinách následne eliminujeme riziko vysokých doplatkov, pretože pacient bude mať k dispozícii liek s nižším či sociálne únosným doplatkom, no s rovnakou účinnou látkou a silou, ktorú potrebuje,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.


Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pracuje na ohlásenej zmene legislatívy v rámci sociálneho balíčka Vlády SR, ktorý sa dotýka najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov. Ide o úpravu zákonov, ktorými sa zrušia doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov veku, ľudí ťažko zdravotne postihnutých a dôchodcov, pri ktorých sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku.

Tretí júlový týždeň, v relácii Zuzany Martinákovej s názvom Ide o pravdu, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tvrdil, že jeho hnutie tak plní jeden z hlavných prísľubov, ktoré dalo Jednote dôchodcov na Slovensku.

„Vezmite si, že senior má 300-eurový dôchodok a 20 až 50 eur dá na lieky. Týmto opatrením akoby sme mu pridali každý mesiac peniaze k penzii,“ argumentoval Kollár. Podľa programového vyhlásenia vlády má však ísť o výšku doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku, teda lieku s najnižším doplatkom.

Problémom najťažšie diagnózy

Zjednodušene povedané, zrušia sa doplatky za lieky. Ale iba za tie najlacnejšie. A opäť sme pri tých, ktorí sa systému vymykajú, alebo na ktorých sa až tak nemyslí.

Čo bude s pacientmi, u ktorých nie je možné prihliadať na cenu najlacnejšieho zameniteľného lieku, napríklad pre polyvalentnú (pozn. red. mnohopočetnú) liekovú alergiu? U ktorých nie je možná alternatíva, náhrada, výmena za iný liek, generikum…

Ministerstvo tvrdí, že to nie je problém, lebo v každej skupine by mal byť aspoň jeden liek, ktorý je bez doplatku. Pravda je však taká, že kategorizácia obsahuje až 70 percent úhradových skupín, ktoré obsahujú nenahraditeľné liečebné alternatívy.

Medzi lieky, ktorých sa zmena nedotkne, patria napríklad lieky zo skupiny imunostimulanciá. Nájdete v nej lieky, ktoré náhradu nemajú, alebo ktoré pacienti užívať nemôžu, no sú pre nich nevyhnutné a doplatky sa pri vyšších dávkach šplhajú až k 300 eurovým za mesiac. Nehovoriac o tom, že najviac si priplácajú najmä chorí ľudia, či osoby s jediným príjmom – invalidným dôchodkom. Práve tie osoby, ktoré patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Práve tie osoby, ktorým sociálny balíček Vlády SR sľubuje od januára 2021 zrušenie doplatkov za lieky.

na jeseň 2019 sa vyjadril hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor klinická imunológia a alergológia, profesor Pružinec, že „každý liek môže byť nahradený, no nie všeobecne a nie u každého pacienta. O tom ale konkrétne, pri každom pacientovi individuálne, môže rozhodnúť iba  jeho ošetrujúci lekár a nie úradník. Ten neberie zodpovednosť za zdravotný stav pacienta a ani ho nezaujíma,“ uviedol.

„Nie je tajomstvom, že „pacient s imunodeficienciou, ak nie je dostatočne liečený, máva závažné infekty, ktoré vyžadujú dlhodobú liečbu a nezriedka hospitalizáciu,“ dodal pre Dalito rešpektovaný odborník.

Odborníci sa tak pýtajú, či je správne upratovať doplatky viažuce sa k najlacnejším alternatívam predpísaných liekov. Ukazuje sa, že lekár má asi dôvod, keď pacientovi nepredpisuje ten najlacnejší medikament.

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ detaily pripravovanej novely prezradiť nechce. Rezort momentálne kreuje komplexný legislatívny návrh, ktorý následne prejde pripomienkovým konaním.

Nikto zatiaľ nevie, ako sa vysporiada s tým, okrem odstránia vyšších doplatkov za rozdielne množstvo liečiva v lieku, tzv. „silu lieku“, ale aj s pacientmi, ktorí doplácajú niekoľko sto eur mesačne z dôvodu, že ich lieky patria do skupiny s doplatkom bez tzv. generika, no súčasne spadajú do skupiny najzraniteľnejších. Deti do šesť rokov, ľudí ťažko zdravotne postihnutých a dôchodcov…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *