Stĺpčeky

Pán minister Mičovský a kovová podprsenka

Sľúbila som priateľke, že nebudem českým kamarátom hovoriť, že na Slovensku nájdeme prevádzky či právnu kanceláriu s oznamom o zákaze vstupu očkovaným. Že to zle znáša a strašne sa za druhých hanbí.  

Aj ja poznám ten pocit, keď vás hanba fackuje aj keď s tým nemáte nič spoločné. Rovnako, ako som sa nesmierne hanbila za pána Matoviča či pána Mičovského, ktorí nedokázali odstúpiť so cťou. Ako pri margarétke: odstúpim, neodstúpim, odstúpim, neodstúpim… Vždy mi je z toho trápne za druhých.  Opäť som sa videla ako budem musieť kamarátovi Michalovi zasa vysvetľovať, čo sa to u nás deje.  Slovensko miluje, má o ňom väčší prehľad akoby už chcel. Aj sa k nám, ako každý rok, chystal na dovolenku. Po poslednej informácii o zákazoch vstupu zaočkovaným či o tom, že na Slovensku pomaličky začneme rušiť očkovacie centrá, lebo nemajú koho očkovať, však už zvažuje. Má totiž svoj vek, vie čo kononavírus spôsobil v jeho rodine a on naozaj potrebuje vypnúť niekde kde je pokoj a bezpečne.

Aj pán exminister Mičovský ma opäť presvedčil, že slovenskí politici nemajú dno a tak nemajú ani čo preraziť. Vždy môže byť ešte horšie. Celý deň som pred obrazovkami otvárala ústa a divne sa krčila a myslela na Michala. Viete tak, keď sa hanbíte za druhých. K tomu české médiá informovali aj o trapase so Sputnikom. Presne som sa videla ako ma zase domáci zvŕtajú, čo to tam vyvádzame. Predtým ako som vyrazila do mesta som radšej na FB napísala:


„Milí Pražania! O 30 minút potrebujem z bezpečia home officu vyraziť do ulíc. Ak sa k Vám už dostala informácia o neskutočnej hanbe a bezúrovňovom dne slovenskej politiky pri demisia-nedemisia, potrebujem Vám dať dopredu vedieť, že s tým nemám nič spoločné, len pas, pocit hanby a trápnosti za druhých. Ďakujem za prejavy ľudskosti a pochopenia bez ďalších zbytočných otázok. Prípustné sú len prejavy úprimnej sústrasti pochovania aj poslednej kvapky úrovne a dôstojnosti vrcholových politických špičiek na Slovensku! Áno, podpriemernosť, priemernosť aj obyčajnosť dokážu zabíjať zdravý rozum a úroveň už v zárodku.“

Neznášam priemerných a podpriemerných politikov, ktorí si myslia, že sú džem. Ešte mesiac a Slovensko vďaka nim stratí aj poslednú kvapku úrovne. Je hrozné keď musíte pripustiť, že na rozdiel od obyčajných ešte aj predchádzajúce zlo vedelo, čo je to mať úroveň. Tie rečičky o mafii sú už pre mňa málo. Fico a spol ma už dávno nezaujímajú. Mňa zaujímali nádej a šanca, ale prišla som aj o to. Ostala len hanba a pocit trápnosti za druhých. A nechutná pachuť priznania, že ten Fico mal kedysi fakt pravdu. Jeden je blázon a ďalší totálni amatérski diletanti.  Veď po roku toho, čo do celého sveta vytrubujú, už aj miestni mi prestali ponúkať Babiša, aby som si ho zobrala späť na Slovensko. Áno, aj oni majú svoje padajúce … viete čo… , ale stále mi v hlave znie predslov jedného z nominovaných na Českého leva 2020. Áno, aj Česko má politikov excelentných podvodníkov a zlodejov. Ale jedno je fakt, medzi ľuďmi aspoň nešíria nenávisť.  A v tom je obrovský rozdiel oproti Slovensku, kde si po roku vlády nádeje nevedia prísť na meno nielen mnohí susedia, ale aj bývalí blízki čo dokonca rodiny.

Ale aspoň ma jedna priateľka neodsúdila a pochopila. Odmietla som sa s ňou stretnúť aj keď si veľmi chýbame. V septembri to už bude rok. Vráti sa totiž z dovolenky z Egypta, kde je zaočkovaných len 2,5% obyvateľov a viac ani asi nebude. Je síce zaočkovaná, ale ak aj minimum 0,16% zaočkovaných môže vírus schytať opäť, nebudem riskovať. Musím byť pripravená. Stále totiž neviem kedy uvidím svoje deti a aj ja chcem k moru, aj keď si určite budem vyberať krajinu podľa zaočkovania. Nevysmiala ma, naopak v kruhu svojej rodiny pochopila okamžite. Na rozdiel od… Čo keby sme s tým všetci, očkovaní aj neočkovaní fakt prestali a generické súdy vypúšťali až po tretej vlne? Ak vôbec a prestali sa správať tak primitívne a nenávistne na Matoviča?


Večer, po dni už aj Mičovského hanby, ma traja anjeli úplne vyčerpanú vsunuli do rúry magnetickej rezonancie. Trikrát sa ma predtým spýtali, či som si istá, že nemám kardiostimulátor a kovovú podprsenku. Spoločne sme sa zasmiali, že je síce pravda, že v mojom veku už inú ženy nenosia, ale že deň pred vyšetrením som si stihla kúpiť bez kovu a že napriek tomu, že som počas pandémie a novej vlády zmeny zostarla o 20 rokov, zdravý rozum mi stále funguje. Totálne vyčerpaná aj z demisie, nedemisie, demisie, nedemisie a demisie som si ešte spomenula aj na všetky strany kopajúcu Remišovú a rovno som na dvadsať minút zaspala aj v najurachotenejšej (najhlučnejšej) rúre akú moderná medicína kedy vymyslela. A vy sa po ďalšom nedôstojnom chaose a hanby, ktorú predvádza vláda „zmeny“ ako cítite?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *