Pán predseda, odpustite si to teatrálne papalášstvo. Alebo vráťte peniaze aspoň Vy

Dalito.sk/Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) 26. 11. 2020 v nemocnici pred odchodom na reverz/foto: video BK

Vážený pán predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina),  

teším sa , že všetko dopadlo dobre! Úprimne! Teda snáď, keďže ste sa už po pár dňoch od podpísania reverzu z nemocnice objavili na rokovaní NR SR aj s tou konštrukciou okolo vašej hlavy, mozgu a miechy. Viem, s Vaším zdravím si môžete robiť, čo chcete.

Vystrašili ste ma však preto, že si z Vás niekto zoberie príklad. A to až také hrdinské nie je. Solidárne sme sa totiž všetci zložili na Vašu V.I.P. opateru, ktorá Vám ako druhému najvyššiemu štátnikovi v krajine prináleží. Nesúhlasím s názormi, možno aj vašich voličov, že keby ste boli „obyčajný človek“ už to máte dávno za sebou.

Ste jednoducho predseda NR SR a lekárska pozornosť, ktorú ste dostali, bola úplne namieste. Nesúhlasím však s tým, ako dehonestujete prácu našich špičkových odborníkov, ktorí pre Vašu záchranu urobili maximum a to aj za naše peniaze. Zvolili vás občania ako príklad čestného a úspešného jedného z nich. Máte teda byť príkladom pre obyvateľov aj pacientov. Vašim skorým nástupom do práce ste sa vysmiali nám všetkým. Daňovým poplatníkom aj špičkovým lekárom. Buďme si navzájom solidárni a nielen vtedy, keď nám to vyhovuje. Buďte prosím solidárny k daňovým poplatníkom tejto krajiny, ktorí vám zaplatili nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a dodržiavajte liečebný režim tak, ako ho dodržiavajú vaši občania, teda aspoň vaši voliči.

Buďte opatrný, pán predseda, veď sa na Vás môže nahnevať aj Vaša zdravotná poisťovňa a žiadať od Vás kompenzáciu všetkých zákrokov a liečby, pre nedodržiavanie odporúčanej liečby, tak ako pri obyčajných obyvateľoch. A to by bolo spravodlivé. To by bola tá pravá zmena, ktorú ste vašim voličom sľubovali! A tiež by som bola opatrná aj pri Sociálnej poisťovni, pretože ak ste na PN-ke a nezdržujete sa na stanovenej adrese, bude od Vás žiadať celú úhradu PN-ky rovnako ako pri obyčajných ľuďoch. Ale to sa mi už ani nechce veriť, že by ste toto nedotiahli. Snáď aspoň teda na tej PN už nie ste.

Pán predseda,

prosím buďte príkladom obyvateľom tejto krajiny. Buďte príkladom, že vynaložené financie na liečbu majú zmysel iba vtedy, ak dodržiavajú liečebný režim. Táto krajina má totiž zdravotníctvo v takom stave, že si takýchto nezodpovedných pacientov jednoducho nemôže dovoliť. A to Vám ešte platia aj súkromného šoféra. Všade chýbajú aj lekári, tak nech zachraňujú v prvom rade tých, ktorí vlastne o to stoja a tým si to zaslúžia, pretože si zo zdravotníckeho personálu nerobia fackovacie bábiky.

Veď aj už nový minister nádeje a zdravotníctva Krajčí verejne ohlásil, že stav nášho zdravotníctva je tak hrozivý, že ročne u nás zomrú zbytočne tisícky pacientov! Tak by sme potrebovali, aby to málo peňazí, ktoré v našom zdravotníctve niekto nerozkradne, ostalo na tých, ktorí sú k svojmu zdraviu naozaj zodpovední a vážia si ho. Aj prácu lekárov.

Pamätáte si ešte na vášho predchodcu, klasika nášho slávneho parlamentu Bélu Bugára, ktorý mal enormný strach o 6-mesačné dieťa, s ktorým chcela v šatke matka Petrík stráviť v rokovacej miestnosti NR SR 15 minút a grémium rozhodlo, že je to pre dieťa nebezpečné, lebo by sa mohlo nakaziť? Sedeli ste vtedy spolu s ním v parlamente. Tak potom ako veľmi nebezpečné je pre vás rokovanie parlamentu v pandemických časoch po ťažkej operácii chrbtice?

Slovami vášho predchodcu „jeden môže mať takú chrípku, iný neviem čo a dieťa ešte nie je zaočkované“. No a presne, to nie ste voči Covid-19 ani Vy.

Pán predseda, keď vás prepúšťali z nemocnice, určite Vás lekári vystríhali kontaktu s chorými! Neviem si ani predstaviť, aké môže mať pre Vás následky, ak Vás niekto nakazí už obyčajnou chrípkou, ktorá má v týchto dňoch vzostupnú tendenciu rovnako ako Covid-19.

Pán predseda, dbajte prosím o svoje zdravie. Veď ešte aj ten váš predchodca Bugár hovorieval, že loviť politické body cez dieťa nesvedčí nikomu, tak ich nelovte cez Vašu železnú konštrukciu okolo vašej hlavy, mozgu a miechy, na ktorú sme sa Vám všetci solidárne zložili ani Vy. Vtedy argumentoval aj tým, že väčšina matiek nemôže mať deti v práci. “Pri páse alebo pri pokladni nemôžete mať dieťa,” povedal. 99% obyvateľov Slovenska nemá ani osobného šoféra. Toho vášho Vám platíme my.

Pán predseda, odpustite si konečne to papalášstvo, lebo ani drvivá väčšina pacientov po takej operácii, akou ste si prešli Vy sa nemôže 4 dni po prepustení z nemocnice vrátiť do zamestnania len tak. Nadriadený by ho hnal domov. Tú zodpovednosť by si totiž na seba nezobral. Tak prosím buďte s takými pacientmi solidárny a buďte im vzorom! A prejavte skutočnú úctu aj lekárom, ktorí Vám zachránili budúci život a tým aj vašim rodinám. Určite si to zaslúžia. Lebo nenahraditeľných sú plné cintoríny.

P. S. Viete čo je na tom najlepšie, pán predseda? Vlastne najhoršie? Že presne tento text som písala 5. mája 2016 aj Ficovi, keď po 4 dňoch po bajpase odišiel do práce. Neskôr aj Pellegrinimu. Po zmene, ktorú ste krajine v roku 2020 sľubovali som zmenila len meno aktéra. Tak ako? Budete iný? Bude to naozaj zmena? Vrátite peniaze za operáciu a liečbu aspoň Vy? Alebo ste rovnaký?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)