Názory a Komentáre

Pandémia mnohým ponúka viac voľného času. Vieme ho využiť?

viac voľného času

Filozof Bertrand Russell v eseji Chvála nečinnosti (1932) napísal, že „voľný čas je esenciálnou súčasťou civilizácie“, pričom „rozumné využitie voľného času je výsledkom civilizovanosti a vzdelania“. Všimol si totiž, že mnohí sú v zajatí workoholizmu (áno, už takmer pred sto rokmi) a množstva činností, no keď majú odrazu voľný čas, sú zneistení a nevedia ho využiť.

Túto esej písal na vrchole Veľkej hospodárskej krízy, keď mnohí prišli o prácu a odrazu mali omnoho viac voľného času. Russel bol presvedčený, že je potrebná nielen ekonomická reforma, ale aj zmena nahliadania na voľný čas, čiže zmena etiky a kultúry voľného času.

Russell tvrdil, že schopnosť využiť voľný čas je aj otázkou vkusu. Navykli sme si na pasívne prežívanie voľného času, pretože „aktívnu energiu ľudia naplno využívajú v práci“. To ešte anglický filozof nemohol tušiť o našej hektickej dobe, prepracovanosti a množstve možností pasívnej, konzumnej kultúry voľného času umocnenej internetom a modernými technológiami.


O niekoľko rokov neskôr sa k téme voľného času vrátil nemecký filozof Josef Pieper, ktorý v spise Voľný čas a kult pripomenul, že voľný čas nie je to isté ako absencia aktivity a že je to aj otázka nášho vnútorného, duševného stavu.

Odkazy oboch filozofov sú aktuálne aj dnes v kontexte pandémie. Nevyhnutné obmedzenia nám dávajú viac voľného času. Zvykli sme si na neustálu aktivitu, workoholizmus, hektický životný štýl. Odrazu máme viac času. No frflanie a nostalgia za tým, čo všetko dnes nemôžeme, nám nepomôže. V istom zmysle nám voľný čas nastavuje zrkadlo.

Nijako tým nechceme zľahčovať vážnosť pandemickej situácie. Tu nám však ide o to, vidieť možnosti, ktoré v rámci neľahkej situácie máme.


Otázka teda znie: Ako využívame príležitosť voľného času? Dokážeme využiť voľný čas na tie veci, na ktoré sme predtým zakaždým opakovali, že nemáme čas?

Recept je jednoduchý: stačí si pripomenúť, na čo všetko sme predtým reagovali slovami, že nemáme čas. Na čítanie? Sebavzdelávanie? Generálny poriadok alebo zmeny v byte či dome? Rodičia na svoje deti? Na častejšie telefonovanie s príbuznými? Veriaci ľudia na meditáciu, čítanie posvätných textov alebo vzdelanie sa vo vlastnom náboženstve? A tak ďalej.

Isteže, nie každý žil predtým v nadmernej hektickosti alebo v zajatí workoholizmu či množstva pracovných aktivít. Mnohí si vedome nachádzali čas a vedeli ho pozitívne využívať. A nie všetci majú dnes odrazu viac voľného času. Nehovoriac o zdravotníkoch, záchranároch a všetkých, ktorí dnes prakticky nemajú voľno a sú neustále vystavení stresu, vyčerpanosti i zdravotným ohrozeniam.

Vo všeobecnosti je však odkaz oboch filozofov o dôležitosti voľného času a spôsobe či kultúre jeho využitia opäť aktuálny. Ako v tomto kontexte pripomína americký filozof Max Hayward, príležitosť voľného času by sme si mali vážiť.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *