Pandemická mama: „Opäť pozitívne.“

Dalito.sk/ilustračné foto: shutterstock - Lucky Business
DALITO -

„Správaš sa zvláštne, nie zle, len tak inak, čudne. Ako taká pandemická mama. Ale ľúbim ťa mami…“

„ Ako to myslíš? Pandemická mama, to je čo?“ nechápavo som vyzvedala.

„ No, keď sa tak zamyslíš nad tým ako si sa od marca zmenila, pochopíš. Ale fakt som rada, že ťa mám.“

Dobre teda, zamýšľam sa. Chcem na to totiž prísť. Je to kompliment, či nie príliš lichotivé označenie? Ruku na srdce, aspoň symbolicky. Sama pred sebou.

Je pravda, že si začiatkom marca „pre istotu“ objednala respirátory a rúška a hygienické rukavice vo veľkostiach XS, S a XL a pár balení paracetamolu, vitamínov C a D a probiotík a sprejov do nosa a sirupov proti kašľu a sprejov proti bolesti hrdla a octanové maste a kvapky do očí a antiherpesové náplaste a…? Áno, je to pravda. Všetko to naraz vymenovať to pôsobí ozaj paranoidne.  S radosťou však konštatujem, že okrem vitamínov sme v podstate neminuli nič.

Za tým však môže byť aj zvýšený, respektíve až enormný prísun vitamínov a živín a všetkých tých zdravých zložiek v ovocí, zelenine, orechoch, semiačkach a rastlinách a … Takže, je pravda, že si v rámci prevencie začala dennodenne krájať, bieliť, mixovať a odšťavovať a „smoothovať“? No, je to pravda.

Prečítala si mnoho článkov a dve knihy o pečive a jeho vplyve na zdravie človeka? A nevzdala si sa ani po šiestom zvonku zhorenom a z vnútra surovom špaldovom chlebíku? Nerezignovala si ani, keď si manžel s až dojemne predstieraným pôžitkom, mlsne oblizol cesto z pier, keď si akože vychutnával tvoj pravý domáci bochník so šunkou? Nie, pracovala som na sebe, dnes už také chyby nerobím. Chlieb, ktorý pečiem v súčasnosti je už totiž taký upečený a … no pevný je asi najvýstižnejšie, že v prípade dlhšieho výpadku na trhu so stavebninami, viem ako nahradím tehly. Takže, opäť pozitívne.

Roztriedila si všetky dôležité dokumenty a fotografie si usporiadala do albumov podľa „ako čas plynul …“, staré a nenosené oblečenie si posunula ďalej ? Áno!

Trikrát si sa presvedčila, že pôvodné usporiadanie nábytku, vrátane štvordverovej skrine s nadstavcami v spálni je predsa len najlepšia voľba? Áno, manžel mal pravdu.

Hoci si nikdy nepatrila k trpezlivým ľuďom a všetky doterajšie pokusy ohľadom štrikovania zlyhali, zaprela si sa a naučila štrikovať hladko a hladko – obratko dokonca? Áno, som hrdá, hoci päť centimetrov široký a tri a pol metra dlhý šál pre manžela dnes zväzuje dosky na krov, takže využitie našiel.

Ovládaš už nesmierne fundovane tématiku  VIIT a HIIT a pilates a jógu a kardio a strečing? Áno, v teoretickej rovine u mňa došlo až k markantnému progresu.

Odfarbila si si, neskôr zafarbila, podstrihla a vyžehlila vlasy, aby si ich potom dva nasledujúce mesiace doslova liečila naturálnymi kúrami, preto, aby boli opäť kučeravé a bežne hnedé, no hlavne, aby to boli znova vlasy? Áno, návrat do ľudskej podoby je priam strhujúci.

Priznaj sa, v slabej chvíli si si len tak, pre inšpiráciu, pozrela prvú sériu Walking Dead, pretože možno to dcéra myslela zo srandy, a možno nie… zombie apokalypsa sa blíži? No dobre, ale nikto to nevie.

A tvojmu návratu späť do reality predchádzalo skoro až štúdium SAS príručky ako prežiť? Áno, ale na svoju obhajobu dodávam, že návod na to aké prístrešie, či usporiadanie tábora zvoliť, ako spracovať úlovok, ako nerobiť v džungli kraviny, a že odvar z listov a kvetov rimbaby vypudí z tela červy, to všetko sa mi môže v živote zísť.

Priniesla dištančná forma výuky tvojej dcéry niečo konkrétne aj tebe? No, negáciu výrokov už bežne  uplatňujem v praxi. Kľudne aj v drogérii určím obežnú dobu konkrétnej družice okolo zeme a určite nenaletím, ak ma niekto počas bežného rozhovoru bude chcieť nachytať ohľadom zmeny vektora hybnosti s časom pri rovnomernom priamočiarom pohybe. Tadá, zmena nenastáva!

Hm, asi áno, asi toto myslela tou pandemickou mamou. Fajn, keď si to tak zhrniem, zistila som, že pár minút denne na to, aby som zvážila, čo jesť a piť, tak, aby sme sa cítili lepšie, neunavene a asi aj zdravšie, sa dá nájsť vždy. Že netreba meniť svoj vzhľad preto, aby sa človek podvedome vlastne snažil zmeniť súčasnú situáciu. Že čas, kedy sa zhovárame, zdôverujeme a podporujeme je jedinečný.

Za každých okolností chrániť a nezanedbávať psychické zdravie, neoriginálne, no nutné. Neskôr nezabudnúť na to, ktoré veci, či činnosti sú vlastne zbytočné, nepotrebné, kto je pre nás v živote skutočne dôležitý a aké krehké sú naše životy, naše reality…

Keď sa to dalo počas posledných mesiacov, bude sa dať aj potom. Slovami pandemickej mamy: „Opäť pozitívne“.

Autorka: Martina Poničanová

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)