Zdravie

„Pani ministerka Kalavská, povedzte do očí pacientom, ktorí za lieky platia stovky eur mesačne, že doplatky sú sociálne a únosné pre každého.“

Mnohí pacienti sa od októbra  dostali do stresovej situácie. Vďaka novej kategorizácii liekov, miesto toho, aby sa liečili, musia zháňať financie od rodiny a sponzorov na nevyhnutné lieky, alebo sú nútení hazardovať so svojim zdravím. Vhodná liečba sa totiž pre nich vďaka poslednej kategorizácii stala nedostupná, alebo sú rovno vystavení novej, pri ktorej nikto nevie, ako zareaguje. Nehovoriac o tom, že zmeniť lieky zo dňa na deň môže mať neblahé následky.

Zmeny v liekovej politike, pod ktoré sa včera podpísala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smer-SD), majú na jednej strane priniesť úspory v systéme zdravotníctva, no môžu na ne doplatiť najslabší – ľudia s vážnymi poruchami imunity, onkologickí pacienti, či seniori s nízkymi príjmami, ktorí majú viacero diagnóz a ich výdavky na lieky sú už aj tak dosť vysoké.

Ministerka 15. októbra podpísala novú revíziu úhrad liekov, ktorej zmyslom má byť, aby pacienti ušetrili. Realita je však opačná. Aj keď na druhý deň potvrdila, že nejde o definitívne rozhodnutie, jej dopad pacienti pociťujú už od poslednej kategorizácie liekov.


Pacientka už nemá na lieky 

Aj Dalito vie o prípade pacientky, ktorá má ťažké zdravotné znevýhodnenie, je dlhodobo liečená imunoglobulínmi a aj  imunomodulačnou liečbou, injekciou Immodin, za ktorú od októbra mesačne dopláca takmer štyristo eur z invalidného dôchodku, ktorý je o stovku nižší.

Doplatok za Immodin 5 ks balenie/foto: Marcela Václavková Konrádová

Okrem tohto liečiva je odkázaná aj na ďalšie, ktorých doplatky sa tiež zvýšili a tak ju mesačná liečba stojí od 500 do 700 eur mesačne. Pre Dalito uviedla, že už už pred touto poslednou kategorizáciou bola situácia neúnosná, lebo doplácala v priemere 350 eur pri dôchodku 300 eur. No teraz je to už likvidačné. Je zahanbujúce, aby som mesiac čo mesiac musela písať cudzím ľuďom a prosiť sa o finančný príspevok a to len preto, že štát ma odpísal a ja chcem pritom ešte žiť,“ uviedla pacientka rovno z nemocnice a svoj príbeh zdokumentovala aj fotografiami.

Nemocnica/foto: Marcela Václavková Konrádová

„Nech mi pani ministerka Kalavská povie do očí a ďalším pacientom, ktorí za lieky platia stovky eur mesačne, že doplatky sú sociálne a únosné pre každého,“ vyzvala ministerku, nominantku sociálno-demokratickej strany SMER-SD.

Dodala, že zažila už situáciu, že liečbu nedostala z dôvodu výpadku liečiva, alebo sa ju lekár snažil prestaviť na nižšiu dávku, no vždy to skončilo pre ňu takmer fatálne, na urgentnom príjme nemocnice, kde skončila na JISKE. Pre mnohopočetné komplikácie dlhé mesiace bojovala v nemocnici. Tiež patrí medzi tých pacientov, u ktorých náhrada nie je možná, pretože okrem iného má polyvalentnú alergiu.

Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor klinická imunológia a alergológia, profesor MUDr. Peter Pružinec je rozhorčený: „Neviem, či sa to ešte dá nazývať kategorizácia. Ministerskí úradníci naprosto porušili všetky pravidlá – konkrétne k týmto zmenám nezvolali komisiu – rozhodli o tom sami, bez účasti pracovnej skupiny pre imunomodulačnú liečbu, nekonzultovali to so žiadnym odborníkom.  Urobili od stola rozhodnutia, s ktorými absolútne nesúhlasíme.“


Doplatok aj 2 166 eur 

Prvé dôsledky sú podľa mnohých pacientov, ktorí na tento stav poukazujú, citeľný už od 1. októbra tohto roka, a to najmä pre pacientov v oblastiach onkológie, hematológie a imunológie, ktorým sa doplatky za balenia liekov zvýšili o niekoľko desiatok eur za balenie. V hraničnom prípade onko-hematológie (pri ochorení rakoviny krvi) až na 2 166 eur za balenie, no aj v prípade imunologických liekov sa liečba pri niektorých liekov zvýšila až o 247 %. „Aj to je jedno z nehoráznych rozhodnutí. Už sa sťažujú pacienti, ale aj kolegovia. Liek sa stáva nepoužiteľným, pretože pacienti nemajú na doplatok!“ Pobúrene reaguje profesor Pružinec k imunologickému lieku Immodin.

Jedna liečba/foto: Marcela Václavková Konrádová

Ministerstvo tvrdí, že to nie je problém, lebo v každej skupine by mal byť aspoň jeden liek, ktorý je bez doplatku. Pravda je však taká, že v týchto úhradových skupinách, kde došlo k zvýšeniu doplatku, je až 70 percent úhradových skupín, ktoré obsahujú nenahraditeľné liečebné alternatívy.

Aj keď je hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor klinická imunológia a alergológia, profesor Pružinec presvedčení o tom, že každý liek môže byť nahradený, súčasne dodáva, že „nie všeobecne a nie u každého pacienta. O tom ale konkrétne, pri každom pacientovi individuálne, môže rozhodnúť iba  jeho ošetrujúci lekár a nie úradník. Ten neberie zodpovednosť za zdravotný stav pacienta a ani ho nezaujíma.“

Nehorázny, neodborný a škodlivý

Okrem zvýšenej ceny hrozí, že nová revízia úhrad liekov zhorší aj ich dostupnosť, čo taktiež neraz už pocítili aj samotní pacienti, naposledy v lete tohto roka (výpadky imunologických a hematologických liekov) a začiatkom jesene pri výpadku vakcín proti chrípke.

„Každý z nás, lekárov, ktorí denne manažujeme – vyšetrujeme a liečime chorých, si uvedomuje, že mešec  financií určený na zdravotníctvo nie je bezodný. Avšak takýto spôsob šetrenia, aký sa zvolil v poslednom období je však nehorázny, neodborný a škodlivý,“ rozhorčene konštatuje hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor klinická imunológia a alergológia.


Nie je tajomstvom, že „pacient s imunodeficienciou, ak nie je dostatočne liečený, máva závažné infekty, ktoré vyžadujú dlhodobú liečbu a nezriedka hospitalizáciu. V konečnom dôsledku nikto nič  neušetrí, práve naopak,“ dodal pre Dalito rešpektovaný odborník.

Práve takéto revízie spôsobujú to, že pacienti si doplácajú za lieky čoraz viac z vlastného vrecka. Nehovoriac o tom, že najviac si priplácajú najmä chorí ľudia, či osoby s jediným príjmom – invalidným dôchodkom. Dalito pozná pacientov, ktorých sa táto kategorizácia dotkla tak, že napríklad za spomínaný Immodin doplácajú až 346€ mesačne, namiesto dovtedajších 98€. Takýchto prípadov je však ďaleko viac.

Pacient v pasci

Čo má robiť pacient, ktorý má napríklad  polyvalentnú (mnohopočetnú) alergiu na lieky či na niektorú z jeho zložiek a zdarma náhrady pre neho sú tak neadekvátne? Veď nejde o nejaké mastičky alebo doplnkové vitamíny. Práve naopak, mnohé lieky – dialyzáty leukocytov (Immodin) sú základnými preparátmi pre ľudí s imunodeficienciou a neexistuje za ne nijaká adekvátna náhrada.

Ako povedal profesor, „nemôže urobiť nič. Je vydaný na nemilosť platcom. Je smutné, že takzvaní platcovia – t.j. poisťovne, ktoré vlastne rozdeľujú peniaze, ktoré si nezarobili, ale ktoré im povinne (!) odviedli poistenci a štát, z nich odoberú pre seba  nemalý zisk a zostatok drzo, podľa svojich vlastných pravidiel vrátia pacientom. Názory odborníkov – teda lekárov, ktorí priamo liečia, nezriedka neberú vôbec do úvahy. Takýto systém je neprosto chorý!“

Imunologické lieky/foto: M.Václavková Konrádová

Pacientom sa potom ťažko počúvajú vyjadrenia ministerky Kalavskej o tom, že doplatky sú sociálne a nastavené tak, aby boli únosné pre každého…

„Je pravdou, že lieky na terapiu porúch imunity nepatria medzi najlacnejšie. Avšak „krátkozrakí rozhodovači o podiele platby poisťovní za terapiu (zástupcovia poisťovní, ku ktorým sa v poslednom období pridali bohužiaľ aj ministerskí úradníci) tu krátia finančné príspevky. Neuvedomujú si, že ušetrením na túto terapiu budú musieť platiť inú často drahšiu liečbu. Liečbu stavov, ktoré sú výsledkom neliečenia porušenej imunity,“ uzatvára profesor Pružinec.


Revízia úhrad sa robí v zmysle platnej legislatívy každé tri mesiace. Ako sme už uviedli, jej cieľom má byť efektívne využívanie peňazí z verejného zdravotného poistenia. Naozaj? Na úkor koho? Najzraniteľnejších, chorých?

Oslovili sme aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Pri revízii úhrad sme veľmi citlivo pristupovali k skupinám všetkých liekov. MZ SR odmieta tvrdenia o tom, že pacientom narastajú doplatky – analýzou vplyvov liekov vstupujúcich do kategorizácie od 1.1.2020 zdravotné poisťovne budú musieť vynaložiť na liečbu pacientov v budúcom roku približne o 7 mil. eur viac, ako to bolo v predchádzajúcom kalendárnom roku. Rozhodnutie o revízii úhrad zatiaľ nie je definitívne, účastníci konania sa môžu do 7-ich dní odvolať a MZ SR môže ich námietkam vyhovieť. Tak ako pri každom rozhodovaní aj pri revízii úhrad liekov sa pozeráme v prvom rade na pacienta,“ uviedol rezort v stanovisku.

Veľký objav českých vedcov: Vývoj nových liekov bude rýchlejší a lacnejší


Komentáre (2)
  1. Avatar Monika Pirnerova píše:

    V ralusku kazdy acoent plati za recept 6,10e za kazdu orabicku lieku ale nic viac. Tak dajte na sk za liek primeranu sumu voci prijmom pacientov teda napr. 0,20e za liek a bude to vyhovujuce pre vsetkcyn. Toto ako teraz funguje na sk je regulovana nepriama eutanazia ❗❗❗

  2. Avatar jan píše:

    Immodin je liečivo bez dokázaného účinku, experimentálna liečba by sa plošne nemala preplácať vôbec…

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *