Pani prezidentka, je mi Vás ľúto

Dalito.sk/Angela Merkelová, spolková kancelárka Nemecka (vpravo) prijíma na oficiálnej návšteve Nemecka slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú(vľavo)/foto: FB Zuzana Čaputová

Neviem ani kedy sa to začalo a kto to začal.  Mám také silné podozrenie, že mnohé médiá, ktoré zistili, že fotografie našej prezidentky Zuzany Čaputovej  v módnych modeloch priťahujú čitateľov ako muchy na lep. Nie obsah, ale garderóba.  

Články s titulkom, kde vycestovala a ako sa tam  zladila  obletia celé Slovensko, až mi je jej ľúto. Úplne medzi nimi zaniknú jej slová, odkazy, myšlienky, ktoré hovorí za Slovensko. Toto naozaj ľuďom stačí? Že aká je krásna? A tiež médiá sa len predbiehajú kto to navrhol, kto šil, prečo sa tak šaty krčili, prečo v Česku bola zelená, koľkokrát sa prezliekla atď, atď. …

Nedávno jej fotografia vo vojenskom na jej FB prekonala virálnosť článkov o komunikácii Kočnera a Zsuzsovej.

Je mi prezidentky ľúto. Je totiž, aspoň to tak vyzerá, naozaj múdra, nielen vzdelaná, ale aj prirodzene inteligentná, rozumná, dokázala naozaj veľa, viac ako mnohí z nás… taká vhodná hlava štátu.  Len mi jej je ľúto, pretože mám pocit, že čoraz viac prestávame ako spoločnosť počúvať to, čo hovorí, len komentovať ako vyzerá. A pre mňa je to málo.  Naša prezidentka si zaslúži viac. My si zaslúžime viac. Možno by nám pomohlo, keby v tejto oblasti palác z tých módnych prehliadok a účesov trošku ubral.

Prisahám, že nehovorí zo mňa ženská závisť, ani si pri pohľade na ňu nespomeniem na film Slnce, seno a pár facek, kde od 1:01 jedna mladá od závisti virtuálne rozstrieľala druhú, lebo si brala favorita dediny. Žiadna ženská závisť ma pri pohľade na našu sympatickú prezidentku nepremôže. Je pekná, vždy upravená a hotovo. Len neviem, či už nie je naozaj čas ubrať. Slová sú totiž pre mňa dôležitejšie.

Nový outfit, róba, špeciálne ušité šaty, doplnky a účesy neustále valcujú internet, až mi je prezidentky ľúto. Určite to pre ňu nie sú prvoradé odkazy a posolstvá, ktoré chce vyslať. Som o tom presvedčená, že tak lacno nerozmýšľa. Tak ja len, či už nie je čas ubrať a zamerať sa na to najpodstatnejšie. Na zmenu slovenskej spoločnosti a vylepšenie jej obrazu v zahraničí. Neviem, možno sa mýlim, ale vnímam to tak, že máme čo doháňať, tú zrelú demokraciu.

Aj pri madam Merkelovej vyzerala  úžasne, opäť dokonalo zladená s nemeckými farbami. Opäť som mala čo robiť, aby ma neprevalcovala ženská závisť . Pri návšteve Nemecka som si ale najviac uvedomila, ako ma jej dokonalý outfit ruší. Veď hovorí dobre, škoda, že to pri toľkej kráse až uniká.

Napríklad, ako pri prvom mimoriadnom prejave v prezidentskom paláci na aktuálnu politickú situáciu. Konečne som mala pocit, že nehovorí len „dokonalá kvetinka“, ale silná žena prezidentka, ktorej nezáleží len na tom, ako vyzerá. Presne ako madam Merkelová, ako ju volajú Nemci. Celé volebné obdobia si ju pamätám v nohaviciach a jednom saku, ktoré mení len farbu. Vlasy, ktorým nedopraje ani pravidelného drahého kaderníka. Nič rušivé, nič dokonalé. Jednoduché, také, že počúvate každé slovo. Oblečenie, v ktorom sa stala najvplyvnejšou ženou sveta. Veď nie je členkou kráľovského rodu, ale politička. Nepotrebuje byť dokonalá, ale múdra. A čo si budeme, v jedných nohaviciach a saku sa stala jedným z najvplyvnejších ľudí sveta a ako pravá politička ukázala, že šaty má ako doplnok, nie ako cieľ.

Takže nie je už čas z tej garderóby aspoň trošku ubrať? Keď už recyklujeme, zachraňujeme prírodu a ovzdušie, tak neviem kto jej radí garderóbu v krajine, kde podľa SAV, a jeho posledného prieskumu o chudobe, pretrváva chudoba a u detí do 18 rokov je dvakrát vyššia ako v celej populácii. Vlani dokonca vzrástlo (35,4 percenta) riziko chudoby domácností s tromi a viac deťmi a v posledných rokoch je na Slovensku vyššie ako európsky priemer. V Nemecku to predsa len robia inak.

Naša pani prezidentka to má zatiaľ našliapnuté dobre. V poslednom prieskume STEM o svetových osobnostiach sa stala najpopulárnejšou osobnosťou spomedzi všetkých sledovaných zahraničných činiteľov.  Za pozitívnu postavu zahraničnej politiky ju vníma až 71 percent Čechov. Dokonca predbehla aj Pápeža Františka. Ale aj tu v Česku mi v prvom rade hovoria, ako sa pekne oblieka a v zahraničí ladí podľa posolstva na šatách. Pre  mňa osobne málo.

„Vážená pani prezidentka, je mi Vás vtedy ľúto, lebo som si istá, že aj Vás hnevajú časté mediálne výstupy len o tom, čo ste si obliekli. Je mi úplne jasné, že chápete aj Vy, že jedna politička by mala mať šaty ako doplnok, nie ako cieľ. Vždy sa snažím ľudí upozorniť na to, čo ste hovorili. Nechcem, aby ste boli pre nich len taká „slovenská kvetinka Zuzana“, ale jedného dňa naozaj silná medzinárodná osobnosť jednej veľmi malej krajiny, ktorá by si po dlhých rokoch konečne zaslúžila rešpekt a úctu. A na tejto ceste Vám – NÁM veľmi držím palce. Lebo Slovensko, Slovensko si to konečne zaslúži.“

Čaputová ako „chránený druh“