Päťdesiatnik Hůlka začínal ako volejbalista, aby raz dostal štátne vyznamenanie za umenie 

Dalito.sk/Český muzikálový a operný spevák Daniel Hůlka/foto: www.danielhulka.net
REDAKCIA/TASR -

Známy český muzikálový a operný spevák Daniel Hůlka oslavuje dnes 1. júna abrahámoviny. Okrúhle životné jubileum oslávi spolu s priateľmi, napr. s  Kateřinou Brožovou, Lubomírom Brabcom, Michalom Davidom a ďalšími, na narodeninovom koncerte v pražskej Lucerne 13. 6. 2018. 

Pražský rodák sa narodil 1. júna 1968. Začínal ako žiak na klavíri a flaute. Od hudby však prešiel k športu, hral volejbal. Absolvoval gymnázium, kde založil svoju prvú kapelu. Keď zo zdravotných dôvodov musel s volejbalom prestať, vrátil sa k hudbe, začal chodiť do speváckeho zboru a vyštudoval operný spev na Pražskom štátnom konzervatóriu.

Jeho prvou postavou v opere bol Krušina v Predanej neveste. Opere sa venoval až do leta 1995, kedy bol na základe konkurzu vybraný na hlavnú úlohu v muzikáli Dracula, ktorý mal premiéru 13. októbra 1995. Po Draculovi sa vrátil do opery, hral v Stavovskom divadle Dona Giovanniho. Neskôr nastúpil na jednu sezónu ako sólista do opery Národného divadla.

Hral a hrá v desiatke muzikálov Monte Cristo, Excalibur, Bedári, The Angels, Obraz Doriana Graya, Jekyll & Hade, Kat Madlář, Baron Prášil, Kleopatra, najnovším je Sibyla, kráľovná zo Sáby. Neobišiel ho ani film, zahral si Brambasa v rozprávke Z pekla štěstí a Z pekla štěstí 2.

V roku 1997 vydal debutový album Daniel Hůlka, v roku 1999 druhý album Živé obrazy, v roku 2000 album tretí Rozhovor a v máji 2004 zatiaľ ostatný, štvrtý štúdiový album Dílem já. Za rok 1998 získal Českého zlatého slávika. Od obnovenia ankety v Čechách od roku 1996 bol prvým, kto prerušil vedúce postavenie Karla Gotta. Patria mu aj štyri strieborné ocenenia za roky 1997, 1999, 2000 a 2001 a bronzový slávik za rok 2002.

V roku 2015 vyšla kniha Daniel Hůlka: Diagnóza Blíženec z pera Miroslavy Besserovej, netradičná biografia, v ktorej formou otázok a odpovedí približuje osobnosť tohto populárneho speváka a herca.

Na Pražskom hrade si 28. októbra 2016 z rúk prezidenta Miloša Zemana prevzal vyznamenanie Českej republiky, medailu I. stupňa Za zásluhy o štát v oblasti umenia. V pražskom Forum Karlín usporiadal 9. decembra 2016 galakoncert Daniel Hůlka 25 let, ktorým oslávil 25 rokov účinkovania na hudobnej scéne.

Daniel Hůlka zpívá hymnu ve štábu Miloše Zemana

„Mám to šťastie, že sa živím tým, čo ma na svete najviac baví a čo mám najradšej. Spev a divadlo je celý môj život,“ hovorí jubilant k speváckej dráhe.

Na je stránke vidieť, že momentálne prežíva jedno z najplodnejších umeleckých období života: 

„Dana jeho příznivci můžou často vidět jak na koncertních pódiích, tak i v divadelních představeních. Na prknech, která znamenají svět, v současné době hraje a zpívá hned v několika výpravných muzikálech. Stejně jako před lety, tak i dnes opět exceluje jako hrabě Drákula v muzikálu Dracula v Hudebním divadle Karlín. Mimo to ztvárňuje také postavu krále Šalamouna v muzikálu Sibyla, královna ze Sáby v Divadle Hybernia a diváci jej mají možnost vidět rovněž v roli Caesara v muzikálu Kleopatra v Divadle Broadway.

V listopadu tohoto roku proběhla premiéra muzikálu Muž se železnou Maskou v Divadle Broadway, v němž Daniel vystoupí v roli mušketýra Aramise od dubna 2018. V březnu je plánována premiéra nového muzikálu Robinson Crusoe v Divadle Hybernia, v němž Daniel ztvární hlavní roli.

Daniel Hůlka koncertuje po celé České a Slovenské republice, a to buď společně s velkým orchestrem Golden BigBand Prague Petra Soviče, nebo s menší kapelou Profesoři a já, Daniel Hůlka. Velkou radostí jsou mu také koncerty složené ze skladeb klasické hudby a operních árií, které realizuje spolu s kytarovým virtuózem Lubošem Brabcem.”

Môže vás zaujať:

Kylie Minogue v TOP 40 spolu 48 skladieb, vyhrala nad rakovinou a dnes oslavuje 50 rokov