Česká republika

Pekelná slovenská brána a česká ihličková tlačiareň

Sú situácie, ktoré napíše iba život. Ako keď som sa vrátila z cudzineckej polície v Prahe, kde som si vybavila prechodný pobyt.  Po pár desiatkach minút som sa usmiata vrátila domov a na FB som chcela opísať môj vtipný zážitok z cudzineckej polície.  O tom, ako ma  tam na smrť vydesil zvuk ihličkovej tlačiarne, na ktorej český policajt vytlačil potvrdenie o pobyte. Neverila som vlastným očiam a ušiam, veď tento pekelný stroj som už na slovenských úradoch nepočula takmer desať rokov.

Notebook mi však zaplavila šokujúca informácia zo Slovenska. O zúfalej americkej učiteľke, ktorá sa niekoľkokrát nevedela dostať na radu na cudzineckej polícii v Bratislave. Ako tam s ňou nocovali jej študenti. Prekvapená som ostala najprv z toho, že v našich podmienkach vôbec chce nejaká Američanka učiť, šokovaná som bola z pomerov, ktoré jej predviedla krajina EÚ, hlásiaca sa k jej jadru. Neverila som vlastným očiam, keď som čítala, ako na cudzineckej polícii ľudia celé dni a noci čakajú v nedôstojných podmienkach tretieho sveta.

Hanbila som sa za to, že som z krajiny, ktorej úradníci nepoznajú základy slušného správania. Bola som šokovaná o to viac, že som sa práve z rovnakého oddelenia vrátila aj ja, toť kúsok za hranicami, a vybavila všetko šup-šup. V modernej čakárni všetko fungovalo ako hodinky, aj s automatom na kávu a jedlom, ktoré som si ani nestihla dať. A dokonca som mala ešte aj pocit, že sa tešia, že budem bývať u nich. A mimochodom, tiež sa sťažujú, že nemajú zamestnancov.


Išla som si vystreliť z toho, že na českej polícii používajú ihličkovú tlačiareň. Pri spomienke na americkú učiteľku, ktorá prešla na Slovensko našou pekelnou bránou, som si uvedomila, že je úplne jedno, akú techniku na úradoch máme. Aj ju „riadia“ iba ľudia. Podpredseda vlády Pellegrini sa chváli, že Slovensko sa pripojilo k tzv. Tallinnskej deklarácii o e-Governmente, ktorá prináša víziu pre digitálnu Európu. Takže v kanceláriách budeme opäť IN, no pred nimi stále OUT bez „deklarácie ľudskej dôstojnosti“?

A premiér Fico medzitým oznámil, že pri dvojakých potravinách v rámci  EÚ  nemôžeme dovoliť nerovnaké zaobchádzanie s ľuďmi. Nemohol by toto vyhlásiť aj pre cudzincov na úradoch, ktorí z nepochopiteľných príčin chcú u nás pracovať, napríklad učiť? Či zahraniční žiadatelia už nie sú ľudia? Lebo ja som sa aj pri ihličkovej tlačiarni v Prahe naozaj cítila ako človek!

foto: Lucia Tomečková


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *