PR články

Po tretíkrát spolu vystúpime z radu

Skleróza multiplex je ochorenie, ktoré vyvoláva strach a šíria sa o ňom mýty. Napriek tomu, že sa nedá úplne vyliečiť, dá sa spomaliť jej priebeh. Upozorňuje na to aj kampaň Neskrývaj sa, vystúp z radu. Život so sklerózou multiplex, ktorej tretí ročník pokračuje v búraní mýtov a podpore pacientov s týmto ochorením.

Skleróza multiplex je ochorením centrálnej nervovej sústavy, ktoré postihuje mozog a miechu. Príznaky sklerózy často nie sú jednoznačné, súčasne prichádzajú aj odchádzajú. Pacienti môžu pociťovať dlhodobú únavu, necitlivosť v končatinách spojené s brnením. V pokročilom štádiu majú problém s rovnováhou či koordináciou, pociťujú svalové kŕče a môžu mať problémy s videním.

Kampaň búra predsudky

V súvislosti so sklerózou multiplex si spoločnosť vytvorila mnoho predsudkov. Ľudia často radia pacientov s ochorením medzi „vozíčkarov“, chorobu si spájajú so zabúdaním či zalamujú ruky nad tehotnými ženami. Takéto typy predsudkov sťažujú samotnú diagnostiku ochorenia, pacienti sú zneistení, vystrašení a strácajú sebavedomie.

Búrať tieto a ďalšie predsudky sa rozhodol aj projekt „Neskrývaj sa…“ organizovaný pod záštitou Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Základným cieľom tohtoročnej kampane – Neskrývaj sa, vystúp z radu. Život so sklerózou multiplex, je upriamenie pozornosti a dôrazu na odstránenie predsudkov, ktoré toto ochorenie sprevádzajú. Liečba sklerózy multiplex je veľmi dôležitá. Je to síce ochorenie nevyliečiteľné, ale je udržateľné. Správna terapia môže teda z dlhodobého hľadiska oddialiť fyzické a psychické postihnutie, ktoré neskoršie štádiá ochorenia prinášajú.

Podpora pacientov so sklerózou multiplex

Minulý rok sa k podpore pacientov so sklerózou multiplex pridalo tridsať slovenských osobností – herci, speváci, moderátori, športovci, ktorí zdieľaním na sociálnych sieťach aj kreatívnou aktivitou v podobe maľovania tričiek vyjadrili svoju spolupatričnosť.

Pacienti aj vďaka nim mohli pocítiť, že v tom nie sú sami, že im rozumieme, nesúdime a považujeme ich za rovnocenné bytosti. Počas tretieho ročníka kampane prichádzajú organizátori aj s krátkymi filmami, v ktorých spoja lekárov aj pacientov a ich pohľad na problematiku ochorenia.


Úprimné spovede pacientov o diagnóze doplnia lekári svojimi skúsenosťami s liečbou ochorenia. Týmto spôsobom chcú organizátori povzbudiť aj širokú verejnosť a ľudí, ktorí majú akékoľvek príznaky spojené s týmto ochorením, aby nečakali, ale vyhľadali odbornú pomoc. Moderná medicína síce nerobí zázraky, ale pacientom môže dopomôcť k plnohodnotnému životu, v ktorom nie je vylúčená ani práca, ani tehotenstvo či pohyb.

Vyžaduje si to však trpezlivosť, ochotu pacienta spolupracovať s lekárom a odhodlanie vystúpiť z radu, aj s ochorením skleróza multiplex.

Môže vás zaujať:

„Milión“ mýtov až nezmyslov o skleróze multiplex. Toto je pravdaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *