Správy

Pocta primárovi: 100 špecialistov a 6 live prenosov

Vyše 100 špecialistov v oblasti endoskopie, šesť živých prenosov endoskopických zákrokov, najnovšie trendy v hodnotení a riešení nálezov v hrubom čreve, ako aj dôraz na prevenciu a skríning onkologických ochorení tráviaceho traktu. 

To je dvadsiaty „Vráblikov deň onkologickej gastroenterológie“ na pôde Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Významné podujatie pre kolegov, špecialistov v endoskopii (lekárov aj sestry) pripravila Slovenská gastroenterologická spoločnosť v spolupráci s Národným onkologickým ústavom.  Ide aj o poďakovanie a spomienku na bývalého primára Gastroenterologického oddelenia NOÚ MUDr. Viktora Vráblika.


„Som nesmierne rád, že sa dvadsaťročná tradícia tejto konferencie spája práve s Národným onkologickým ústavom. Okrem možnosti získať nové poznatky je to pre kolegov zároveň príležitosť pripomenúť si aj nášho bývalého spolupracovníka a priekopníka v gastroenterológii MUDr. Viktora Vráblika, CSc.,“ povedal generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Hlavnou témou posledného ročníka boli neoplázie (pozn. novotvary, nádory) hrubého čreva. Práve na túto  problematiku sa zameralo šesť prenosov z endoskopických sál a účastníci konferencie tak mohli naživo sledovať zákroky v hrubom čreve a konečníku.

Primár Pekárek s tímom počas živého prenosu z endoskopického zákroku/foto: NOÚ

Pocta primárovi

Počas výkonu mohli rovno diskutovať s prítomnými odborníkmi.

„Som hrdý na to, že Vráblikov deň ako jediné gastroenterologické  podujatie na Slovensku každoročne svojim účastníkom sprostredkúva živé prenosy priamo z našich endoskopických sál. Lekári i sestry tak majú vytvorené skvelé podmienky na získanie nových poznatkov z autentického prostredia.  Primár Vráblik bol inovátorom v našom odbore, napríklad ako prvý na Slovensku zaviedol metalický stent do pažeráka. Spoločne s kolegami sa snažíme v jeho odkaze pokračovať,“ doplnil primár Gastroenterologického oddelenia NOÚ Boris Pekárek.  

Dalito o tom informovala hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová.


Môže vás zaujať:

Boris Pekárek vie odstrániť aj väčší nádor bez operácie a vcelku Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *