Pod vzácnym dubom sedávali slávni

Dalito.sk/20 m vysoký 350 ročný strom má obvod 570 cm. Stojí v centrálnej časti parku v blízkosti kaštieľa, ktorý v 80. rokoch 18. storočia postavila rodina Esterházyovcov v Želiezovciach/foto: TASR - Henrich Mišovič
TASR -

Pod vzácnym dubom letným v parku v Želiezovciach sedával hudobný skladateľ Franz Schubert i autor legendárneho viedenského dezertu Franz Sacher.

Dvadsať metrov vysoký strom má obvod kmeňa 570 centimetrov a je starý 350 rokov. Stojí v centrálnej časti parku v blízkosti kaštieľa, ktorý v 80. rokoch 18. storočia postavila rodina Esterházyovcov.

Tri vzácne duby, ktoré stoja v parku dodnes, vysadil Johann Carl Esterházy pri príležitosti narodenia svojich detí Márie, Karolíny a Alberta. Pod najväčším z dubov trávila grófska rodina voľný čas a množstvo rodinných fotografií je práve spod tohto duba.

Častými hosťami tu býval Franz Sacher, ktorého v roku 1842 ako mladého židovského chlapca pozvala grófka do Želiezoviec z Viedne, rovnako ako hudobný skladateľ Franz Schubert, učiteľ hudby grófskych dcér.

Pod stromom komponovali

Schubert strávil v Želiezovciach päť mesiacov v júli 1818 a svoju návštevu si zopakoval o šesť rokov neskôr. Počas svojho pobytu tu skomponoval niekoľko piesní.

Práve v parku, ktorý v minulosti niesol jeho meno, údajne vznikli obľúbené Nemecké tance a cyklus Krásna mlynárka.

„Krásna mlynárka bola pravdepodobne inšpirovaná kontaktom s rodinou mlynára vo Veľkom Peseku, no nie je to stopercentne potvrdené,” povedal riaditeľ múzea v Želiezovciach Pavel Polka.

Z duba miestnosť

Vzácny dub v parku nebol v minulosti najstarším a najväčším stromom v Želiezovciach. Starší Želiezovčania dodnes spomínajú na vyše 700-ročný dub, ktorý bol v meste do roku 1934.

„Tento dub bol zvnútra spráchnivený. Gróf ho nechal vyčistiť a vnútri tak vznikla jedna miestnosť, ktorú postupne zväčšovali. Vnútri miestnosti bol malý stôl, okolo neho lavice na sedenie. V 19. storočí dokonca osadili na tento dub dvere, zvonka ich obložili kôrou,” povedal Polka.

Do „dreveného kaštieľa”, ako miestni strom volali, sa pohodlne zmestilo až 12 ľudí. Miestnosť v strome s obľubou využívali príslušníci rodu Esterházyovcov na poľovnícke stretnutia a menšie rodinné oslavy.

Starý dub sa zvalil počas búrky v roku 1932. Grófka Ernestína Coudenhoveová zakázala strom spracovať, domnievala sa, že i tak bude pre ľudí príťažlivou atrakciou. Zrútený kmeň vydržal len dva roky, v roku 1934 ho ktosi podpálil.

Na Slovensku rastie historický strom minimálne strednej Európy