Podmanivý portrét ženy, ktorá sa chce dostať zo zlatej klietky…

Foto: Tatran

Vstúpte do sveta renesančného Talianska prostredníctvom fiktívneho príbehu o mladej vojvodkyni Lukrécii de Medici. Takýto živý, do detailov premyslený a precízne utkaný príbeh ste už dlho nečítali. Autorka dokázala pretaviť svoj rozprávačský talent do jedinečného románu, ktorý je plný krásy a emócií. Vytvorila tak portrét odvážnej mladej ženy, ktorá bojuje o svoje prežitie…
Manželský portrét.

Lukrécia, tretia dcéra Cosima de’ Medici a jeho španielskej manželky Eleonory, vládcov Florencie, bola ešte dieťa, keď ju vydali za Alfonsa d’Este, vojvodu z Ferrary. V politicky motivovanom sobáši, ktorý mal spojiť dva mocné rody, totiž nahradila pôvodnú vojvodovu snúbenicu, svoju staršiu sestru Máriu, ktorá zomrela krátko pred svadbou.

Keď Lukrécia dovŕši pätnásť rokov, pošlú ju za manželom do Ferrary k nepriateľsky naladenému dvoru, ktorému Alfonso vládne pevnou rukou. Nie všetkých jej príchod poteší. Je totiž drobná a chorľavá a vôbec nepôsobí ako bohyňa plodnosti, ktorá zabezpečí vojvodovi dediča. A skutočne, bezdetná do roka umiera. Oficiálne na tuberkulózu, no podľa klebiet ju dal otráviť vlastný manžel…

Tu sa končí história a začína sa bohatý, mnohovrstevný dej O’Farrellovej románu, v ktorom autorka svojím nezameniteľným štýlom vdychuje život historickým postavám a dobe. Ako v úspešnom a oceňovanom Hamnetovi, aj v tomto románe siahla po látke zo 16. storočia. Lukréciu stvárnila ako zvláštne, vnímavé dievča s umeleckým nadaním, ktoré húževnato bojuje o život. Cez jej postavu zachytila aj postavenie dieťaťa v rodine vysokej šľachty a ženy v renesančnej spoločnosti.

„Hoci Manželský portrét z názvu knihy, ktorý objednal Alfonso, je výplodom O’Farrellovej bohatej predstavivosti, žiari v centre tohto románu. Zároveň podčiarkuje myšlienku, že pod povrchom všetkého, čo vidíme, sa taja skryté hlbiny a že krásu a súzvuk možno nájsť aj na tých najnečakanejších miestach,“ napísal Heller McAlpin v Christian Science Monitor.

Maggie O’Farrell patrí k najuznávanejším autorom, ktorí často figurujú v rebríčku bestsellerov Sunday Times. Upútala hneď svojím debutom After You’d Gone a na konte má ďalších sedem románov, z ktorých mnohé, vrátane prvotiny, boli ocenené. Veľkú pozornosť si získali aj jej memoáre I am, I am, I am: Seventeen Brushes With Death. Jej posledný román Hamnet rozpráva jeden z najzaujímavejších príbehov vôbec – príbeh o tom, ako sa zo života stáva literatúra. Za tento román získala ocenenie The Women’s Prize For Fiction 2020.

Maggie O’Farrellová sa narodila v roku 1972 v Severnom Írsku, vyrastala vo Walese a v Škótsku. Pracovala v Poetry Society a ako redaktorka v nedeľnom vydaní denníka Independent – Independent on Sunday. Žije v Londýne.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)