Podmienky odkladu platenia daní aj splátok

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com-Geralt
DALITO -

Finančná správa zmierňuje podmienky odkladu splátok. Vychádza tak v ústrety občanom, ktorí pre koronakrízu potrebujú požiadať o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach. Po novom platia miernejšie podmienky.  Dostupnejšia bude aj štátna Prvá pomoc, nakoľko doteraz mnohí žiadatelia nespĺňali podmienku neexistencie nedoplatkov na dani z príjmov.

Novela daňového poriadku odstránila viaceré prekážky pre podanie žiadosti o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach. Týka sa to všetkých daní, či už dane z nehnuteľnosti, DPH alebo dani z príjmov. Finančná správa už zverejnila na svojom webe pokyn, ktorý hovorí o nových  podmienkach TU.

„Dlžníci mali aj doteraz možnosť žiadať o zaplatenie dane v splátkach, zákon však vyžadoval plnenie ďalších povinností, ako záložné právo pri nedoplatku na dani vyššom ako 3000 eur, či vypracovanie finančnej a ekonomickej analýzy. Pre pandémiu koronavírusu sa však situácia mnohých občanov skomplikovala. Zjemnením týchto podmienok chce finančná správa vyjsť v ústrety tým, ktorí sa dostali do finančných ťažkostí,“ uviedla pre Dalito.sk hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

V okamihu, keď finančná správa povolí odklad platenia  dane, bude sa na nich hľadieť ako na subjekty bez daňového nedoplatku a budú mať možnosť čerpať aj Prvú pomoc.

„Podmienkou jej získania je totiž neexistencia nedoplatkov na dani z príjmov. Ľudia majú dve možnosti ako túto podmienku splniť. Buď požiadajú o odklad platenia dane, alebo o zaplatenie dane v splátkach. Dôležité tiež je, že sa zníži aj úrok z odkladu, ktorý sa vyrubuje za dobu povoleného odkladu  alebo splátok. Namiesto 10 % bude po novom úrok len vo výške 3 %,“ spresnila Rybanská.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/vsetko-o-dani-z-motorovych-vozidiel-uz-aj-formulare/