Poďte s nami na prehliadku bratislavských kúpeľov Grössling

DALITO -

Vďaka videu a 3D prehliadke môžu ľudia vidieť ikonické kúpele Grössling . Mesto Bratislava a Metropolitný Inštitút Bratislavy pripravili pre účastníkov architektonickej súťaže na obnovu kúpeľov pomôcku, vďaka ktorej sa môžu virtuálne prejsť po celom komplexe.

V marci mesto Bratislava, Metropolitný Inštitút Bratislavy (MIB) a Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásili medzinárodnú architektonickú súťaž na obnovu ikonických kúpeľov Grössling.

Pre záujemcov spomedzi architektov, ktorí sa chcú zúčastniť súťaže, boli naplánované osobné prehliadky komplexu kúpeľov. Obhliadky priamo na mieste riešeného objektu sa mali konať postupne v týchto týždňoch. Kvôli bezpečnosti a zdraviu účastníkov v súvislosti s pandémiou korona vírusu dnes obhliadky naživo nie sú možné.

Aby mali všetci záujemcovia medzinárodnej súťaže rovnakú možnosť vidieť a prejsť sa priestorom riešeného objektu, pripravili sme video a 3D virtuálnu prehliadku. 

Virtuálny sprievodca priblíži architektom atmosféru kúpeľov. Vizuálne ich prenesie do jednotlivých priestorov od kotolne s dvomi zachovanými kotlami, po pohľad zo strechy objektu. Súťažiaci môžu takto v kúpeľoch stráviť toľko času, koľko budú potrebovať. Vedia sa opätovne vrátiť do ťažiskových priestorov, pozrieť si detaily dôležitých prvkov a jednotlivé prevádzkové napojenia.

Video a 3D prehliadka, ktoré boli vytvorené pre potreby architektov, sú verejne dostupné a vďaka nim sa dnes môžu všetci, ktorí sa o stavbu zaujímajú pozrieť do tohto ikonického objektu spolu s nimi.

Vyskúšať si 3D virtuálnu prehliadku môžete TU.

Video s hodinovou prechádzkou kúpeľov Grössling.

Lehota na predkladanie súťažných návrhov do prvého kola súťaže je do 12.06. 2020. Víťaza súťaže vyberie medzinárodná porota v dvojkolovej súťaži návrhov. Kompletné informácie o súťaži nájdete tu: http://bratislava.sk/sk/architektonicka-sutaz-grossling-kupele-kniznica-park

O kúpeľoch

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Budova z roku 1895 zažila najväčší rozkvet v roku 1914, kedy k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Mesto Bratislava a Metropolitný Inštitút Bratislavy prichádzajú so zámerom obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít aj presťahovaním časti Mestskej knižnice do priestoru a otvoriť tak celý priestor verejnosti. Kúpele budú po obnovení miestom stretnutí, oddychu a ponorenia sa do vody aj do rozhovoru. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.