Pohltila nás nenávisť medzi ľuďmi k ľuďom

Dalito.sk/Budova NR SR/foto: Dalito.sk

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo sa dnes prihovorí obyvateľom Bratislavy, teda ľuďom z celého Slovenska. Téma vyhlásenia znie smutne: Nenávistných prejavov pribúda. Vedľa neho budú stáť zástupcovia Ligy za ľudské práva, židovskej obce, ale aj lekári. Aj zástupcovia nočných stráži v meste, národného strediska pre ľudské práva, Inakosti, sociológovia či odborníci na IT bezpečnosť. Zoznam je dlhý a pre civilizovaného človeka je mementom. Spomenula som si na záver filmu Sviňa: Čo sa to s nami stalo?

Je to jednoduché. To, čo začal Fico, polieval Pellegrini a dokonal Matovič. Ak ich sledujete v parlamente, rozdiel medzi prvým a posledným a ich ukazovákom už nie je žiadny. Nenávisť a burcovanie zla medzi obyvateľmi navzájom porciujú ako v kafilérii. Naposledy novinárov, predtým podnikateľov, starostov, ale aj lekárov, vlastne kohokoľvek. Nenávisť voči každému a všetkému rozsievajú vždy, keď otvoria ústa. Nikto a nič im nie je sväté a pľujú na všetky strany a na všetkých.  

Múdri sa zatvárajú

Akoby sa xenofóbia blížila do cieľa. Pred dvoma rokmi začali občanmi spoza hraníc, vyhlásenie primátora už bude asi iba poslednou snahou zahasiť nenávisť aj k vlastným členom rodiny, bývalým priateľom či kolegom… Očkovaním a dúhou zo škôlky to zďaleka neskončilo. Naposledy ukázal Fico a Matovič na novinárov v parlamente. Matovič s fotografiou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na sieti. Zo Slovenska sa šíri smrad. Múdri sa zatvárajú do seba.

Čo sa to s nami stalo?

Ak rozdelíte ľudí do skupín a prinútite ich, aby sa navzájom neznášali, môžete ich ovládať všetkých. Evidentne to politici dokázali. Aby sa ľudia otočili jeden proti druhému. Spolu s fanatickými podporovateľmi jednoduchej a obyčajnej mysle nastolili režim nenávisti, ktorý sa šíri krajinou ako mor. Matovič zmenu nepriniesol. Naopak, je ešte agresívnejší. Jeho nenávistný ukazovák sa raz skončí krvavo. Možno aj medzi susedmi, kolegami, v rodine… Ľudská nenávisť na ulici dokoná svoje.

Režim nenávisti, ako bežný prostriedok vládnutia je cesta do pekla. Naozaj, ak rozdelíte ľudí do skupín a prinútite ich, aby sa navzájom neznášali, môžete ich ovládať všetkých. Naozaj žijú na Slovensku ľudia, ktorým to stačí? Pamätáte si ešte na poslednú vetu vo filme Sviňa? Čo sa to s nami stalo? Nie s nimi, ale s nami? Pýtam sa v deň 4. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prečo sa medzi nami vytráca ich odkaz?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)