Stĺpčeky

Pokojne, neviete to inak? Pokojne opäť zaveďte povinnú, zbernú štátnu karanténu!

Štyria nezodpovední vraj s koronavírusom behali po slovenskej dedine a premiér sa už opäť vyhráža povinnou štátnou karanténou v zberných štátnych táboroch.

OK, nech ju opäť zavedie, bude to asi najlepšie. Nech to pocítia všetci tí, ktorí ju doteraz schvaľovali a bez jediného vedeckého dôkazu tvrdili, že to bol najúčinnejší spôsob ochrany obyvateľstva. Vie niekto priznať napríklad aj to, koľko ľudí s negatívnym testom, s ktorým tam prišli zo zahraničia, sa práve v týchto zariadeniach nakazilo, lebo tam miešali ľudí?

Nech mu opäť tlieskajú všetci, ktorých zamestnáva štát, či sú na dôchodku a tak sa v podstate 90% z nich nemusí báť, že prídu o príjem.


Možno konečne aj niekto dnu krajiny pochopí, ako ľuďom niekto pošliapal ich základné ľudské práva a dôstojnosť. Možno…

Lebo nie, vážení, normálne je cestovať, normálne je pracovať vonku, starať sa o seba zodpovedne a nenatŕčať dlaň DAJ! Normálne je spoznávať, normálne je nenatŕčať, ale zobrať si svoj život do vlastných rúk.

Normálne nie je sedieť doma a nechápať základné pravidla kolobehu života. Normálne je sa vzdelávať, normálne je si rozširovať obzory vedomostí za hranicami a to najlepšie sa snažiť priniesť domov. Normálne je byť tak odvážni a schopní, že nepotrebujete nenormálne natŕčať ruku, aby niekto naše problémy, ktoré sme si spôsobili sami, vyriešil nenormálne za nás na margo normálnych ľudí.


A normálne je, ak niekto nedodržiava spoločenské a zákonom dané pravidlá, tak si s ním normálne vedieť aj v prípade potreby silovými zložkami poradiť a ak treba aj potrestať. V normálnej krajine sú na to zákony a tie napočudovanie máme normálne aj na Slovensku. Toto je normálne. Ale v normálnej krajine…

A nie, nie je normálne stresovať celú krajinu, lebo štyria nezodpovední sa vrátili domov a nedodržiavajú pravidlá. Nie, nie je normálne za to trestať celú spoločnosť, aj keď je poddajná a nenáročná, vystrašená a tak asi aj nevedomá. Nie je totiž normálne za nezodpovedných štyroch trestať milióny. Aj keď vystrašené neustálym zastrašovaním. Za štyroch nezodpovedných potrestať milióny zodpovedných ľudí, ktorí dodržiavajú zákony a pravidlá? To je podľa niekoho naozaj ešte normálne? Normálne sa naozaj taký ešte nájde?

Normálne je, že právny štát má na nenormálnych všetky zákonné páky, aby si s nimi vedel poradiť a nie dookola trestať zodpovednú väčšinu. Ale možno sa mýlim, lebo už normálne po tých jeho vyjadreniach možno nenormálne strácam už normálny zdravý rozum.


Aj keď to tak na prvý pohľad asi nevyzerá, dnes to však už nejako neprežívam. To jeho vyhrážanie sa aj všetkým slušným ľuďom. Naopak, čakám, čo urobí ten, ktorý asi celý národ súdi podľa starého slovenského: „Podľa seba súdim teba!“

Nie, neprežívam to už, ani z ďaleka, len som si spomenula na vyjadrenia českých ekonómov, že rozumný verejný činiteľ nikdy, ani v najťažších časoch, nepovie nič zlé, aby nevyplašil napríklad aj potenciálnych investorov.  Oni totiž tie vyjadrenia veľmi pozorne počúvajú a aj podľa nich sa do budúcnosti rozhodujú…  A Slovensko je na tom veľmi zle, patrí medzi najviac ekonomicky postihnuté tri krajiny EÚ. A už aj slovenskí analytici hľadajú odpoveď prečo, lebo že to už iba otvorenosťou našej ekonomiky určite nebude…

Vy by ste investovali v krajine, kde sa stále niekto dookola vyhrážať, že bude zatvárať ľudí do štátnych zberných táborov a nebudú môcť pracovať?


Opustila som zatiaľ Slovensko, zo strachu pred ním. Stačilo mi na to 48 hodín, radšej budem totiž štekajúci pes za hranicami a platiť všetko, dane aj odvody na Slovensku zahraničným prevodom, ale budem v bezpečí. Pred nenormálnosťou tam, kde to evidentne nevedia zatiaľ robiť inak, ako len zavádzaním „kolektívnej viny“. A vrátim sa, až keď sa nebudem musieť báť, že ma niekto niekde zatvorí len pre to, že štyria, 600 km odo mňa sa nesprávali podľa pravidiel.

A možno by aj nakoniec bolo dobré, keby povinné zberné štátne tábory zaviedli pre všetkých zo zahraničia opäť. Čo vy na to?  Aj pre tých, ktorí tak radi nakupujú za hranicami a boli doteraz pri spoluobčanoch a porušovaní ich práv ticho, prípadne tých, ktorí sa už nevedeli dočkať dovolenky pri mori a boli tiež ticho. Ľahostajní… však sa ich to netýkalo

Lebo však ich sa tábory netýkali, veď o tých štátnych karanténach maximálne tak čítali v bezpečí svojich domov a v kruhu svojich rodín. Možno konečne pochopia, ako nenormálne boli mesiace ľahostajní.

V pokoji, v pokoji nech premiér, ktorý to evidentne inak nevie, nech opäť zavedie povinnú štátnu zbernú karanténu pre všetkých zo zahraničia, aj pre cudzincov, nech opäť nahlas pouvažuje nad blackoutom. Presne na toto „slovenské nenormálno“ som si už totiž za tie mesiace zvykla a už sa aj pripravila. Však čo keď ich bude pár dní po sebe desať?! Tých koroňákov?! Stačilo mi na to iba 48 hodín. A už je dobre.

Už mi v Prahe ani neprekáža dookola odpovedať na zhrozené otázky domácich, preboha, čo to tam s vlastnými ľuďmi predvádza vaša vláda? To im neprekáža? Toto by u nás nikdy neprešlo, nikdy!

Čo už, ako pre SME povedal sociológ Vašečka, keď nám stačí tak málo…

P.S: Ešte pred dvoma týždňami strašil, že po Slovensku chodia tisíce nezachytených „koroňákov“. Stále rozmýšľam kde sú, keďže by podľa elitného špičkového epidemiológia Jána Mikasa mali už ležať polomŕtvi v slovenských nemocniciach… Presne toho, na ktorého sa mesiace odvolával premiér a presne toho, ktorý pre Dalito povedal, že on o ničom vlastne nerozhoduje.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *