Politici netvárte sa, že úspechy našich paralympionikov sú samozrejmosťou

dalito.sk/Slovenský lyžiar Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom v obrovskom slalome mužov v alpskom lyžovaní na XII. zimných paralympijských hrách v Pjongčangu 14. marca 2018. Krako získal v obrovskom slalome zrakovo znevýhodnených mužov striebornú medailu. FOTO TASR/AP
DALITO -

Redakcia Dalito.sk ponúkla svojim respondentom a osobnostiam  priestor, aby vyjadrili svoje myšlienky, pocity a názory na aktuálne témy v stĺpčekoch Dalito. Prinášame vám ďalší z nich, od bývalého novinára, člena IPI (Medzinárodný tlačový inštitút) a mediálneho konzultanta Pavla Múdreho.

PAVOL MÚDRY:

Máme za sebou 10 veľmi, skutočne veľmi úspešných dní. Nepíšem o udalostiach v politike doma, ani občianskych protestoch. Mám na mysli reprezentáciu Slovenska na Paralympijských hrách v ďalekej Kórei.

To, čo dokázali naši zdravotne znevýhodnení športovci svojimi výkonmi, medailovými úspechmi a prekonávaním samých seba, nám v zahraničí urobilo lepšie meno ako všetky aktivity a snahy politikov.

Niektoré veci a udalosti sa nedajú opísať, treba ich zažiť. Bol som pár dní s našimi paralympionikmi v Pjongčangu a som nabitý zážitkami a pozitívnou energiou.  Iste, často sa hovorí, že na vrcholnej športovej udalosti je dôležité už to, že sa môžete zúčastniť. Nie, ozajstným športovcom je to málo.

Naši paralympionici to zobrali od podlahy: získali 11 medailí, z toho 6 zlatých a vzbudili veľkú pozornosť ostatných 49 výprav z celého sveta, ale i množstva novinárov zo svetových médií.

Za týmito úspechmi je mnoho driny, premáhania a prekonávania prekážok. Ale o tom naši parašportovci nehovoria, oni sa tešia z možnosti športovať, súťažiť a víťaziť. A to napriek podmienkam, nie vďaka podmienkam, ktoré im vytvára náš štát.

V slovenskom športe je aký-taký systém starostlivosti o vrcholový šport a vrcholových športovcov, máme strediská športovej reprezentácie. V tých ale miesta pre zdravotne znevýhodnených športovcov nie sú. A reprezentujú Slovensko inak, slabšie, menej ako zdraví športovci? A to je len zlomok toho, čo by štát pre týchto vrcholových športovcov mohol urobiť – zaradiť ich do existujúcich stredísk, aby mali zabezpečené základné životne a športové podmienky.

Z úst úspešných paralympionikov, po ich výborných výkonov, často počuť, že teraz prídu domov a idú si hľadať zamestnanie, aby mali z čoho žiť a prípadne uživiť rodinu. Športovať chcú naďalej, ale len popri zamestnaní, inak sa nedá.

Slovenský paralympijský výbor robí pre svojich športovcov čo môže a na čo mu stačia prostriedky zo štátneho rozpočtu a najmä od sponzorov, ktorí majú pre paralympionikov viac pochopenia ako štát, ktorý tak úspešne reprezentujú.

Tak ako v súčasnej politike, ktorá vyhnala ľudí na námestia, aj v sfére športu a najmä športu hendikepovaných, je nutná zmena myslenia. Ak by náhodou zodpovední politici a štátni úradníci nevedeli ako na to na celoštátne či regionálnej úrovni, mám pre nich radu: choďte na skusy a poučte sa zo systémom podpory parašportovcov napríklad v Nemecku, Veľkej Británii či inde.

A najmä SKÚSTE TO! Netvárte sa, že úspechy slovenských paralympionikov sú samozrejmosťou a sú aj vašimi úspechmi a vašou zásluhou. Oni sú úspešní, lebo chcú a vedia prekonávať prekážky, aké si my „zdraví“ ani nevieme predstaviť. A to napriek slabému záujmu a podpore štátu, ktorý výborne reprezentujú.

Pre mňa sú a zostanú hendikepovani športovci vzorom a inšpiráciou. ĎAKUJEM.