Ponaučenie: Ak v lekárni majú lieky, okamžite ich vyberajte

Dalito.sk/foto: FNsP F. D. Roosevelta v BB

Toto nie je komentár o tom, či na doplatky za lieky na recept máte alebo nie. Je to praktická ukážka toho, ako sa vyhnúť veľkým problémom. Je to moje vlastné doživotné ponaučenie. Lebo svet sa veľmi zmenil a nič už nefunguje ako predtým.

Vo februári mi lekárka vystavila opakujúci sa recept na liek, ktorý musím bez prestávky užívať najmenej tri roky. To znamená, že keď bez prestávky, tak bez prestávky. Každý deň počas troch rokov. Čo bude ďalej uvidíme potom.

Veľká chyba

Keď som si vo februári vyberala prvý recept na tri balenia, v lekárni mali len dve. Ponúkli mi, že tretie privezú z inej pobočky. „Nechajte tak, pokojne si ho vyberiem potom, keď mi dôjdu prvé balenia,“ poďakovala som za snahu mi pomôcť a spokojne vycupitala z lekárne ako roky predtým. Časom mi lieky dochádzali a tak som sa tam zastavila opäť.

„Výrobca má výpadok asi pre pandémiu, ale ďalšie balenie vám vieme doviesť z inej časti krajiny,“ povedal mi sympatický magister. Spozornela som, ale závažnosť situácie som podceňovala ďalej. Nikdy v živote sa mi totiž nestalo, že by som nedokázala zohnať životne dôležitý liek. Vždy to bola pre mňa samozrejmosť. Prísť do lekárne, ukázať recept a v horšom prípade si pre lieky prísť na druhý deň.

Nemáte niekoho vo firme?

Lekárnik mi ďalšie dve balenia ešte zohnal a potom už nič… Výrobný výpadok lieku od februára bol taký obrovský, že ste ho nikde nezohnali nielen na Slovensku, ale ani u susedov. Najprv pandémia, potom že ceny papieru a potom už neviem čo. Posledné balenie mi dochádzalo v týchto dňoch. Dávky som nejak prirodzene stenčovala a stenčovala, až som z toho začala mať zlý pocit. Liečim sa ešte vôbec? Alebo sa na liečbu už iba hrám? Takmer päťmesačný výpadok francúzskej farma firmy mi začal robiť nočné mory. „Existuje náhrada, ale vo vašom prípade nie je až taká vhodná,“ dumala lekárka, čo urobíme, ak sa výpadok bude predlžovať. „Nemáte niekoho v tej firme,“ spýtala sa ma. Mám, ale to už aj na lieky potrebujem známosti?

ŠUKL pred pár dňami oznámil, že distribútori môžu zadávať opäť objednávky. Výrobný proces vraj opäť odštartoval, liek však stále zoženiem iba s enormným nasadením. Keď mi lekáreň oznámila, že na druhej strane krajiny našli dve balenia okamžite som naštartovala auto. Lekáreň mi nemohla lieky doručovať drahým autodopravcom donekonečna. Dve nové balenia mám už našťastie doma.   

Bez garancie

Na čas som teda zachránená. Dnes však už viem, že to už nikdy nenechám na poslednú chvíľu. Tie časy sú už evidentne dávno fuč. V strede augusta som si teda do diára napísala: Nezabudnúť objednať lieky!

Nikto totiž ešte nevie, čo nás čaká na jeseň a dnes už ani nikto nič negarantuje ani v lekárňach. To znamená, berte okamžite, ako ponúkajú. Inak sa vám veľmi rýchlo môže stať, že ostanete bez liekov. Lebo svet sa fakt zásadne zmenil. Vlastne sa zbláznil a dnes už nikto nič negarantuje. Ani to, že v lekárni bežne nájdete svoje životne dôležité lieky.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)