Poriadny zásah bičom

Dalito.sk/Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO)/foto: ÚV SR
DALITO -

Autor: Ľubomír Lintner

Keby nešlo o pandemické opatrenia, tak by sa na tom dalo zasmiať. Čím iným ako úsmevom sa dá zareagovať na to, že po rozhodnutí zablokovať malé hraničné priechody, sa po dvoch dňoch rozhodla polícia uvedené priechody uvoľniť. A pre ten smiech je úplne jedno, kto vysypal vlečku štrku na cestu na slovensko-maďarskom priechode Buzica – Szemere, či na iných položil betónové zátarasy.

Minister vnútra R. Mikulec na sociálnej sieti poznamenal, že policajti zátarasy nestavajú. Tá výhovorka je totiž úbohá, keď o opatrení rozhodla vláda a ministerstvo vnútra požiadalo o realizáciu správcu komunikácie.

Opatrenia – také slotovské

Vyznačovanie osobitných pruhov pre zaočkovaných, sťaženie prístupu k testom radikálnym znížením počtu odberových miest a spoplatnením, sypanie vlečiek štrku a betónové zátarasy na malých hraničných priechodoch, dostať pendlerov do pozície občanov druhej kategórie, hoci sú od svojho pracoviska vzdialení častokrát menej ako ľudia bývajúci v obciach a mestách v okolí Bratislavy, naozaj nie sú prvky pre zlepšenie vakcinačnej stratégie a zvýšenie zaočkovanosti. Takými by boli mobilné tímy v okresoch, ktoré by chodili po obciach, a očkovanie bez predchádzajúcej registrácie. Čiže nie človek komplikovane k vakcíne, ale vakcína čo najjednoduchšie k človeku. Opatrenia, ktoré vznikli na ministerstve u V. Lengvarského, sú také typické slovenské, dokonca by som konštatoval, že slotovské. Metóda cukru a biča na uzatvorenom dvore.

Nikam sa to neposunulo

Podľa hlavného lekára Bratislavského samosprávneho kraja T. Szalaya, ktorý sa denno-denne pohybuje v bratislavskom vakcinačnom centre v areáli futbalového štadióna, chýba „guru vakcinácie, ktorý by zabezpečil, že očkovanie bude, a má pod sebou projektový tím, kde sa účastníci pravidelne stretávajú a diskutujú“. „Nemám komu povedať, čo by sme mohli robiť inak, diskutovať s ľuďmi, aké návrhy na zlepšenie máme. Je júl a ani raz sme sa ešte nestretli. Mali sme týždňové sedenia s úradníkmi na ministerstve, ktorí sú na nižších pozíciách, ktorí nám len oznamovali rozhodnutia vyšších miest. Povedali sme im spätnú väzbu, ale nikam sa to neposunulo,“ konštatoval T. Szalay v rozhovore pre Denník N.

Komplikované prihlasovanie

Matematik R. Kollár, ktorý svoje analýzy predkladá v podstate od začiatku pandémie vidí príčinu zaostávania Slovenska v očkovaní „najmä vinou toho, že sme nemali dosť objednaných vakcín“. „Naším najväčším problémom je, že sme vakcíny nedostali priamo k ľuďom tak, aby si mohli vybrať, kedy a kde budú vakcinovaní. Mysleli sme si, že sme už saturovali dopyt, ale keď sa v bratislavskom očkovacom centre otvorila možnosť zavakcinovať sa, objavilo sa obrovské množstvo ľudí, ktorí prišli a na vakcínu stáli v radoch. V iných krajinách bol taký prístup štandard. Toto sme zanedbali a robili sme komplikované prihlasovanie,“ povedal R. Kollár pre Denník N.

Negatívna atmosféra voči nezaočkovaným

Napriek jasným chybám v očkovacej stratégii a chýbajúcemu tlaku verejnosti na jej zlepšenie, sa na Slovensku postupne vytvorila negatívna atmosféra voči nezaočkovaným. Akoby oni boli hlavnou príčinou súčasného stavu v počte očkovaných. Hraničí to až s hystériou. Takú atmosféru neregistrujem v žiadnej inej krajine Európskej únie. Ak je zaočkovaných aspoň prvou dávkou cca 2 milióny 100 tisíc, tak zostáva ešte cca 2 milióny 300 tisíc ľudí nad 18 rokov, ktorí zaočkovaní nie sú. To nemôžu byť všetko ľudia odmietajúci očkovanie z dôvodu, že v tom vidia genetický zásah.

Očkovanie cez prekážky k ľuďom

Pri najnovších opatreniach sa vôbec neberú do úvahy jednodňové (pár hodinové) cesty do susedných krajín!!! Ak Covid pas dáva na jednu úroveň očkovanie, negatívny test a prekonanie choroby a do susednej krajiny môže každý vycestovať, tak po niekoľkých hodinách v susednej krajine pri ceste domov už Covid pas neplatí a človek má ísť do karantény? Akú to má logiku??? Pendlerov som už spomínal a nedivím sa ich protestom na hraniciach. A čo využívanie služieb? Doteraz do kaderníctva mohla ísť zákazníčka s negatívnym testom, teraz sa jej úprava vlasov predraží ešte aj o sumu za testovanie. A čo ďalšie služby? Nové opatrenia sú nonsens na kvadrát. Namiesto toho, aby sa systém očkovania hneď od začiatku nastavil tak, aby sme vakcíny čo najviac priblížili k ľuďom, tak sa zvolil systém očkovanie cez prekážky k ľuďom. A na konci reťazca ma byť podľa slovenského modelu vinný nezaočkovaný??? Nonsens. Okrem Slovenska som nezaregistroval tento prístup v žiadnej inej krajine Európskej únie.

Chytanie vírusu sieťou na ryby

A môže minister zdravotníctva V. Lengvarský donekonečna opakovať, že dôvodom opatrení je zabrániť „dovozu“ Delta variantu na Slovensko, tak zo spôsobu zavedenia opatrení a ich charakteru v celej šírke, je viac ako jasné, že je to iba trestanie nezaočkovaných. Je to evidentné aj z toho, že v rovnakom čase vedenie rezortu neponúklo žiadny ďalší variant, ktorý by zlepšil prístup ľudí k očkovaniu. A navyše najnovšie dáta z Izraela jasne ukazujú, že aj zaočkovaní sú prenášačmi nového variantu vírusu. Tam každý príchodzí (aj očkovaný!!!) absolvuje hneď PCR test a čaká na jeho výsledok v 24-hodinovej karanténe. Áno, platí, že očkovaný človek má priebeh Covidu slabší a neočkovaný je vystavený vyššiemu nebezpečenstvu, ale opatrenia na hraniciach, o ktorých rozhodla naša vláda nezabránia prenosu Delta variantu na Slovensko. Pripomína mi to chytanie vírusu sieťou na ryby.

Z testovania akýsi nadštandard

Ak je v Covid pase negatívny test vnímaný pre slobodný pohyb rovnako ako očkovanie a prekonanie choroby, tak prečo sa z testovania robí akýsi nadštandard? A skomplikovať neočkovaným situáciu nie je žiadna pozitívna zmena očkovacej stratégie, očakával by som skôr rozšírenie mobilných tímov do obcí alebo očkovanie bez predchádzajúcej registrácie, ako to urobili v Bratislave. Boris Kollár a jeho rodina nie je politicky moja šálka kávy, ale som rád, že aspoň jeden člen vládnej koalície si v tom ošiali uvedomil, že trestať v tejto chvíli, po doterajšom spôsobe manažmentu očkovania tých nezaočkovaných, je zlá cesta k aspoň nejakému priblíženiu jednoty v spoločnosti.

Testy už nikdy zadarmo

Ak sú testy medzi dohodnutými podmienkami pre voľný pohyb a vstup na podujatia a služieb, tak by som postoj, aby ľudia mali naďalej možnosť získať test jednoducho a zadarmo, očakával skôr v SaS a v strane Za ľudí. Navyše, slová ministra V. Lengvarského, že “antigénové testy už nebudú nikdy zadarmo”, popri tých doteraz minutých viac ako 150 miliónov eur za Ag testy, pôsobí už naozaj ako arogancia moci. Alebo, keď sa vrátime k tomu slotovskému, je to poriadny zásah bičom. Pripomínam, že v Čechách majú ľudia štyri Ag a dva PCR testy mesačne ZADARMO.

Riešenia pre zvýšenie očkovanosti

U našich západných susedov je však celkovo úplne iný charakter odbornej a verejnej debaty o víruse Sars-CoV-2, jeho mutáciách a Covide 19. Popri zdôrazňovaní faktu, že variant Delta je sedem, osem krát infekčnejší, sa zároveň nezamlčuje, že ide o variant, ktorý má podľa štúdií z Veľkej Británie dvadsaťkrát nižšiu smrtnosť a dva a pol krát menší dôsledok v počte hospitalizovaných. V Čechách sa neustále zdôrazňuje dodržanie dobrovoľnosti očkovania a hľadajú sa riešenia pre zvýšenie zaočkovanosti. „Myslím si, že bude pribúdať pozitívne testovaných, verím, že nebude dramaticky pribúdať hospitalizovaných a počet mŕtvych. Takže sa to bude správať ako iná sezónna respiračná záležitosť. … Dôležité je uľahčenie prístupu k očkovaniu,“ povedal J. Špičák, podpredseda zdravotníckeho výboru českého parlamentu za vládnu stranu ANO v relácii Komentáre na ČT24 v stredu 30. júna.

Katastrofická perspektíva verzus ako žiť s Covidom

Pokiaľ na Slovensku sa zdôrazňuje katastrofická perspektíva tretej vlny, tak v Čechách už hovoria o tom, ako žiť s Covidom a jeho mutáciami. „Teraz je dôležité nájsť správny balanc medzi tým, aké ešte náklady sociálne, spoločenské a obmedzovanie slobody budeme venovať tomu, aby sme sa dostali akoby na nula pozitívnych, či je to ešte efektívne voči životu tej spoločnosti,“ konštatoval M. Kuba, hejtman juhočeského kraja, predseda Asociácie krajov ČR v Komentároch na ČT24 vo štvrtok, 1. júla Keby tie slová z Čiech odzneli na Slovensku, tak by sa to považovalo za pandemické rúhačstvo a dotyční ľudia by sa ocitli v jednom argumentačnom balíku s opozičnými lídrami. A boli by označení za dezolátov. Neskutočná atmosféra!!!

Telefonáty od ministrov

Ako ukazuje dianie na Slovensku, za ochranu verejného zdravia sa dá legislatívne skryť všetko. V susedných Čechách aspoň ešte súdy rozhodujú v zmysle ochrany ľudských práv. Európska únia už vlastne neexistuje, lebo sa nedodržujú ani dohodnuté pravidlá pre schengenský priestor v období pandémie. Podľa publicistu P. Stacha, experta na európske právo, hraničné kontroly, ktoré zaviedla slovenská vláda od 5. júla, sa ani na druhý deň po ich spustení nedali nájsť v zozname dočasných obmedzení, ktorý zverejňuje Európska komisia na základe informácie od členských štátov. Okamžite to vyvolalo telefonáty ministrov vnútra a zahraničných vecí zo susedných krajín.

Nedostatok dôvery medzi štátmi

„Na jednej strane je potvrdením nedostatočných kompetencií inštitúcií Európskej únie efektívne chrániť schengenský priestor, ktorý umožňuje voľný pohyb občanov EÚ. Prezrádza však najmä nedostatok dôvery medzi členskými štátmi, ktorý je reakciou na rozdielne protiepidemické opatrenia ich vlád vrátane veľkých rozdielov v rýchlosti očkovania, napísal P. Stach v denníku SME. Verím, že sa ešte dožijem obdobia, keď sa množenie variantov vírusu obmedzí a ukáže sa, ktoré krajiny obstáli ekonomicky, ale mňa najmä zaujíma, ako sa zmení systém výkonu moci v krajinách V4, ale aj v Rakúsku, Nemecku, či Francúzsku. Lebo zatiaľ vírus bude mutovať… ajajaj, ešte dlho.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)