Stĺpčeky

Pozerám správy, je mi smutno a rozmýšľam, kde to som…

“Ľúbime vedu“, „Veda chce žiť“  – transparenty vedcov zo SAV na protestných  zhromaždeniach signalizujú, že slovenská veda živorí a politika sa dostala aj za múry výskumných vedeckých ústavov.  Mladí doktorandi so znechutením vravia do kamery, že asi sa zbalia a odídu preč zo Slovenska. Pozerám správy a rozmýšľam, kde to som.

Práve som sa vrátila zo zahraničia. Z krajiny, kde veda nechradne a neživorí, ale naopak, vedecké tímy dostávajú milióny na svoj výskum. Túto informáciu som si vypočula priamo vo veľkej londýnskej kongresovej hale, kde odovzdávali diplomy absolventom jednej z fakúlt.

Bola medzi nimi aj moja dcéra so svojimi spolužiakmi z piatich kontinentov. Pre mňa ako hrdú matku to bol veľký zážitok. S ďalšími hrdými rodičmi, ktorí prišli na promóciu doslova z celého sveta, sme si vypočuli aj príhovor dekana.


Na úvod nezabudol pripomenúť, že ich fakulta je v rebríčku najlepších svetových fakúlt vo svojom odbore druhá, hneď za Harvardom a je len otázkou času, kedy sa dostane na čelo. Zdôraznil, že je to najmä vďaka rozbehnutému výskumu stareckej demencie a senility, na ktorý dostávajú milióny libier.

V tíme sú nositelia Nobelovej ceny a samozrejme okrem vedeckej práce odovzdávajú svoje vedomosti študentom. Jeden z nich bol aj ročníkový učiteľ mojej dcéry. Patril k jej obľúbencom, nazývala ho „nobelový ded“, zbožňovala jeho humor a to, že vedel jednoduchým jazykom vysvetliť veľmi zložité vedecké témy.

Spomenula som si, ako nám dcéra v prvom ročníku hrdo poslala fotografiu svojej vizitky s nápisom „research assistant“. Zapojenie do výskumu tam bolo takmer povinné a študenti sa predbiehali, aby čo najskôr robili pomocných vedeckých asistentov.

Bola som tiež zvedavá, koľko absolventov sa vráti naspäť domov. Väčšina bola z ázijských krajín, napríklad na tých zo Singapúru či Hongkongu čakali lukratívne miesta, najmä vo vládnom sektore.

Keď som sa pýtala dcéry, či príde naspäť domov, veď už má diplom z dobrej školy a zamestnanie si nájde, určite aj vo výskume, len sa zasmiala a mávla rukou.

Pozerám správy, rozhorčené komentáre mladých doktorandov a je mi smutno. Šikovní mladí ľudia a chcú odísť. Ďalší mladí sa zase nechcú vrátiť..


Máme na Slovensku zatiaľ aj špičkových vedcov, ktorí sa presadili v tvrdej svetovej konkurencii, napriek tomu sa vrátili domov na Slovensko a chcú pokračovať vo výskume, na ktorý treba financie a stabilné vedecké prostredie.

Napríklad vedec Michal Novák, ktorý je priekopníkom v riešení problematiky Alzheimerovej choroby. Mnohí tvrdia, že môže získať Nobelovu cenu. Tento uznávaný neurológ z Neuroimunologického ústavu SAV sa do protestu zapojil tiež. Pridali sa k nemu aj ďalší významní vedci.

Pozerám správy, je mi smutno a rozmýšľam, kde to som…

Môže vás zaujať:

Chýbalo jej najmodernejšie vybavenie i spolupráca s osobnosťami. A tak sa zbalilaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *