Pozitívna covid správa od kardiológa

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk

Keď sa ma kamarátka Katka spýtala, ako to vidím najbližšie týždne, lebo že vždy čo som zatiaľ povedala či napísala sa nakoniec aj stalo, odpísala mi: „Lucka nehovor, ty čo dáš sa plní, daj niečo čo ma nakopne, prosím.“ A mala pravdu. Už naozaj stačilo a začiatok jari skutočne môžem odštartovať pozitívnou správou.  

Takže som sa nový mesiac rozhodla privítať pozitívne, presne podľa odporúčaní profesora Petra Dohertyho, ktorý je austrálsky imunológ, ktorý (najprestížnejšiu vedeckú cenu) Nobelovu cenu získal za to, že popísal ako funguje imunitný systém človeka.

Práve on upozornil, že ak nie je hlava v poriadku, nemôže byť ani telo. Počas epidémie v minulom roku vo vysielaní ČT povedal, že musíme byť čo najviac v pohode, pretože psychika extrémne ovplyvňuje náš fyzický stav. “Hlava riadi telo a pokiaľ nebude v poriadku hlava, nemôže byť v poriadku zvyšok tela,” povedal ocenený imunológ.

A čo ma za posledných 24 hodín potešilo najviac okrem novej vakcíny? Vyjadrenie profesora Petra Neužila, primára kardiologického oddelenia Nemocnice Na Homolce, ktorá nežije len covidom, ale aj neprerušeným kardio výskumom aj za účasti amerických a izraelských expertov.

„Som veľký optimista, že všetko prekonáme. Rovnako ako pri španielskej chrípke, ktorá sa vytrácala asi tri roky. Dovtedy nerezignujem na vedu a vývoj. Človek musí ostať optimistom a musí ním nakaziť aj ostatných. A kde ten optimizmus beriem? Sám v sebe. A ako to robím? Narodil som sa s ním,“ zasmial sa dnes už zaočkovaný lekár, ktorý priznal, že mu k optimizmu pomohla aj vakcína, keďže žiadna seriózna štúdia po očkovaní nedokázala smrť zaočkovaného, aj keď opäť ochorel.  Vírus ostal len pri nádche, kašli či dokonca strate čuchu, ale nikto zo zaočkovaných už v nemocnici nebojoval o život.

Najviac ma potešilo jeho priznanie, že takzvaný „suchý február“ bez alkoholu mu veľa nehovorí. V diskusnej relácii Interview ČT pripomenul vedeckú doktrínu podloženú na medicínskych faktoch, že všeobecne pitie malých dávok alkoholu zdraviu prospieva.

„Nielen červeného vína, pri ktorom možno viac fungujú jeho flavonoidy. Ale aj tak nedokázali, že sú pri červenom víne to najhlavnejšie. Som však presvedčený, že nízka dávka alkoholu má paradoxne prospešný efekt, tak aj by som pritom ostal,“ pousmial sa profesor kardiológie. Podotkol, že otázkou je, čo znamená nízka dávka a nesmieme tiež zabúdať, že žena má menšiu toleranciu alkoholu, lebo má menej enzýmu, ktorý odbúrava alkohol. „Takže, bohužiaľ, si muž  môže dovoliť o dve dávky viac ako žena. Ale osobne by som povedal,  že je to dobrá vec. Naozaj aj dnes musím zopakovať, že na jednom poháriku večer, nevidím ako kardiológ nič zlé. A nie som jediný. Ono to totiž pôsobí aj na tie endorfíny a na pohodu, ktorú dnes potrebujeme,“ povedal Peter Neužil, primár kardiologického oddelenia Nemocnice Na Homolce.

No vidíte, a že sa v tom množstve negatívnych informácii o koronavíruse nedajú nájsť aj pozitívne. Ide to, pokiaľ vám ešte nikto pre covid nezomrel a dokážete ešte hľadať tie, ktoré vás naozaj vedia aj nakopnúť, pozitívne naladiť alebo jednoducho aspoň rozosmiať.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)