Spektrum

Pozor na lyžiarske svahy v nedeľu, aj zákony

Slnko sa nádherne opieralo do rakúskeho ľadovca. Keď vystúpili z vleku, manžel žartovne poznamenal, že je to posledná jazda, nech sa nedochrámu. Lucia mu pripomenula, že toto sa na záver lyžovačky nemá hovoriť a s úsmevom sa pustila dole ľadovcom, takmer somárskou lúkou…

Bol to nevinný pád. Len taký maličký, pri ktorom jej nevypla lyža. Puknutie v kolene bolo však počuť na celú zjazdovku.

„Na tú bolesť doživotne nezabudnem. Zostala som v šoku, z ktorého som sa spamätávala celú cestu domov. Bol to môj prvý úraz v zahraničí a tak sme v panike utekali domov. Zo strachu pred vysokým účtom v rakúskej nemocnici sme ani nezavolali záchrannú službu, napriek tomu, že som mala riadne cestovné aj úrazové poistenie do zahraničia. Dnes už viem, že som sa mohla previesť záchranárskym vrtuľníkom úplne bez problémov,“ spomína Lucia na jednu z najväčších chýb v jej živote, keď sa bála využiť cestovné poistenie do zahraničia, ktoré mala riadne zaplatené a celú tortúru s úrazom kolena mohla bez problémov vyriešiť v Rakúsku.


Na Slovensku jej totiž lekár zle a mimoriadne neskoro diagnostikoval úraz, vďaka čomu sa musela podrobiť dvom operáciám. Z pracovného pomeru ju to vyradilo na dlhé mesiace.

Manželka Bohuša bola rozumnejšia. Po páde jej manžela na svahu, ktorý stratil na chvíľu vedomie a na pár dní aj pamäť, vyriešili všetko absolútne bez problémov rovno v Rakúsku.

„Na základe cestovnej aj úrazovej poistky fungovali ako hodinky. Vrtuľník, pohotovosť aj krátka hospitalizácia. Ak ste poistení, nemáte sa čoho obávať a výška účtu vás nemusí zaujímať. Našťastie všetko dobre dopadlo, aj keď manžel sa po výpadku pamäte ešte niekoľko dní  čudoval, aké máme doma dobré auto a koľko má detí,“ smeje sa už jeho manželka, ktorá v Rakúsku prežila ťažké chvíle, ale vďaka cestovnému poisteniu a rakúskym lekárom dopadlo všetko dobre.


Pozor na svahy najmä v nedeľu

Mnohí Slováci aj Česi už cestujú do overenej destinácie, veľa lyžiarov si však každý rok vyberá nové miesto. Okrem zábavy a relaxu so sebou lyžovanie nanešťastie často prináša aj zranenie. Tak ako každú sezónu, bohužiaľ aj túto, poisťovne očakávajú stovky hlásení o škodových udalostiach, ktoré budú súvisieť práve s lyžovačkami.

Pokiaľ ide o najčastejšie úrazy na lyžiarskych svahoch, takmer polovica je práve v súvislosti s poškodením kolien. Ďalšími sú ramená, ruky, hlavy a členky.


Podľa údajov Union poisťovne sa smola na päty lepí našim lyžiarom najmä v Rakúsku. V predchádzajúcej lyžiarskej sezóne sa tu stalo až 42% všetkých úrazov.

„Dokazuje to aj nehoda jedného nášho klienta, ktorý si práve na rakúskom svahu zlomil nohu. Transport vrtuľníkom a nemocničné ošetrenie by ho vyšli až na viac ako 5000 eur. Vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu všetky náklady zaplatila Union poisťovňa,“ uviedol Maroš Pánik z Union poisťovne.

Ďalšími rizikovými krajinami z pohľadu úrazov na zjazdovkách sú Francúzsko a Taliansko. V každej z nich sa stalo v tejto poisťovni zhodne po 19% všetkých lyžiarskych úrazov. Najčiernejším dňom na zjazdovkách je nedeľa reprezentovaná 17%-ami. Nasledujú pondelky, stredy a soboty pripadá 16%.


Taliansko, Mottolino/foto: Miroslav Tomáš

Krízovým obdobím na svahom sú práve vianočné zahraničné dovolenky.

Na cestu by ste sa mali vydať až potom, ako si správne nastavíte cestovné poistenie (CP) s  liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách. Klienti nemusia za záchranné práce platiť miestnym záchranným zložkám, úhradu rieši priamo asistenčná služba poisťovne UNIQA. Poistený má nárok na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia priamo z miesta vzniku udalosti.

„ Minulý rok sme riešili  transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu v zahraničí pre ťažkosti s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške,“ hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

Dôležité je aj poistenie zodpovednosti za škodu. V takom prípade budete mať krytú aj prípadnú škodu zo zrážky s iným lyžiarom, ktorá je na zasnežených kopcoch bohužiaľ bežná.

„Ak totiž na svahu zraníte inú osobu a tá bude žiadať odškodné, suma sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko desiatok tisíc EUR,“ upozorňuje Silvia Vlasková z UNIQA poisťovne.

Bez cestovného poistenia to radšej neriskujte, pretože európsky preukaz zdravotného poistenia vám nemusí stačiť. Neplatí totiž v súkromných zariadeniach, umožní ošetrenie len v zariadeniach financovaných z verejných zdrojov. Aj v nich si však musíte v prípade ošetrenia zaplatiť príslušnú spoluúčasť. Cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj zimné športy, si preto rozhodne pred zimnou dovolenkou zaobstarajte. Je lepšie investovať pred lyžovačkou pár eur ako platiť napríklad za ošetrenie zlomeniny stovky až tisíce eur.

„Od roku 1992 sme uzavreli už viac ako 5 miliónov zmlúv pre cestovné poistenie a zaevidovali sme približne 200 tisíc poistných udalostí,“ uviedol Michal Špaňár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Union poisťovne.

Nehôd na lyžiach pribúda aj doma

Počet úrazov na slovenských zjazdovkách sa za posledné roky nevyvíja pozitívne. Podľa štatistík úrazovosti Horskej záchrannej služby nehôd na lyžiach stále pribúda. Kým pred dvomi rokmi zaevidovali 1620 úrazov na lyžiach, o rok neskôr to bolo o takmer 300 viac a v uplynulej sezóne to bolo až 2035 nehôd.

„Počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie pravidiel uvedených v Bielom kódexe a používanie zdravého rozumu. Najväčší deficit bezpečnosti je v rýchlej a bezohľadnej jazde lyžiarov. Už tradične sú v najväčšom počte zastúpené úrazy horných a dolných končatín, či už ide o zlomeniny alebo vykĺbenia. Pribúdajú však aj ťažké úrazy,“ povedal Jozef Richnavský z Horskej záchrannej služby. Je rád, že nosenie lyžiarskej prilby sa udomácňuje už aj na slovenských zjazdovkách.

Pokiaľ sa chystáte na lyžovačku na Slovensku, stačí Vám riadne zdravotné poistenie, ktoré kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na  zjazdovke. Pokiaľ chcete mať kryté aj následky úrazu, môžete si uzatvoriť úrazové poistenie, ktoré ponúka krytia aj pre športové aktivity.

Skialpinisti a vyznávači iných adrenalínových športov, ktorí vyhľadávajú náročnejší terén, by si však mali určite uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré pokrýva náklady na zásah horskej služby vrátane prepravy vrtuľníkom. Ak sa na horách dostanete do problémov, za zásah sa platí priemerne okolo 350 EUR, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie a nasadenie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc EUR.

„ Aj zdanlivo nenáročná túra sa môže skončiť záchrannou akciou, stačí, ak zablúdite, uviaznete v ťažkom teréne alebo sa zraníte,“ pripomína riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková.

ilustračné foto: zdroj: Štefan Kuča

Aj poistenie mimo upravených tratí

Poistenie zásahov horskej služby (HS) kryje náklady na záchrannú akciu HS a týka sa len dospelých osôb. Dá sa dojednať buď pre bežné nenáročné zimné športy a aktivity (ako je  lyžovanie na vyznačených lyžiarskych tratiach, snowboarding, bežkovanie, sánkovanie) alebo pre náročnejšie zimné športy mimo upravených tratí (ako napr. freeride, skialpinizmus).

„Platí teda, že ak sa na lyžiarskom svahu stane úraz a je potrebný zásah horskej služby alebo prevoz vrtuľníkom, ak lyžiar nie je poistený, náklady na zásah si bude musieť hradiť sám,“ hovorí Silvia Vlasková z UNIQA poisťovne.

V cestovnom poistení sú v rámci poistených liečebných nákladov kryté aj bežné zimné športy, nesmie však ísť o adrenalínové a rizikové aktivity. Všetky takéto športy je potrebné si pripoistiť, rovnako tak športy vykonávané súťažne či v rámci tréningov alebo sústredení v zahraničí. Rovnako je potrebné pripoistiť  si športy, ktoré budete vykonávať v rámci organizovaného podujatia, prípravy na súťaž, sústredenie, ako aj športy vykonávané súťažne. Sú však adrenalínové aktivity, ktoré sa v rámci cestovného poistenia poistiť nedajú a sú vo výlukách z poistenia. Ide o horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus či alpinistiku.

Krádež alebo zničenie drahej lyžiarskej výbavy

Ak máte v rámci cestovného poistenia pripoistenú aj batožinu, do limitu plnenia máte kryté  napr. ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne napr. pred bufetom na svahu nie sú v z UNIQA poisťovni poistením kryté.

Takisto neodporúčame lyžiarom, aby si nechávali lyže v strešnom boxe vozidla, ak sú už ubytovaní napr. v hoteli. V takom prípade nevznikne nárok na plnenie, nakoľko bol klient už ubytovaný  a napriek tomu ponechal veci v aute. Samozrejme, ak Vám ukradnú lyže z uzamknutého strešného boxu auta počas cesty na lyžovačku zo stráženého parkoviska, škodu Vám poisťovňa preplatí. V rámci cestovného poistenia v pripoistení batožiny je kryté aj poškodenie lyžiarskej výstroje následkom napr. vlámania, opäť však musí byť jasné, že lyže boli uložené v uzamknutom priestore a pri vlámaní došlo k prekonaniu prekážky.

Deti bez helmy na svah nepúšťajte

Novela zákona o horskej službe už dva roky nariaďuje povinnosť pre deti do pätnásť rokov nosiť na svahoch lyžiarske helmy. Aj keď za jazdu dieťaťa bez helmy nehrozí žiadna finančná sankcia, poisťovňa pripomína, aby rodičia nariadenie rešpektovali a deti bez helmy na svah nepúšťali. Podľa štatistík sú totiž najohrozenejšou skupinou pri úrazoch hlavy práve deti do 6 rokov. Odborné analýzy Občianskeho združenia Chráňme naše deti dokazujú, že ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60% prípadoch.

Podľa riaditeľky oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvie Vlaskovej poisťovňa poskytne plnenie v plnom rozsahu aj v prípade, ak by dieťa helmu na svahu nemalo a utrpelo by úraz.

„Aj v prípade, že by poistené dieťa dokázateľne jazdilo bez helmy a utrpelo by úraz hlavy, na poistné plnenie to vplyv mať nebude. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby rodičia deti bez helmy na svah nepúšťali. Stanoviská lekárov totiž jasne hovoria, že ochranná helma dokáže zabrániť úrazom hlavy či vážnejšiemu otrasu mozgu,“ hovorí S.Vlasková.

Pozor na alkohol!

December je bezpochyby mesiacom s najväčším množstvom príležitosti „na pohárik“. Vianočné večierky, predvianočné posedenia s kolegami, vianočné trhy, zimné lyžovačky či oslava nového roka sa často nezaobídu bez pohára vína, vareného punču či sektu.

Alkohol v krvi je však hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť. Ak si pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa škodu z vášho povinného zmluvného poistenia poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať, resp. regresovať späť.

„V roku 2017 sme v rámci PZP vymáhali čiastočnú alebo úplnú náhradu škody až v 981 prípadoch. Každý desiaty prípad z dôvodu prítomnosti alkoholu v krvi,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Priemerná výška regresu za alkohol v krvi bola 4200 eur, tá najvyššia presiahla 54-tisíc eur.

Rakúsko/foto: Dalito.sk

Strážte si promile

Rovnako, ak po konzumácii alkoholu utrpíte úraz a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne.

„V oboch prípadoch sa skúma, či bol požitý alkohol priamou príčinou úrazu. Ak napríklad autobusom cestujete z vianočných trhov, kde ste si dali niekoľko pohárov vína a autobus mal haváriu, pri ktorej utrpíte zranenie, alkohol nie je priamou príčinou úrazu a škodu vám poisťovňa uhradí. Ak ale cestou domov v opitosti padnete do jarku a utrpíte zranenie, v takomto prípade je už dôvod na krátenie či zamietnutie poistného plnenia v závislosti od výšky alkoholu v krvi,“ vysvetľuje L. Muthová.

Potúžiť sa alkoholom sa nevyplatí ani na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže rovnako znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Rovnako ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť.

Majte tester poruke

Preto platí, alkohol s mierou a nepodceňujte riziko zostatkového alkoholu, ktorý sa v tele môže udržať aj na druhý deň. Ľudské telo je totiž schopné odbúrať len 0,1 promile alkoholu za hodinu. Skôr než sa rozhodneme šoférovať či ísť na svah, je rozumné použiť napríklad jednorazový tester na alkohol.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *