Správy

Pozor na podvodníka, ktorý vymáha dlhy akože Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa opäť upozorňuje na falošné vymáhanie dlhu za neuhradené poistné, ktoré vo viacerých prípadoch zaznamenali pobočky Bratislava, Žiar nad Hronom, Stará Ľubovňa a Prešov.

„Občania by nemali údajné dlhy platiť na neznáme účty. Sociálna poisťovňa vymáha pohľadávky výhradne na účet v Štátnej pokladnici – čísla účtov jednotlivých pobočiek sú zverejnené na webovej stránke tu: Čísla účtov pobočiek Sociálnej poisťovne v štátnej pokladnici,“ upozorňuje riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne Peter  Višváder.

Viacerí poistenci v posledných dňoch pobočky informovali, že od neznámej osoby poštou dostali platobný rozkaz údajne vystavený Okresným súdom v Žiline 21. 10. 2019 a prostredníctvom neho boli vyzvaní do troch dní na zaplatenie neexistujúceho dlhu a súčasne súdneho poplatku za prípadné podanie odporu vo výške 150 eur.


„Sociálna poisťovňa preto opätovne zdôrazňuje, že ide o zneužitie jej mena, pretože takýmto spôsobom neuhradené pohľadávky od občanov nevymáha. Dlžné poistné, penále, pokuty a preplatky na dávkach Sociálna poisťovňa vymáha najčastejšie prostredníctvom tzv. správneho výkonu, kedy sama vstupuje na účet dlžníka alebo vykonáva zrážky z jeho príjmu. Ďalej pohľadávky vymáha prostredníctvom mandátnej správy alebo exekútora, ale vo všetkých troch prípadoch až po tom, ako dlžníkovi doručila písomné rozhodnutie o povinnosti uhradiť pohľadávku, voči čomu sa môže do 15 dní odvolať,“ doplnil Višváder.

Dlžník svoje záväzky uhrádza výhradne na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. V iných finančných inštitúciách Sociálna poisťovňa účet nemá, preto vyzýva občanov, aby na žiadne iné účty peniaze neposielali, pretože sa môžu stať obeťami podvodu.

Sociálna poisťovňa vyzýva, aby v prípade akýchkoľvek nejasností alebo pochybností pri doručení výzvy na úhradu pohľadávky si občania preverili situáciu priamo v pobočke Sociálnej poisťovne.

Zamestnancom „Kačky“ vie do Vianoc pomôcť SP

 

 

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *