Stĺpčeky

POZOR! Zviera! A tam kde sa je!

Tak a máme to odklepnuté. Zákaz vstupu psov a iných zvierat do stravovacích zariadení zostal v platnosti. V parlamente totiž neschválili návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou chceli poslanci SaS zrušiť zákonom nepovolenú slobodnú voľbu prevádzkovateľov zariadení spoločného stravovania o tom, či do ich prevádzok budú alebo nebudú môcť vstúpiť psy, mačky alebo iné zvieratá.

A to ani nie pol roka po tom, ako ten istý parlament schválili novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá komplexne upravila starostlivosť o zvieratá, ich ochranu či nelegálne množenie, ale najmä prvý krát v histórii zmenila pohľad na zvieratá, ktoré viac nebudeme vnímať ako vec, ale ako živé, cítiace bytosti.

Ešte stále sa niekedy zvyknem zamyslieť, či sme sa museli dožiť roku 2018, aby sme zviera začali vnímať ako živú bytosť. A že ma vlastne ani nikdy nenapadlo, že by sa vôbec niekedy mohlo vnímať ako vec. A to nie len kedysi dávno, ale v podstate doteraz.


No, hlavné je, že už v tom máme jasno. Ale ako to už v živote chodí, len čo si človek konečne niečo vyjasní, príde čosi iné, čo dá jeho chápaniu opäť zabrať, príp. ho zneistí, či pochopil správne. A tak sa mi to stalo aj teraz.

Zviera sme teda povýšili na živú bytosť. Mám z toho veľkú radosť. Rovnako ako všetci psíčkari, ochranári, majitelia zvieracích domácich miláčikov, či hociktorí ľudia, ktorým nie sú zvieratá ľahostajné. A chce sa mi veriť, že nás je viac, než tých druhých.

A práve táto skupina ľudí podľa mňa rovnako ako ja nechápe, prečo v parlamente obhájili a nepovolili upraviť zákon, ktorý absolútne zakazuje vstúpiť akémukoľvek zvieraťu do ktoréhokoľvek reštauračného, kaviarenského, barového či fast foodového zariadenia. S jedinou výnimkou, ak ide o psa so špeciálnym výcvikom, ktorý sprevádza osobu so zdravotným postihnutím.

Nechápem, prečo sme na jednej strane v súlade s mnohými vyspelými štátmi Európy udelili zvieratám status bytosti, a vzápätí na strane druhej tak slovensky zakázali ľuďom vziať si svoje zviera do kaviarne, či do reštaurácie. A to bez ohľadu na to, čo si o tom myslia majitelia  zariadení.

Rozumiem, že existuje aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, z ktorého prevádzkovateľom stravovacích zariadení vyplývajú povinnosti dodržiavať hygienu, nevpúšťať zvieratá do výrobných a skladových priestorov a inak dbať o čistotu a ochranu konzumentov. To mi je jasné.

Ale nerozumiem tomu, ako môže pri dodržaní úplne samozrejmých obmedzení, komukoľvek uškodiť prítomnosť slušne ležiaceho zvieratka v reštaurácii pod stolom, obzvlášť ak s jeho prítomnosťou vo svojom zariadení nemá problém ani sám majiteľ. Existujú dokonca zariadenia, ktoré si prevádzkovatelia zámerne prispôsobili tak, aby bolo zrejmé, že sú u nich vítaní aj zvierací miláčikovia ich klientov.


Áno, sú stále medzi nami ľudia, ktorí prítomnosť zvierat v stravovacom zariadení jednoducho neakceptujú. A sú nanešťastie aj alergici, ktorí žiaľ ich prítomnosť fyzicky netolerujú. Takí si ale stále môžu vybrať reštauráciu, do ktorej je vstup zvieratám zakázaný. Ale o tomto zákaze rozhodol sám majiteľ. Slobodne a na základe vlastného presvedčenia.

Toto slobodné rozhodnutie sa však odoprelo prevádzkovateľom, ktorí to vidia inak. Ktorí chápu, že ich zariadenia slúžia ľuďom a chcú, aby k nim chodili často, zdržali sa u nich čo najdlhšie a cítili sa u nich čo najpríjemnejšie. Ak má čo i len každý piaty z klientov domáce zviera, stratili ho. Alebo aspoň výrazne obmedzili frekvenciu a dĺžku jeho návštev.

A za najabsurdnejšie považujem, že zákaz platí aj pre letné terasy. Podľa mňa je to vrcholne diskriminačné pre zákazníka so psom, ako aj pre majiteľa, ktorý by bez nutnosti rešpektovať  zákon zákazníkovi vstup povolil a neprišiel by o klienta.

A to, že tento zákon budú žiaľ všetci prevádzkovatelia stravovacích zariadení vážne dodržiavať, je viac ako isté. Za jeho porušenie im totiž hrozí pokuta vo výške od 150 do 20 000 eur.

Tak čo na to povedať? Asi len to, že aj keď tento zákon nikdy nepochopím, úplne perfektne chápem, prečo sa v roku 2018 stal víťazom ankety podnikateľov s názvom Byrokratický nezmysel roka.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:


Keď ministerka presvedčí, že VECI jednoducho neplačú

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *