Praktické rady pre vodičov, aby autobatéria prežila zimu

ilustračné foto: Marian Weyo / Shutterstock.com
PR -

Zima k nám už pomaly prišla a to znamená, že opäť nastalo obdobie v roku, ktoré dáva zabrať našim štvorkolesovým spoločníkom a hlavne ich batériám. Veď ktorému vodičovi sa ešte nestalo, že by jedno mrazivé ráno nenaštartoval?

V zime sú na autobatériu kladené vyššie nároky a zároveň stráca kapacitu

Určite to poznáte aj vy. Ráno prídete k autu s úmyslom dopraviť sa do práce, nasadnete do chladného interiéru, s povzdychom si zaspomínate na dovolenku na Sardínii, otočíte kľúčom a… auto neštartuje alebo prinajlepšom vás čaká len pár chabých pokusov „naskočiť“. Batéria práve „vypovedala poslušnosť“.

Prekvapiť by vás to nemalo obzvlášť ak má už vaša autobatéria 5 a viac rokov. Dôvodov, prečo sa to deje práve v zime, je viacero. Vplyvom chladu stráca batéria kapacitu a zároveň motor potrebuje viac energie na to, aby naštartoval. Ako sa teda počas zimy k svojej autobatérii správať, aby ste minimalizovali riziko, že jedno ráno nenaštartujete a zároveň, aby ste predĺžili jej životnosť a nemuseli neúmerne často kupovať novú autobatériu Varta v Žiline?

Praktické rady pre každého vodiča

Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa krátkym jazdám. Alternátor počas krátkej jazdy nestihne dobiť batériu, aby kompenzoval štart. Keď k tomu pridáte už spomínanú stratu kapacity vplyvom chladu, musí vám byť jasné, prečo sa autobatéria tak ľahko „vymláti“.

Ak už potrebujete absolvovať krátku trasu (ale riadiť sa tým môžete aj pri dlhších), obmedzte používanie tých prvkov výbavy, ktoré majú veľmi vysokú spotrebu energie z batérie a nie sú úplne nevyhnutné. Napríklad vyhrievanie sedadiel, či spätných zrkadiel. To sú dve základne pravidlá týkajúce sa jazdenia. Čo sa samotnej autobatérie týka, svoj vplyv má aj čistota kontaktov, takže je potrebné ich v prípade potreby vyčistiť. Keď už budete kontrolovať kontakty, nezaškodí skontrolovať napätie. Ak klesne pod hodnotu 12,6 V, je čas použiť nabíjačku autobatérií. Pre vyššiu ochranu autobatérie môžete v zime používať aj termoizolačný kryt, len ho nezabudnite na jar vybrať, aby sa batéria neprehriala.