Pravda o perlivej vode podľa štúdií. Aj po mŕtvici

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - asturia4

S perlivou – bublinkovou vodou, je to na internete ako s mnohými potravinami. Niekto tvrdí, že je škodlivá, iní, že je prospešná. Jeden článok pred ňou vystríha, druhý zase láka. Ako to teda je? Čo hovoria fakty a medicína založená na dôkazoch?

Perlivá voda je osviežujúci nápoj a zároveň aj dobrou alternatívou k sladkým nápojom. Avšak niektorí sa obávajú, že môže byť pre zdravie škodlivá. Aby sme si urobili jasný názor, musíme presne vedieť, čo taká perlivá voda vlastne je a tak sa spolu pozrieme na takýto nápoj bližšie.

Čo je to perlivá voda

Čo je vlastne perlivá voda? Je to voda, ktorá je naplnená oxidom uhličitým (CO2) pod tlakom. Môže obsahovať aj soli, ktoré sa pridávajú na zlepšenie chuti. Niekedy sa pridáva aj malé množstvo minerálov.

Na inom princípe sú prírodné perlivé minerálne vody, nakoľko sa zachytávajú z minerálneho prameňa a obsahujú zložky minerálov a síry. Často sa aj do nich dodatočne dodáva CO2. Práve CO2 a voda reagujú chemicky a tvoria kyselinu uhličitú, ktorá je slabou kyselinou a dokáže stimulovať nervové receptory v ústach podobne ako horčica. Spôsobuje tak štipľavý, až pichľavý pocit, ktorý môže dráždiť alebo naopak byť aj príjemný. pH takejto vody je 3-4, čo znamená že je mierne kyslá.

Tu však dávam do pozornosti, že aj keď je mierne kyslá, v skutočnosti to neznamená, že spôsobí okyslenie organizmu. Naše obličky a pľúca dokážu odstrániť nadbytočné množstvo CO2, čím udržujú telo v mierne zásaditom stave. To sa pohybuje od ph 7,35-7,45, nezávisle na tom,  čo jeme alebo pijeme. Perlivá voda, tak dokáže organizmus hydratovať úplne rovnako ako neperlivá.

Čo na to odborníci

Napriek tomu, že je to „len“ perlivá voda, aj o nej existujú rôzne štúdie. Tie predpokladajú, že perlivá voda môže zlepšiť prehĺtanie ako u mladých, tak aj starých. Dokonca kombinácia studenej a perlivej vody dokáže tento efekt ešte znásobiť.

V ďalšej štúdií u pacientov s pretrvávajúcou potrebou očistiť si hrdlo, pitie chladenej perlivej vody viedlo k zlepšeniu až u 63% pacientov. Pričom, čím mali výraznejšie ťažkosti, tým bol aj pozitívnejší efekt pitia takejto vody.

Tiež sa ukázalo, že perlivá voda spôsobuje väčší pocit plnosti po najedení a udrží jedlo v žalúdku po dlhší čas. Čiže tu je aj odpoveď na otázku, čo ma môže perlivá voda dočasne „zasýtiť“. Taktiež sa ukázala ako prospešná aj u skupiny pacientov so zápchou.

Ako môže bublinková voda pomôcť po mŕtvici

Veľmi zaujímavé výsledky priniesla štúdia, ktorý sledovala pitie bublinkovej vody po prekonaní náhlej cievnej príhody. Ak pacienti pili perlivú vodu aspoň  2 týždne po príhode, zdvojnásobilo to počet stolíc a až u 58% pacientov, tak došlo k úľave ťažkostí, ktorú boli spojené so zápchou. Len pre vysvetlenie, pacient je v tomto prípade dlhodobo odkázaný na lôžko a jedným z mnohých nepríjemných sprievodných javov býva aj zápcha, takže rozhýbať tráviaci trak počas dlhodobého ležania po prekonaní náhlej cievnej príhode je nesmierne dôležité.

Ale poďme si zhrnúť všetky fakty.  Za tráviaci trakt možno konštatovať, že neexistujú dôkazy o tom, že by perlivá voda bola pre trávenie škodlivá. Práve naopak, máme dáta hovoriace o jej prospešných účinkoch. Čiže nie je dôvod na to, vzdávať sa tohto bezkalorického a osviežujúceho nápoja.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)