Správy

Pražské letisko sa chváli rekordom takmer  17 mil. cestujúcich, bratislavské 2,15 mil.

Letisko Václava Havla Praha tretíkrát po sebe oslavuje historický rekord, keď počet vybavených cestujúcich v rámci jedného kalendárneho roka dosiahol hranicu 16 miliónov.

Najnovšie rekord padol v utorok večer (11.12.) a do konca roka by sa mal počet vybavených pasažierov priblížiť k hodnote 16,8 milióna.

Ako uviedol server iDNES.cz, pražské letisko dlhodobo patrí k najrýchlejšie rastúcim letiskám v Európe v kategórii 10 – 25 miliónov cestujúcich a rastie rýchlejšie, než je európsky priemer.


Letisko Václava Havla Praha/foto: Dalito.sk

Napríklad v 3. štvrťroku tohto roka vykázalo letisko 9,3-percentný rast v počte vybavených cestujúcich, zatiaľ čo európsky priemer dosiahol 5 %.

Od začiatku roka prešlo letiskom v priemere 46.000 pasažierov denne. Najviac vyťaženým mesiacom bol júl s takmer 1,9 milióna vybavených cestujúcich.

Bratislavské letisko

Počas novembra vybavilo Letisko M. R. Štefánika spolu na prílete a odlete 139 879 cestujúcich. Je to najvyšší počet cestujúcich v novembri za posledných desať rokov a druhý najvyšší novembrový výsledok v celej histórii letiska!

foto: Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s.

V porovnaní s vlaňajším novembrom, kedy letisko vybavilo vyše 118-tisíc cestujúcich, vzrástol v novembri 2018 počet cestujúcich až o 18 percent.

„Od začiatku roka do konca novembra už využilo lety z Bratislavy a do Bratislavy spolu 2 151 806 cestujúcich, čo predstavuje nárast až o 18 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlani. Vtedy za jedenásť mesiacov roka vybavilo letisko 1,82 milióna cestujúcich,“ informoval predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.


Počas jedenástich mesiacov roka sa na letisku v Bratislave uskutočnilo 28 590 letov (+12 %). Je to už viac odletov a príletov ako za celý rok 2017, kedy letisko zaznamenalo vyše 27-tisíc pohybov lietadiel. V samotnom novembri sa uskutočnilo 2 051 letov.

Najviac cestujúcich cestovalo od začiatku roka pravidelnými linkami do Londýna, Dublinu a Moskvy. Dalito.sk o tom informovala Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave.

Môže vás zaujať:

Pražské letisko má nové TOP bezpečnostné opatrenia, bratislavské informačné tabuleKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *