3 odpovede

Pražský Laver Cup 2017 prepisuje tenisovú históriu za obrovské peniaze

Keď som sa v druhý deň historicky prvého ročníka prestížneho tenisového turnaja medzi výberom sveta a Európy spýtala experta na športový marketing Romana Krajniaka, či cíti rovnako ako ja, že Laver Cup 2017je veľkolepé podujatie, ktorým žije nielen celá Praha, reagoval slovami: „ Áno, je to sila.“  S myšlienkou usporiadať turnaj podľa vzoru slávneho golfového Ryder Cupu (súboj medzi Amerikou a Európu) prišiel Roger Federer, priateľ Tigra Woodsa. Roger musel s tímom nastaviť pravidlá tak, aby najslávnejší tenisti sveta zobrali  Laver Cup vážne, veď hrajú 15 až 25 turnajov ročne, čo je mimoriadna záťaž nielen telesná. To, čo  v Prahe predvádzajú organizátori, je naozaj neskutočné divadlo. V šoubiznise sa síce točia veľké peniaze, no v športe neraz oveľa väčšie.  3 ODPOVEDE od Romana Krajniaka, experta na športový marketing.

Ako ste to mysleli, že 1. ročník turnaja Laver Cup je sila? Čo to znamená z pohľadu športového marketingu?

Hlavne z pohľadu mediálnej pozornosti, ktorú tomuto turnaju, v podstate bez tradície, venujú médiá. V tenise sú tu top podujatia US Open, Wimbledon, Roland Garros a AusOpen, ktoré majú neskutočne dlhú tradíciu. A zrazu Laver Cup bez histórie dokáže pritiahnuť takú pozornosť. Na druhej strane to nie je prekvapujúce, predovšetkým pre obsadenie. Spojenie Federera a Nadala v jednom tíme je niečo výnimočné. Hashtag #FEDAL je dnes jedným z najzmieňovanejších na sociálnych sieťach.


Páči sa mi,ako napríklad použitím tmavých farieb spolu s bielou a zlatou (na kurte, v logu, v celkovej komunikácii a prezentácii eventu) vyjadrujú honosnosť tohto podujatia . Zároveň tak hlavní partneri Rolex, J. P. Morgan a Mercedes do tohto krásne zapadajú. Naviac aj cenová stratégia poukazuje na luxusné smerovanie podujatia. Obyčajné vstupenky začínajú na 4 500CZK a za vstupenku v prvom rade zaplatíte 54 900 CZK, a to bez cateringu. A za VIP ešte viac.

Laver Cup 2017/foto: Boba Skalíková

Po olympiáde a Superbowl je slávny golfový turnaj Ryder Cup tretím najsledovanejším športovým podujatím na svete. Má tento potenciál aj Laver Cup a ak áno, čo preto musia organizátori urobiť?

Nemyslím, že by Laver Cup mohol dosiahnuť v globálnom meradle sledovanosťou čísla spomínaných športových podujatí. Dokonca si nemyslím, že by mohol dosiahnuť sledovanosťou top tenisové podujatia z dlhodobejšieho hľadiska. Vezmime si, že včera bola jeho sledovanosť najvyššia najmä vďaka spojeniu Federer ‒ Nadal. Čo však bude, keď na budúci rok nebudú môcť hrať v tomto formáte? V tenise totiž nie je veľa „nástupníkov“ rangu Federer a Nadal.

Laver Cup 2017, Praha/foto: Boba Skalíková

Môže Laver Cup ovplyvniť budúcnosť tenisu? Môže byť príčinou zrodenia nového tenisového turnaja prilákanie  viac fanúšikov a tým aj viac financií a sponzorov?

Roman Krajniak, expert na športový marketing / foto: archív R. Krajniak

Celkovo majú tradičné športy na celom svete problém s klesajúcim záujmom. Okrem futbalu sa tomuto trendu nevyhýbajú ani NFL, NHL, basketbal, tenis a pod. V podstate všetky športy sa s týmto problémom trápia. Hlavný dôvod podľa mňa je ten, že mladšia generácia nevydrží sledovať jeden prenos tri alebo viac hodín. Preto ich záujem o návštevu štadiónov alebo sledovanie prenosov v televízii výrazne klesá. Preto vznikajú iné, nové formáty športových zápasov, ktoré sú dynamickejšie a kratšie. V tradičných športoch napríklad 3×3 v basketbale, v motorizme stále viac a viac populárny Rallycross a pod. Zároveň netreba zabudnúť ani na „nové“ športy, ktoré svojou atraktivitou oberajú tradičné športy o divákov. Tu mám na mysli hlavne UFC. K tomuto trendu sa preto pridávajú aj netradičnejšie formáty, ako napríklad nedávny súboj Mayweather vs. McGregor. K podobným netradičným formátom, s potenciálom úspechu by som zaradil aj Laver Cup. Je to iný, atraktívnejší formát pri porovnaní s tradičnými tenisovými turnajmi. (pozn.aut. Večer po prvý raz v histórii tenisu vyhrala Európa nad Svetom)

 Komentáre (1)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *