Pre covid preložili laparoskopiu. Skončila som s rozrezaným bruchom

Dalito.sk/ilustračné foto: archív Dalito

Stála pred spravodajskou kamerou a na celé Slovensko dala vedieť, že prežila veľmi ťažký priebeh Covid-19, na ktorý v marci zomrel aj jej 46 syn, paraolympionik. Na záver povedala, že aj tak sa zaočkovať nedá, lebo tomu neverí.

Pozerala som na ňu z nemocničnej postele po druhej operácii, ktorá sa skomplikovala viac ako by som si s lekármi priala. A tak vyzerá aj moja vleklá liečba. Hovorí sa, každým dňom lepšie, v mojom prípade tomu tak však nie je. Keby som sa dostala na plánovanú operáciu pred rokom, všetko by bolo inak. Ale nie je, lebo zúril covid… Rovnako ako dnes.

Dala som to

Je mi nesmierne ľúto zaočkovaných pacientov, ktorým už opäť prekladajú vyšetrenia aj operácie. So smútkom sledujem ako sa oddelenia v nemocniciach opäť menia na covidové. Presne ako pred rokom, keď som o plánovanú operáciu prišla aj ja. Však dobre, neboli vtedy vakcíny a nebol to ani život ohrozujúci stav. Až na to, že po roku už bol a miesto laparoskopie mám rozrezané celé brucho. Telo jednoducho povedalo dosť a vôbec ho nezaujímalo, že nemocnice opäť obsadzujú covidoví pacienti v drvivej väčšine nezaočkovaní. Ale stihla som to. Túto covid olympiádu o život som zatiaľ nad nezaočkovanými vyhrala.

Zažila som to

Je to hrozné, keď o zákroku rozhodne až stav o bytí a nebytí, keď skončíte na pohotovosti, kde vás vyhlásia za akútny stav, ktorý predtým vôbec nemusel skončiť veľkými komplikáciami. A to nehovorím o bolesti, ktorú si musia často plánovaní pacienti vytrpieť, kým sa dostanú na operáciu. Kým čakajú na necovid stav v nemocniciach. Viem, o čom píšem, lebo na covid som doplatila aj keď som ním neochorela.

Dokedy?

Toto už nie je o akceptovaní názoru druhého. Toto je o už o egoizme a situácii, ktorú som zažila a z ktorej sa stále dostávam pomaly. Oveľa pomalšie, akoby som to znášala pred rokom. Nie pre vek, ale pre komplikácie z prekladania zákroku, z ktorého nakoniec ostali dva a obyčajný boj o život. Zatiaľ som covid olympiádu s neočkovanými vyhrala, aj keď s komplikáciami. Ale dokedy? A čo ďalší? A bude ich mať po covide vôbec ešte kto ošetrovať či operovať?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)