Prečo Británia ani Česko pri vakcíne AstraZeneca nediskriminujú obyvateľov. Teda neuprednostňujú mladých a zdravých

Dalito.sk/Očkovanie učiteľov proti Covid-19/foto: UNLP v KE
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Dáta bez pátosu napísali otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ktorý používa ako príklad vzoru v boji s Covid-19 Veľkú Britániu. Podľa neho vo Veľkej Británii urobili všetko tak ako MY, ale vraj, a že vraj MY sme urobili všetko tak ako ONI. Mizerné výsledky vraj máme odvtedy, čo pred 9 a 1/2 týždňami odovzdal žezlo riadenia boja s pandémiou vedcom.

Naozaj rešpektovaní analytici a vedci mimo špičkového tímu premiéra pridali jasné fakty a dáta:

1) Nič sme neurobili tak ako v Británii, respektíve veľmi málo.

2) Niet divu, že máme úplne odlišné výsledky.

3) Niet divu, že má Veľká Británia úplne iné výsledky.

Británia spustila v minulom roku (2020) vakcinačnú kampaň a 10. januára mala zaočkovaných toľko ľudí, koľko máme my dnes (5%).

Británia spustila očkovanie podľa vopred stanovenej stratégie a pred 2 týždňami mala zaočkovaných všetkých ľudí v DSS-kách (domovoch), čo my budeme mať možno na Veľkú Noc.

Británia má dnes zaočkovaných 17 miliónov ľudí, čo je 26% celého obyvateľstva a asi 1/3 tých nad 18 rokov. My 17 miliónov nebudeme mať nikdy, čo je OK, ale 26% budeme mať asi na MDD a všetkých v DSS asi až v lete.

Británia sa na základe plných nemocníc a veľa úmrtí rozhodla podľa výpočtov vedcov, že treba očkovať v poradí v skupinách:

– nad 70 rokov – prioritné skupiny 1-4

– nad 50 a do 69 rokov – prioritné skupiny 5-9

– ostatní od 0 do 49 rokov

Obyvateľom nakreslili 3 jednoduché grafy z nemocníc/úmrtí/prepustení a uviedli, že je to tak preto, že tých nad 70 rokov je v nemocniciach viac ako všetkých ostatných a veľmi veľa ich umiera. Dnes sú všetci nad 75 rokov zaočkovaní

Británia je dnes oproti špičke na 1/6 počtu nových infikovaných denne a rovnako na 1/6 úmrtí oproti špičke. To ako keby malo Slovensko denne 350 nových prípadov a 18 úmrtí. Zjednodušene: Británia má za týždeň toľko nových prípadov a úmrtí koľko má Slovensko na 1 deň (na 1 mil. obyvateľov)

  • Británia vie v 4 krokoch: ČO / KEDY / AKO / PRE KOHO otvorí a na MDŽ otvára VŠETKY ŠKOLY – postupne ostatné.

Vakcína AstraZeneca po česky, ktorou Slovensko očkuje len mladých

Veľká Británia nenechá dopustiť na vlastnú vakcínu AstraZeneca, rovnako ako Česká republika. Podľa dát, ktoré zverejňuje po robustnom očkovaní nielen ona, je vakcína rovnako účinná pri starých aj mladých, chorých aj zdravých.

Na rozdiel od Slovenska, českí susedia a ich špičkoví svetoví odborníci  si neosvojili upozornenie Európskej liekovej agentúry (EMA), že vakcína nebola testovaná na dostatočnom množstve ľudí nad 55 rokov. EMA nespochybnila účinok vakcíny AstraZeneca , len upozornila, že počet testovaných nad 55 rokov nebol podľa nej dostatočný.

Slovensko sa aj tak, a to napriek nedostatkom akýchkoľvek vakcín, rozhodlo vakcínou AstraZeneca obyvateľov nad 55 neočkovať a nedala im ani na výber, ako sa to snaží pri neregistrovanej ruskej vakcíne Sputnik V. To znamená, že pri celosvetovom nedostatku vakcín pri AstraZeneca slovenská vláda uprednostňuje zdravých a mladých. Pritom štúdie na základe masívneho testovania touto vakcínou po celom svete už jasne dokázali, že je účinná aj pri vekovej hranici nad 55 rokov.  

O Sputniku V uvažuje aj Česká republika, ktorá však dostupnosť vakcín AstraZeneca neobmedzila podľa veku a tým obyvateľov nediskriminuje.

Česká vláda v spolupráci so svetovými českými odborníkmi už vyhlásila:

„Všechny registrované vakcíny jsou stejně účinné, pokud jde o jejich schopnost ochránit očkovaného před těžkým a smrtelným průběhem COVID-19. Očkovací látka od společnosti AstraZeneca je stejně bezpečná jako ostatní vakcíny a nabízí dobrou úroveň ochrany proti onemocnění COVID-19, což je v situaci současné pandemie zásadní.”

„Tato vakcína u všech věkových kategorií, tedy včetně seniorů 65+ i 70+, je 100 % účinná proti závažnému průběhu covidu, proti hospitalizacím a proti úmrtím. Člověk, kterému bude tato vakcína aplikována, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře,“ uviedol Roman Chlíbek, predseda Českej vakcinačnej spoločnosti a vedúci  Epidemiologickej skupiny pri Ministerstve zdravotníctva ČR.

Česká vláda naďalej upozorňuje, že vakcíny nechránia pred Covid-19, ale pred smrťou na COVID-19 a že nemocnice zapĺňajú najčastejšie najzraniteľnejší, teda chorí a starí. Nie mladí.

„Všechny vakcíny jsou 100 % účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Mezi 1. a 2. dávkou je jejich účinnost 78 %. Proti onemocnění Covid-19 je její účinnost 81 %,“ uviedlo MZ ČR, ktoré v spolupráci so špičkovými českými vedcami a odborníkmi vypracovalo odpovede na najdôležitejšie otázky.

Rozdiel medzi vakcínami

Všetky tri schválené vakcíny, od spoločností Pfizer/BionTech, Moderna a AstraZeneca, dostupné na českom trhu, sú bezpečné a zrovnateľne stimulujú  imunitný systém  naprieč všetkými vekovými kategóriami.

Kedy sa po AstraZeneca vytvoria prvé protilátky

Po 14 dňoch po aplikácii prvej dávky sa vytvorí vysoká hladina protilátok. Tá sa veľmi zvyšuje po druhé dávke.

Pre koho je AstraZeneca  určená

Očkovací látka je určená pre všetkých dospelých  od 18 rokov. Pri vakcíne nie je stanovená  horná veková hranica  a ani EMA nevydala v tomto zmyslu žiadne zvláštne odporúčania. Vekový limit pre jej užitie preto nie je z odborného  hľadiska nijako obmedzený. Obmedzenia, ktoré prijali niektoré štáty sú podľa MZ ČR  skôr odporúčaním podľa národných očkovacích stratégií.

Je AstraZeneca vhodná pre seniorov? 

Pri celosvetovom nedostatku vakcín najmä pri práve najzraniteľnejších skupinách, ktoré musíme chrániť prioritne, je preto viac ako vhodné ich očkovať dostupnou a schválenou a registrovanou vakcínou. Aplikácia akejkoľvek je cestou k prevencii vážneho či dokonca smrteľného priebehu COVID-19. A toto jednoznačne splňuje i vakcína od AstraZeneca, a to bez ohľadu na vek.

Je vakcína účinná proti britské mutácii?

Áno, táto vakcína AstraZeneca chráni aj pred tzv. britskou mutáciou COVID-19.

Dalito.sk zaslalo na Ministerstvo zdravotníctva SR tri otázky:

  1. Prečo Slovensko pri vakcíne AstraZeneca diskriminuje občanov podľa veku, pritom svetové dáta už jasne potvrdili (aj podľa špičkových svetových britských a českých expertov), že je rovnako účinná pri všetkých vekových kategóriách?
  2. Prečo pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V uvažujete o dobrovoľnosti a výbere na obyvateľovi a pri EMA registrovanej vakcíne Astrazeneca takúto voľbu obyvatelia nemajú a starší nad 55 rokov ju nedostanú?  Prečo diskriminujete obyvateľov podľa veku pri registrovanej vakcíne a pri neregistrovanej nie, keďže EMA nikdy neuviedla, že AstraZeneca nad 55 rokov nie je účinná či dokonca nebezpečná?
  3. Vylučujete, že by to bol zámer, lebo pre slovenskú vládu, aj vzhľadom na očkovanie pedagógov a všetkých zamestnancov v školstve, už najzraniteľnejšie skupiny starí a chorí nie sú prioritou?  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)